Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
63 dni # 33 - OP9107
„rzeźnik Mokotowa"
Właściciel: iwonia1999
Założyciel: keram58
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 28-08-2019
Data utworzenia: 25-06-2019
Data opublikowania: 28-08-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 19-09-2019
98x znaleziona
1x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 6 obserwatorów
122 odwiedzających
54 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
4 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Elvis7, meteor297, morrison-1986, R-Sol
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

W tym roku mija 75 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego i z tej okazji chcemy Was zaprosić do prześledzenia jego przebiegu na kartkach kalendarza i podejmowania keszy związanych z wydarzeniami tamtych krwawych dni. Powstanie trwało 63 dni, ale my zaczynamy 5 dni przed jego wybuchem, a zakończymy kalendarium dwa dni po upadku Powstania. Ostatniego dnia skrzynki połączone zostaną w geościeżkę.

Kartki są opracowaniem własnym, a przy ich opracowaniu korzystano z materiałów: Kartki z kalendarza - Muzeum Powstania Warszawskiego, Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 - Kalendarium Powstania, które opracował Pana Maciej Janaszek-Seydlitz a także wydawnictw Powstanie ’44 autor Norman Davies, Przewodnik po powstańczej Warszawie autor Jerzy S. Majewski i Tomasz Urzykowski.

Pomysłodawcą cyklu jest Elvis7, który podzielił się rok temu pomysłem podczas eventu na Bemowie.

Miejsca ukrycia poszczególnych skrzynek mają związek z wydarzeniami powstańczymi, lecz czasami będą odbiegać od miejsc opisanych na kartce.

O godzinie „W” ul. Rakowiecka stanowiła główny bastion niemieckiej obrony na Mokotowie. Oddziały powstańcze zaatakowały pozycje nieprzyjacielskie na całej długości ul. Rakowieckiej. Jednym z atakowanych obiektów było więzienie przy Rakowieckiej 37. Zadanie to otrzymała niespełna 80 osobowa kompania szturmowa z pułku „Baszta”. Mimo skromnego uzbrojenia składającego się z 3 pistoletów maszynowych, 20 karabinów, 15 pistoletów, 130 granatów i 30 butelek zapalających udało im się wedrzeć na teren więzienia i opanować budynek administracyjny, nie udało się jednak opanować pawilonów penitencjarnych. Powstańcy mimo ostrzału czołgów utrzymali obiekt do świtu 2 sierpnia. W czasie dnia zostali wyparci. Niemcy zamordowali rannych i wziętych do niewoli żołnierzy AK. Po południu na teren więzienia wkroczyli esesmani pod komendą SS-Obersturmführer Martina Patza.

Esesmani przystąpili do likwidacji więźniów. W ciągu kilku godzin rozstrzelali ponad 600 więźniów i prawdopodobnie polskich strażników więziennych. Świadkami tych wydarzeń byli więźniowie 6 i 7 oddziału, którzy mieli świadomość nadchodzącej śmierci. W pawilonach wybucha bunt. Udaje się zaskoczyć esesmanów, kilku zostaje zabitych. W nocy grupie około 200 – 300 więźniów dzięki pomocy ludności cywilnej z zewnątrz udaje się zbiec z więzienia. Większość zbiegłych przyłączyła się do oddziałów powstańczych.

W lutym 1980 roku Martin Patz, zwany „rzeźnikiem Mokotowa” został skazany za zbrodnie popełnione przez jego podwładnych podczas Powstania Warszawskiego przez sąd w Kolonii na 9 lat więzienia.

Na murze więzienia przy ul. Rakowieckiej 37 znajdują się tablice nawiązujące do tamtych wydarzeń.

Niedaleko, bo przy ul. Rakowieckiej 26/30, na ścianie SGGW znajduje się tablica upamiętniająca zdobycie budynków przez kompanię O-2 Pułku Baszta w pierwszym dniu Powstania Warszawskiego. Natomiast na ul. J. Fałata 6 od strony ul. Rakowieckiej na ścianie budynku znajduje się tablica informująca, że w tym domu mieszkała Krystyna Krahelska ps. „Danuta”, autorka tekstu piosenki „Hej chłopcy, bagnet na broń”. Zginęła 2 sierpnia 1944 r. niosąc pomoc rannym jako sanitariuszka 1108 plutonu AK.

Przy Rakowieckiej 59A na ścianie budynku znajduje się jeszcze jedna ciekawa tablica, niezwiązana bezpośrednio z Powstaniem, ale warta zobaczenia. W tym domu por. Jan Piwnik ps. „Ponury” i por. Jan Róg ps. „ Czarka” zostali odznaczeni Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari przez Komendanta AK gen. Bryg. Stefana Roweckiego ps. Grot” za akcję na więzienie w Pińsku.

 

Kesz ukryty po drugiej stronie ul. Rakowieckiej przy wyjeździe z Kampusu SGH za zgodą Kanclerza uczelni. Także ochrona wie o pojemniku, nie obawiaj się więc kamery.

Skrzynkę dedykuję Niemcom walczącym w szeregach oddziałów powstańczych.

To jak długo skrzynki przetrwają zależy od nas, tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie, a do tego obchodzimy się ze skrzynkami jakby to był nasz własny, wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie, który może cieszyć oko.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Rakowiecka 37
Rakowiecka 28
Rakowiecka 26
Rakowiecka 59A
Obiekt aresztu
Jeśli musisz