Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
63 dni # 48 - OP928C
Żołnierze „Leśnika”
Właściciel: iwonia1999
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 12-09-2019
Data utworzenia: 27-08-2019
Data opublikowania: 12-09-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 19-09-2019
73x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 5 obserwatorów
67 odwiedzających
41 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

                                                                      keram58

W tym roku mija 75 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego i z tej okazji chcemy Was zaprosić do prześledzenia jego przebiegu na kartkach kalendarza i podejmowania keszy związanych z wydarzeniami tamtych krwawych dni. Powstanie trwało 63 dni, ale my zaczynamy 5 dni przed jego wybuchem, a zakończymy kalendarium dwa dni po upadku Powstania. Ostatniego dnia skrzynki połączone zostaną w geościeżkę.

Kartki są opracowaniem własnym, a przy ich opracowaniu korzystano z materiałów: Kartki z kalendarza - Muzeum Powstania Warszawskiego, Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 - Kalendarium Powstania, które opracował Pana Maciej Janaszek-Seydlitz a także wydawnictw Powstanie ’44 autor Norman Davies, Przewodnik po powstańczej Warszawie autor Jerzy S. Majewski i Tomasz Urzykowski.

Pomysłodawcą cyklu jest Elvis7, który podzielił się rok temu pomysłem podczas eventu na Bemowie.

Miejsca ukrycia poszczególnych skrzynek mają związek z wydarzeniami powstańczymi, lecz czasami będą odbiegać od miejsc opisanych na kartce.

Ul. Książęca przez wiele tygodni Powstania zapewniała praktycznie jedyne połączenie Górnego Czerniakowa ze Śródmieściem Południowym. Ta chyba najbardziej stroma ulica w Warszawie, położona w wąwozie, odegrała niezwykle ważną rolę dla oddziałów powstańczych.

Przy ul. Książęcej 21 na ścianie budynku znajduje się tablica dedykowana poległym w tym rejonie żołnierzom Zgrupowania „Leśnik”.

Oddział ten pod dowództwem płk. Jana Szypowskiego ps. „Leśnik” rozpoczął swój szlak bojowy w Powstaniu na ul. Twardej 40 na Woli. Stąd ruszył do ataku na Sądy Grodzkie przy ul. Leszno, brał też udział w udanym ataku na koszary policji granatowej przy ul. Ciepłej 13 i ataku na Nordwache przy Chłodnej. 6 sierpnia Zgrupowanie „Leśnik” odpiera atak brygady SS Dirlewangera na barykady przy ul. Chłodnej – Wroniej, a 8 sierpnia odchodzi na wyznaczone stanowiska obrony na Starym Mieście. Zgrupowanie toczy ciężkie boje między innymi o Fort Traugutta, w Hali Autobusowej przy ul. Inflanckiej i Zajezdni Tramwajowej przy ul. Sierakowskiej, na terenie szpitala Jana Bożego, na Stawkach, w Ratuszu, klasztorze Kanoniczek i w Pałacu Blanka. Uczestniczy w obronie PWPW. To właśnie w PWPW 25 sierpnia ginie od wybuchu bomby lotniczej cały pluton miotaczy płomieni Zgrupowania (30 osób). Na Starym Mieście ginie około 160 żołnierzy, a drugie tyle zostaje rannych. 27 sierpnia zdziesiątkowane plutony (około 20% stanu) zostają wycofane ze Starego Miasta i wcielone do Zgrupowania „Radosław” i wraz z nimi przechodzą kanałami do Śródmieścia. 1. kompania obejmuje stanowiska wraz z żołnierzami „Radosława” na ul. Wilanowskiej i walczy tu do 23 września. 2. kompania zajmuje swe pozycje na ul. Książęcej i walczy tu do upadku Powstania.

Skrzynkę dedykuję Brytyjczykom walczącym na powstańczych barykadach.

To jak długo skrzynki przetrwają zależy od nas, tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie, a do tego obchodzimy się ze skrzynkami jakby to był nasz własny kesz, wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie, który może cieszyć oko.

Obrazki/zdjęcia
Tablica
Jeśli musisz
Wpisy do logu: znaleziona 73x nieznaleziona 0x komentarz 1x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria