Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
63 dni # 56 - OP928L
Ogród Saski
Eigenaar: iwonia1999
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > mazowieckie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 20-09-2019
Gemaakt op: 27-08-2019
Gepubliceerd op: 20-09-2019
Laatste verandering: 18-04-2022
110x Gevonden
4x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 4 Volgers
122 x Bekeken
58 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
1 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: norbinorek
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Nature  Monumental place  Access only by walk 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

                                                                 keram58

W tym roku mija 75 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego i z tej okazji chcemy Was zaprosić do prześledzenia jego przebiegu na kartkach kalendarza i podejmowania keszy związanych z wydarzeniami tamtych krwawych dni. Powstanie trwało 63 dni, ale my zaczynamy 5 dni przed jego wybuchem, a zakończymy kalendarium dwa dni po upadku Powstania. Ostatniego dnia skrzynki połączone zostaną w geościeżkę.

Kartki są opracowaniem własnym, a przy ich opracowaniu korzystano z materiałów: Kartki z kalendarza - Muzeum Powstania Warszawskiego, Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 - Kalendarium Powstania, które opracował Pana Maciej Janaszek-Seydlitz, a także wydawnictw Powstanie ’44 autor Norman Davies, Przewodnik po powstańczej Warszawie autor Jerzy S. Majewski i Tomasz Urzykowski.

Pomysłodawcą cyklu jest Elvis7, który podzielił się rok temu pomysłem podczas eventu na Bemowie.

Miejsca ukrycia poszczególnych skrzynek mają związek z wydarzeniami powstańczymi, lecz czasami będą odbiegać od miejsc opisanych na kartce.

Ogród Saski (Sachsischer Garten) przez całe Powstanie znajdował się w rękach niemieckich. Wśród zniszczonych drzew stacjonowały samochody i pojazdy pancerne. Polskim oddziałom tylko raz udało się przedrzeć przez park, ale o tym za chwilę.

W nocy z 30 na 31 sierpnia 1944 oddziały powstańcze podjęły próbę uderzenia na pozycje nieprzyjaciela celem utworzenia korytarza, którym broniące Starego Miasta oddziały mogłyby zostać ewakuowane do Śródmieścia. Na skutek złego rozpoznania i braku skutecznej synchronizacji polskie natarcia zakończyły się jednak niepowodzeniem i ciężkimi stratami. W rezultacie oddziały ze Starego Miasta były zmuszone przeprowadzić w następnych dniach odwrót kanałami do Śródmieścia.

W operacji tej brała udział kompania „Rudy” z Batalionu „Zośka”, dowodzona przez ppor. Andrzej Romocki ps.  „Morro”. Nad ranem, gdy natarcie się załamało, a oddziały powstańcze miały przejść do obrony, oddział ppor. „Morro” unikając okrążenia schronił się w ruinach sklepu naprzeciwko kościoła św. Antoniego. Pod silnym ogniem nieprzyjaciela „Morro” przeprowadza oddział przez ul. Senatorską (Senatorenstrasse) do gmachu kościoła tracąc tylko dwu żołnierzy. Wobec silnego nalotu niemieckich samolotów na obiekty przy ul. Bielańskiej (Börsenstrasse) oddział przedostaje się do ruin pobliskiego Pałacu Zamoyskich i skrywa się w piwnicach, gdzie przy zachowaniu maksymalnej ciszy zalega przez cały dzień pomimo przemieszczających się obok oddziałów wroga.

W nocy sformowany w kolumnę marszową około 60 osobowy oddział Powstańców ubranych w niemieckie panterki i hełmy maszeruje nie niepokojony przez Ogród Saski. Na czele oddziału maszerują ppor. Andrzej Romocki ps.  „Morro” i dowódca batalionu kpt. Ryszard Białous ps. „Jerzy”. Żołnierze na czele głośno rozmawiają po niemiecku. Niemcy biorą ich za swoich. Przekraczają ulicę Królewską (Königstrasse) i dostają się do opanowanego przez Powstańców gmachu giełdy. Po drodze ginie jeden z żołnierzy, którego obrońcy giełdy omyłkowo wzięli za Niemca.

W krużgankach kościoła pod wezwaniem św. Antoniego Padewskiego przy ul. Senatorskiej 31 znajduje się kilkanaście tablic związanych z PW. Jedna z nich dedykowana jest żołnierzom Batalionu „Zośka" i opisanemu wydarzeniu.

To jedyny oddział powstańczy, któremu udało się wydostać ze Starego Miasta droga naziemną.

Skrzynkę dedykuję kpt. Andrzejowi Romockiemu herbu Prawdzic, ps. „Morro” 

To jak długo skrzynki przetrwają zależy od nas, tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie, a do tego obchodzimy się ze skrzynkami jakby to był nasz własny kesz, wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie, który może cieszyć oko.

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Read more about reactivation of geocaches here
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Tablica, wikipedia, domena publiczna
spoiler