Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
( PŚ100) Henryk Majętny - OP91MM
Eigenaar: ofen95
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > śląskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Normaal
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 28-07-2019
Gemaakt op: 29-07-2019
Gepubliceerd op: 15-08-2019
Laatste verandering: 15-08-2019
83x Gevonden
0x Niet gevonden
1 Opmerkingen
watchers 2 Volgers
93 x Bekeken
62 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
15 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Aikido, Astro, Baton123, crazy_baby, hobbbysta, Hr. Jan Usz, jemiolka, kross, Mensor, norbinorek, Oni_no_Pejot, Remol19, rubin, Slawoo*, Zespół EŁ
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Nature  Access only by walk 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Skrzynka należy do projektu 100-lecie Powstań Śląskich.

 

Henryk Majętny (ur. 30 grudnia 1883 w Królewskiej Hucie, zm. 8 stycznia 1948 w Chorzowie) – polski dowódca powstańczy na Górnym Śląsku, odznaczony Krzyżem Virtuti Militari.

Po ukończeniu szkoły technicznej został mistrzem w Wytwórni Wagonów i Mostów. Działał aktywnie w wielu organizacjach, a zwłaszcza w Kółku Towarzyskim i Towarzystwie Śpiewu "Moniuszko". W latach 1903 – 1914 służył w niemieckiej armii, podczas I wojny światowej walcząc m.in. na froncie w Belgii i w Rosji.

Od 1920 r. członek Polskiej Organizacji Wojskowej, jej dowódca i organizator w Królewskiej Hucie. Jego oddział uzbrojony w kilka karabinów ręcznych i krótką broń palną czekał w pełnej gotowości bojowej na rozkazy. Po powstaniu Majętny został zdekonspirowany jako przywódca miejscowej POW. Ukrywał się przed bojówkami niemieckimi i policją, która przetrząsała jego mieszkanie. Schronienie znalazł u Marcina Watoły w Chorzowie Starym. W okresie plebiscytu oddział Majętnego uzbrojony został w Bytkowie i wszedł w skład 10 Pułku Karola Gajdzika. Powstańcy zdobyli miasto, a następnie ustąpili Komisji Międzysojuszniczej domagające się zachowania neutralności miasta. Wycofali się i otoczyli miasto kordonem. Po naruszeniu spokoju przez Niemców 7 maja wojska powstańcze wkroczyły tam z powrotem. Oddział Majętnego nie dopuszczał do zorganizowania się niemieckich bojówek i pełnił kontrolę nad transportami uzbrojenia przez chorzowski dworzec kolejowy dla frontu powstańczej grupy "Wschód".

2 czerwca 1921 roku batalion wyruszył pod górę św. Anny. Stoczył walki pod Daszową, Cisową, Łąkami, Rokitną, Pogorzelcami, Januszkowicami i innymi miejscowościami ziemi opolskiej. Po przyłączeniu części Górnego Śląska do Polski Majętny założył Związek Powstańców w Chorzowie i pełnił funkcję jego prezesa. Wrócił także do Wytwórni Wagonów i Mostów, gdzie był nadmistrzem.

W 1939 roku wraz z innymi powstańcami bronił miasta. Następnie wyemigrował do Rumunii, skąd przez Jugosławię i Włochy przedostał się do Francji. Pracował tam w fabryce samolotów. W 1940 roku został ewakuowany wraz z innymi pracownikami do Anglii, gdzie nadal pracował w fabryce samolotów. Do kraju powrócił w grudniu 1945 roku. Podjął pracę w macierzystym zakładzie na stanowisku inspektora montażowego.

Schorowany tułaczką wojenną zmarł 8 stycznia 1948 roku. Pochowany został na cmentarzu parafii św. Barbary.

Henryk Majętny został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari (nr 7846), Krzyżem Niepodległości, Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz innymi odznaczeniami.

 

Skrzynka znajduje się na podanych współrzędnych. Aby dostać się do środka potrzebny jest kod XYZ, gdzie:
X - trzecia cyfra roku, w którym patron skrzynki został członkiem, dowódcą i organizatorem
Polskiej Organizacji Wojskowej w Królewskiej Hucie,

Y - dzień śmierci patrona skrzynki,

Z - ostatnia cyfra z roku powrotu patrona do kraju.

 

W skrzynce znajduje się długopis, logbook i liczba potrzebna do znalezienia skrzynki finałowej. Liczba nawiązuje do pracy, którą Henryk Majętny podjął po ukończeniu szkoły technicznej.

 

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien