Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Szlakiem partyzantów - OP9203 Skrzynka tygodnia
Właściciel: futerror
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > małopolskie
Typ skrzynki: Quiz
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 12-08-2019
Data utworzenia: 12-08-2019
Data opublikowania: 13-08-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 13-08-2019
26x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
75 odwiedzających
24 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
13 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Aikido, atena.pl, Don Vito, gagu, Holka, Hr. Jan Usz, kross, Mario&Monia, norbinorek, Oni_no_Pejot, palinq, Pawello, Volfram
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Wymagany dodatkowy sprzęt  Potrzebny kompas  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Kordy prowadzą do miejsca upamiętnienia partyzantów. Jak już znajdziesz się na miejscu musisz odpowiedzieć na dwa proste pytania i prawidłowy wynik podstawić pod wzór. BĘDZIE POTRZEBNY KOMPAS !

pytanie 1, czy pomnik znajduję się:

wyżej niż droga główna A=3

równo z drogą A=8

niżej niż droga A=7

pytanie 2, w którą stronę świata zwrócony jest napis na pomniku

zachodnią B=0

południową B=6

wschodnią B=9

 

prawidłowy wynik podstaw pod wzór
N50* 26.5A0'

E19* 46.2B0

Prawidłowo wyliczone koordynaty zaprowadzą Was do kolejnego miejsca gdzie można będzie się wpisać do logbooka i zdobyć kolejną cyferkę.

 

  Co do meritum tychże miejscówek i pomników. Dolina Udorki i położony w niej las Kleszczowski, w czasach drugiej wojny światowej były bardzo częstym schronieniem dla partyzantów. Często to może mało powiedziane, jak przekazał mi jeden ze starszych mieszkańców okolic, był tu "istny kocioł jeśli chodzi o ukrywanie się partyzantki różnej maści". Mroczny i pagórkowaty teren bardzo temu sprzyjał. Największe skoncentrowanie miało miejsce w 1944 roku jednostek AK "Surowiec" legendarnego partyzanta Gerarda Woźnicy „Hardego”. W swych pamiętnikach Gerard Woźnica wspominał o pomocy jakiej udzielali mu właściciele tutejszego majątku, Moesowie, którzy zaopatrywali jego oddział w żywność i przede wszystkim konie. Stacjonowało wtedy ok 700 żołnierzy, skąd oddział ten udał się w Beskidy, w pobliże Sułkowic. Ponadto dość często przewijały się oddziały batalionów chłopskich oraz PPR, podobno często byli lepiej uzbrojeni niż AK ( w dodatkowych koordynatach podałem miejsce pomnika gdzie rozstrzelano 3 członków PPR). Nie trzeba dodawać, że owe oddziały nie przepadały za sobą.

Miejsce docelowe tego quizu i jego historia jest dość enigmatyczna, próbowałem ustalić jego historię już od dłuższego czasu. Rozmawiając z tutejszym mieszkańcem dowiedziałem się, że na ów miejscu kiedyś znajdowała się zagroda państwa Fiutaków. Paru partyzantów (2-3?) z PPR chciało zaopatrzyć się w niej w artykuły spożywcze typu bimber. Na nich to została zorganizowana bardzo duża obława żandarmeri niemieckiej (prawdopodobnie hitlerowcy często musieli odwiedzać te lasy) i w tym miejscu zostali schwytani i rozstrzelani razem z gospodarzem. Ile jest w tym prawdy nie wiem, potwierdzają to słabe źródła w internecie  (może rozmawiałem z tą samą osobą) - link. Jeśli ktoś ma wiedzę i posiada dokładniejsze informacje chętnie tu umieszczę i sprostuję.

 

Co do keszyka: Skrzynka normalna, kordy mogą tańczyć bo teren mocno zarośnięty. Może przydać się finka lub dłuższy scyzorykProszę, dobrze przymaskuj - dziękuję!

 

SPISZ Z LOGBOOKA CYFRĘ POTRZEBNĄ DO SKRZYNKI FINAŁOWEJ. WEŹ COŚ DO PISANIA.

Dodatkowe waypointy
Etap Symbol Typ Współrzędne Opis
Interesujące miejsce --- Pomnik PPR. "W tym miejscu dnia 23.05.1943 roku hitlerowcy rozstrzelali trzech członków PPR, braci Jana, Stanisława i Władysława Karpiów"
Parking --- Leśny parking
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
szlak
pomnik
dokładnie tu