Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
(PŚ66) Franciszek Deja - OP91SS Cache of week
Powstańczy dowódca
Owner: deg
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > śląskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 09-08-2019
Date created: 05-08-2019
Date published: 15-08-2019
Last modification: 15-08-2019
51x Found
0x Not found
0 notes
watchers 1 watchers
100 visitors
43 x rated
Rated as: Excellent
37 x recommended
This cache is recommended by: Aikido, ankos, Aynsley, Bartek111, brajan74, CarCam, Chochlik., coosiek, crazy_baby, crosman04, descarado&kolorteczy, Don Vito, ForgottenSilesia, GFS, hobbbysta, Holka, Hr. Jan Usz, iwonia1999, jamiko, jemiolka, karwdo, kross, Maleska, Marcello002, Mario&Monia, martuś, Nannette, norbinorek, Oni_no_Pejot, R-Sol, rubin, Seamair, Tisia, Tris, unkas, Whatever, Zespół EŁ
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  One-minute cache  Nature  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

I Powstanie Śląskie

Franciszek Deja (20.1.1888 - 16.5.1921) był jednym z przywódców I Powstania Śląskiego, dowodził powiatem Katowickim. Obok Wojciecha Korfantego - był głównym organizatorem powstania w gminie Siemianowice.

Gmina Siemianowice liczyła wówczas około 40 000 mieszkańców. Dowodzona przez Franciszka Deję kompania powstańcza liczyła 120 osób. Jej uzbrojeniem było zaledwie 60 karabinów, 10 pistoletów wojskowych i 100 granatów ręcznych.

 

W książce "Od Sancovic do Siemianowic. Szkice z dziejów miasta i okolic", Zdzisław Janeczek pisze:

"Do Siemianowic pierwsze wiadomości o powstaniu dotarły w niedzielę 16 sierpnia, w czasie zabawy zorganizowanej przez Zjednoczenie Zawodowe Polskie. Członkowie POW rozpoczęli przygotowania do walki. Funkcję przebywającego w areszcie Jana Wilima przejęli Jan Stanek i Franciszek Deja.
W poniedziałek 17 sierpnia powstańcy siemianowiccy zaopatrzeni, dzięki staraniom Wojciecha Korfantego, w broń i amunicję, skoncentrowani pod kopalnią „Saturn” oczekiwali na rozkaz do natarcia. Stąd uderzono trzema grupami, dowodzonymi przez Jana Lotha i Jana Stanka, na kilka punktów w Siemianowicach oraz w gminie Huta Laura. Zamku w Parku Miejskim, gmachu poczty, dworca i oberży hutniczej przy ulicy Jana Matejki bronił 2 batalion majora von Chappuis z 63 Pułku Piechoty 32 Brygady Reichswehry i niemiecka policja.
Stosunek sił był zdecydowanie niekorzystny dla powstańców. Lepiej wyćwiczeni Niemcy dysponowali wówczas 1100 żołnierzami, uzbrojonymi w 2 działa i 12 karabinów maszynowych. Mimo dysproporcji sił, powstańcy po wielogodzinnej walce odnieśli poważne sukcesy, zamykając oddziały niemieckie w częściowo już opanowanych obiektach. Przez niemieckie posterunki w Hucie Laura do swoich podkomendnych w Bytkowie, przedarł się Alojzy Pronobis, który następnie z grupą około 20 powstańców usiłował zajść od tyłu broniące się jeszcze posterunki Grenzschutzu. Franciszek Grunt, pełniący obowiązki kuriera próbował utrzymać łączność między Bańgowem a Dąbrówką Wielką.
Jednak gdy na odsiecz oblężonym przybyły nowe siły z Bytomia i Katowic, położenie powstańców stało się krytyczne i musieli wycofać się za Brynicę (nazywaną wówczas „Jordanem”) na tereny polskie, zadając nieprzyjacielowi ciężkie straty w liczbie 16 zabitych i 40 rannych (ze strony powstańczej było 3 zabitych, 14 rannych, m.in. Jan Kralewski). W tej sytuacji Pronobis rozpuścił bytkowskich powstańców do domów, a sam, w asyście kuriera Alojzego Placka, uszedł do Czeladzi, gdzie natychmiast zajął się formowaniem z uchodźców w kopalni „Saturn” nowego batalionu."

 

III Powstanie Śląskie i śmierć

Cytując forum Strażnicy Czasu:

"3 maja 1921 roku o godzinie 3.00 rano mieszkańców gminy Siemianowice obudziła strzelanina. Atakowano budynki publiczne, napotkanym Niemcom odbierano broń. Zaczęło się III Powstanie Śląskie. Siemianowice, Bańgów, Bytków, Huta Laura, Maciejkowice, Michałkowice, Przełajka i Chorzów (dzisiejszy Chorzów Stary) tworzyły w strukturze POW (Polskiej Organizacji Wojskowej) rejon III. Dowodził nim Franciszek Deja, który miał do dyspozycji, według stanu z marca 1921 roku, 600 ludzi."

Franciszek Deja zginął z rąk Niemców zaledwie 13 dni po wybuchu III Powstania Śląskiego. Zginął w ramach zabójstw zwanych Fememmorde - bestialskich mordów śląskich księży, nauczycieli i działaczy plebiscytowych.

 

Ślady przeszłości

Dla uhonorowania zasług Franciszka Deji jego imieniem nazwano ulicę w Siemianowicach Śląskich [Zobacz]

Grób Franciszka Deji znajduje się na siemianowickim cmentarzu.

Nagrobek. W tle budynki przy ul. Franciszka Deji

Nagrobek. W tle budynek przy ul. Franciszka Deji

 

 

Wikipedia

W powstaniu tego opisu nie uczestniczyła ;)

 

Kesz

Łatwy, prosty i (mam nadzieję) przyjemny. Poradzisz sobie.

Pamiętaj o zapisaniu liczby z logbooka - będzie potrzebna do odnalezienia finału.

Additional waypoints
Symbol Type Coordinates Description
Interesting place --- Ulica Franciszka Deji
Interesting place --- Grób Franciszka Deji
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
GeoKrety

GeoKrety  TAJNY KOD - Total distance: 1315 km
GeoKrety  Gosk 2008 - Total distance: 2904 km
GeoKrety  Warszawski Krzyż Powstańczy - Total distance: 732 km
GeoKrety  Harpuś 15 - Total distance: 1096 km

Log entries: Found 51x Not found 0x Note 0x All entries