Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Wpieniona Warta - OP91ND
Mini wodospady
Właściciel: piostu
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 24-06-2019
Data utworzenia: 31-07-2019
Data opublikowania: 31-07-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 31-07-2019
10x znaleziona
3x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 3 obserwatorów
55 odwiedzających
5 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Zapora wodna i elektrownia w Skęczniewie nad Jeziorskiem powstała w latach 1975-1986 w celu regulacji biegu rzeki Warty na terenie obecnych województw: łódzkiego i wielkopolskiego. Na koronie zapory umieszczono tablicę na kamieniu upamiętniającą projektanta i pomysłodawcę zapory – Józefa Głuszaka (1917-1989). Zapora czołowa w Skęczniewie przez którą biegnie granica obu województw to zapora ziemna (gruntowa) uszczelniona żelbetonem. Jej twórcom zależało na uniezależnieniu się od szkodliwych dla ludzi kaprysów aury i warunków meteorologicznych. Stanowi ona ochronę przeciwpowodziową jak również zabezpieczenie przed suszą, poprzez nawadnianie użytków rolnych. Oprócz tego przy jazie zbudowano elektrownię wodną produkującą energię elektryczną o mocy blisko 5 MW (20 GWh rocznie). Wysokość zapory to 20 metrów a jej długość 2,73 km. Jeziorsko to największy zbiornik wodny w regionie łódzkim. Pojemność akwenu to ponad 200 mln metrów sześciennych wody a powierzchnia 4200 ha (42 km kwadratowych). Średnia głębokość wody to 2-4,5 metra a przy samej zaporze 11 metrów.

Budowa tego sztucznego jeziora spowodowała powstanie w środku Polski specyficznej oazy i ostoi ptactwa wodno-błotnego o randze europejskiej a tym samym wzrost funkcji ekologicznej całego obszaru obejmującego zbiornik zaporowy. Polega ona na ochronie ptactwa i utrzymaniu jego warunków lęgowych i siedliskowych w utworzonym w tym celu na terenie zbiornika rezerwacie. Występuje tu w różnych porach roku ponad 200 gatunków ptactwa z czego połowa gniazduje na terenie zbiornika. Spotkać tu można m. in.: czaple białe, rybitwy białowąse, kormorany, rybołowy, gęgawy, ohary , perkozy dwuczuby, zauszniki, bąki, bączki, rybitwy czarne, łabędzie, mewy śmieszki, bociany, żurawie, orliki, orły bieliki i wiele innych gatunków. Poziom wody w zbiorniku każdego roku jest regulowany na jazach. Napełnianie trwa od stycznia do kwietnia. Od czerwca do listopada następuje stopniowe obniżanie poziomu wody. Niestety dużym zagrożeniem dla rezerwatu jest turystyka i sporty wodne, które mają szkodliwy wpływ na gniazda i ptasie siedliska.

Z ciekawostek można dodać, że pod względem wielkości zapora na Jeziorsku jest  wyższa o 4 metry od zapory w Smardzewicach i ponad dwa razy dłuższa. Pod względem powierzchni jest 2 razy większa. Zajmuje ona 1 miejsce w Polsce pod względem dostępnej pojemności. Przebija nawet zaporę w Solinie. 

Źródło: naweekendzik.pl

 

Skrzyneczka znajduje się na jednym z ogólnodostępnych obiektów które powstały podczas budowy elektrowni. Jest to jednocześnie niezwykle urokliwe miejsce, które warto odwiedzić i odpocząć trochę podczas wędrówek w tych okolicach.

Proszę o zachowanie ostrożności przy podejmowaniu. Skrzynka nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności do podjęcia, jednak z wodą nigdy nie ma żartów i mało ostrożny czlowiek skąpać się może.

 

Skrzynka założona wraz z BlueAsia - dziękuję 

Wpisy do logu: znaleziona 10x nieznaleziona 3x komentarz 1x Obrazki/zdjęcia 2x Wszystkie wpisy Galeria