Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Skrzynka nie ma jeszcze statystyki
Huta Stara - ziemianka Andrzeja Kiszki - OP9183
Właściciel: geokuba
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > podkarpackie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 07-07-2019
Data utworzenia: 10-07-2019
Data opublikowania: 10-07-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 10-07-2019
0x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
18 odwiedzających
0 x oceniona
Oceniona jako: b.d.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Szybka skrzynka  Można zabrać dzieci  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna rowerem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

W tym miejscu ukrywał się Andrzej Kiszka, jeden z najdłużej ukrywających się żołnierzy wyklętych. Tutaj miał swój bunkier - ziemiankę i mieszkał w nim przez 9 lat. Kiedyś to był gęsty, niedostępny las, teraz, niestety, jest to teren po wycince, goły, świeżo zasadzony młodnikiem.

W roku 2017 (rok śmierci Andrzeja Kiszki) postawiono tutaj krzyż i tablicę upamiętniającą tego żołnierza. Na tablicy opisana jest jego historia i są różne ciekawe zdjęcia. Inicjatywa tegoż wyszła od  Zarządu Koła Obwodu Nisko-Stalowa Wola Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Nadleśnictwa Biłgoraj oraz oddziału PTTK w Biłgoraju.

Teren administracyjnie należy do wsi Huta Stara (gmina Harasiuki, woj. podkarpackie), zarządza nim Nadleśnictwo Biłgoraj.

 

Jak podaje ten artykuł:

http://www.lublin.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/upamietniono-postac-andrzeja-kiszki-czlowieka-z-bunkra-/pop_up?_101_INSTANCE_1M8a_viewMode=print

Andrzej Kiszka urodził się 21 października 1921 r. we wsi Maziarnia. W młodości pracował jako sezonowy robotnik leśny. W czasie II wojny światowej do konspiracji przystąpił już w 1941r. Po wkroczeniu Armii Czerwonej na Lubelszczyznę wstąpił do Milicji Obywatelskiej w celu informowania o akcjach aparatu bezpieczeństwa przeciwko podziemiu antykomunistycznemu i o represjach wobec ludności cywilnej. Po ogłoszeniu amnestii w 1947 r. zdecydował się ujawnić swoją tożsamość w Powiatowym Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego w Janowie Lubelskim. Mimo to nie zaprzestano jego inwigilacji i prób aresztowania. Zaczął się ponownie ukrywać. Przez 9 lat, aż do grudnia 1961 r. jego schronieniem była ziemianka wśród bagien w okolicach Biłgoraja. W 1961 roku został aresztowany, a rok później skazany na dożywocie. W 1963 r. Sąd Najwyższy skrócił ten wyrok do 15 lat, dzięki czemu Kiszka wyszedł na wolność w 1971 r. Jan Kiszka zmarł 14 czerwca 2017 r. w wieku 95 lat.

 

Tu jest ciekawy, szczegółowy wywiad z Andrzejem Kiszką:

https://wzzw.wordpress.com/2013/01/01/andrzej-kiszka-dab/

Bunkier zrobiony był w Nadleśnictwie Huta Krzeszowska, koło wsi Ciosmy, na wzgórzu, wśród gęstego lasu. W Ciosmach miałem kontakt z dwoma chłopakami, oni pomagali mi tylko letnią porą. Nie wiedzieli o istnieniu bunkra. Na zimę miałem zapasy: ziemniaki, trochę makaronu, suchy chleb.

Tłuszcz był z upolowanych koziołków, mięso było ugotowane i zalane smalcem. Zapasy starczyły na całą zimę. Gotowałem dwa razy dziennie na maszynce spirytusowej, na okres zimy miałem 40 litrów tego paliwa. Na zimę zamykałem się w bunkrze. Nie mogłem z niego całą zimę wychodzić, groziło to pozostawieniem śladów na śniegu. W bunkrze było ciepło, siedziałem całą zimę w koszuli, miałem też książki do czytania. Jednej zimy przyszła do mnie mysz, wpadła do słoika po smalcu, siedziała tam całą zimę, miałem więc z kim rozmawiać. Na wiosnę ją wypuściłem.

Ukrywałem się sam, a UB z gromadą kapusiów robiło wszystko, żeby mnie aresztować lub zamordować. A ja w zimie siedziałem w bunkrze, wiosną i latem byłem panem swoich lasów. To one mnie ratowały. Wszyscy moi koledzy, którzy ukrywali się po wsiach, zostali zamordowani przez UB, przeważnie w wyniku zdrady.

 

A tu film dokumentalny z nim, niedługi, 15-minutowy:

http://niezwykle.com/andrzej-kiszka-dab-w-lesnej-ziemiance-ukrywal-sie-niemal-10-lat-zolnierz-niezlomny/

 

Skrzynka jest tuż za dębem z kapliczką, obok którego w odległości ok. 3 metrów widać dół będący pozostałością bunkra. Dół po ziemiance nie jest w terenie oznakowany (nie licząc tej kapliczki na dębie), wiem o nim od mieszkańca tych terenów. Skrzynka to pojemnik PET zawierający logbook i ołówek.

Na tym terenie jest już wcześniej założona skrzynka w serwisie geocaching.com, jednak jest ona w wersji „premium”, więc nie dla wszystkich użytkowników, poza tym nie ma w niej mowy o konkretnym miejscu bunkra. Zresztą obie dzieli odległość ok. 80 m.

Droga do skrzynki to 3 km w jedną stronę drogą leśną. Nie radzę robić skrótów przez uroczysko Wykroty Huciańskie, bo można wpaść po pas w błoto. Waypointy wskażą drogę.

Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Parking N 50° 31.458'
E 22° 30.351'
Tu można zostawić samochód, albo nieco dalej, obok pomnika przyrody w Leśnej Osadzie.
Początek ścieżki N 50° 31.094'
E 22° 31.360'
Od tego miejsca kierujemy się drogą na północ.
Interesujące miejsce N 50° 31.413'
E 22° 30.163'
Pomniki przyrody w Osadzie Leśnej.
Obrazki/zdjęcia
Miejsce pamięci
Tablica upamiętniająca
Dąb i obok dół po ziemiance
Wpisy do logu: znaleziona 0x nieznaleziona 0x komentarz 0x