Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
63 dni # 41 - OP9285
Syndykaliści
Właściciel: iwonia1999
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 05-09-2019
Data utworzenia: 27-08-2019
Data opublikowania: 05-09-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 03-04-2022
165x znaleziona
0x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 5 obserwatorów
186 odwiedzających
85 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: norbinorek
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

                                                                       keram58

W tym roku mija 75 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego i z tej okazji chcemy Was zaprosić do prześledzenia jego przebiegu na kartkach kalendarza i podejmowania keszy związanych z wydarzeniami tamtych krwawych dni. Powstanie trwało 63 dni, ale my zaczynamy 5 dni przed jego wybuchem, a zakończymy kalendarium dwa dni po upadku Powstania. Ostatniego dnia skrzynki połączone zostaną w geościeżkę.

Kartki są opracowaniem własnym, a przy ich opracowaniu korzystano z materiałów: Kartki z kalendarza - Muzeum Powstania Warszawskiego, Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 - Kalendarium Powstania, które opracował Pana Maciej Janaszek-Seydlitz a także wydawnictw Powstanie ’44 autor Norman Davies, Przewodnik po powstańczej Warszawie autor Jerzy S. Majewski i Tomasz Urzykowski.

Miejsca ukrycia poszczególnych skrzynek mają związek z wydarzeniami powstańczymi, lecz czasami będą odbiegać od miejsc opisanych na kartce.

Zapewne niewielu z Nas słyszało o Związku Syndykalistów Polskich, a jeszcze mniej o 104 Kompani Syndykalistów, a myślę że warto zapoznać się z kilkoma faktami z jego barwnego i dramatycznego szlaku bojowego w dniach Powstania Warszawskiego. Na godzinę „W” do kwatery kompanii w fabryce firanek „Szlenkiera” przy ul. Świętojerskiej 10 stawiło się 60 żołnierzy, w tym 15 kobiet. Uzbrojenie kompani to 5 pistoletów, 200 sztuk amunicji, 2 rewolwery i 12 granatów tzw. Sidolówek. Kompania uczestniczy w nieudanych atakach na szkołę przy ul. Barokowej 6, w której znajdował się niemiecki szpital. Obiekt udaje się zdobyć następnego dnia po ewakuacji większości Niemców. Do niewoli dostało się około 50 Niemców, zdobyto sporo broni i amunicji. Kompania zostaje uzupełniona ochotnikami do około 360 osobowego stanu i uczestniczy także w udanym ataku na Pałac Krasińskich, PWPW, budynek Archiwum Głównego Akt Dawnych i PAST-y. Po tych walkach staje się najlepiej uzbrojonym oddziałem na Starym Mieście. 3 sierpnia kompania zdobywa szkołę przy ul. Rybaki 32, a także - wraz z Oddziałem "Barry" i grupą ochotników – Pałac Blanka. Potem walczy na Pl. Zamkowym, ulicach Kanonia, Brzozowa, Świętojańska, Świętojerska, Piwna i wielu obiektach tego rejonu. W drugiej połowie sierpnia jej redutą stał się Dom Profesorów przy ul. Brzozowej 12. Reduta została utrzymana do upadku Starego Miasta, mimo że straty osobowe wynosiły 50% stanu osobowego. Przy ul. Świętojerskiej funkcjonowało zaplecze aprowizacyjne, kuchnia polowa, piekarnia, szpital polowy, rusznikarnia, obóz jeniecki dla Niemców, tu wydawano dwa pisma powstańcze „Iskra” i „Syndykalista” przy wykorzystaniu własnego nasłuchu radiowego i podsłuchu telefonicznego. 1 września nad ranem w jednym z budynków zostają zasypani wracający z odprawy u mjr Stanisława Błaszczaka ps. „Róg” dowódca kompani ppor. rez. Kazimierz Puczyński ps. „Wroński” i jego zastępca ppor. rez. Witold Potz ps. „Koperski”. Obaj dowódcy wydostali się spod gruzów i pozostali w ruinach od późnej jesieni, a potem wydostali się z miasta. Zdziesiątkowana kompania w kilku grupach przedostaje się do Śródmieścia. W Śródmieściu 104. kompania została wcielona do Batalionu „Bończa”. Walczy na Powiślu, gdzie zostaje zdziesiątkowana i rozbita 6 września. Część trafia do Brygady Syndykalistycznej, a inni przedostają się na Czerniaków i walczą w Zgrupowaniu „Kryska” aż do upadku dzielnicy. 3 żołnierzy plutonu przeprawia się wpław przez Wisłę 15 września i wraca następnego dnia jako przewodnicy z desantem żołnierzy 1. Armii WP. 22 września 10 ostatnich żołnierzy oddziału przeprawia się na Pragę a potem zostaje wcielonych do 1. Armii WP.

Na budynku przy ul. Świętojerskiej 4-10 wydarzenia te przypomina tablica o treści – „Tu w dniach od 1.8. do 2.9.1944 kwaterowała 104 kompania Syndykalistów Polskich Zgrupowania „Róg”, a w podziemiach znajdował się szpital, wytwórnia granatów i obóz jeńców”. Na murze ogrodzenia Domu Profesorów przy ul. Brzozowej 12 znajduje się tablica o treści – „Pamięci żołnierzy 104 kompanii Syndykalistów Polskich Zgrupowania AK „Róg” walczących w obronie Starego Miasta”. O 104. kompani przypomina także jedna z dwu tablic na Pałacu Krasińskich, wspominając o ich walkach w tym rejonie i poniesionych stratach osobowych.

Skrzynkę dedykuję Włochom walczącym w powstańczych oddziałach.

To jak długo skrzynki przetrwają zależy od nas, tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie, a do tego obchodzimy się ze skrzynkami jakby to był nasz własny kesz, wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie, który może cieszyć oko.

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Brzozowa
Jeśli musisz