Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
63 dni # 32 - OP9106
Atak na koszary przy Podchorążych
Właściciel: iwonia1999
Założyciel: keram58
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 27-08-2019
Data utworzenia: 25-06-2019
Data opublikowania: 27-08-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 03-06-2020
41x znaleziona
2x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 2 obserwatorów
52 odwiedzających
23 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

                                                                     keram58

W tym roku mija 75 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego i z tej okazji chcemy Was zaprosić do prześledzenia jego przebiegu na kartkach kalendarza i podejmowania keszy związanych z wydarzeniami tamtych krwawych dni. Powstanie trwało 63 dni, ale my zaczynamy 5 dni przed jego wybuchem, a zakończymy kalendarium dwa dni po upadku Powstania. Ostatniego dnia skrzynki połączone zostaną w geościeżkę.

Kartki są opracowaniem własnym, a przy ich opracowaniu korzystano z materiałów: Kartki z kalendarza - Muzeum Powstania Warszawskiego, Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 - Kalendarium Powstania, które opracował Pana Maciej Janaszek-Seydlitz a także wydawnictw Powstanie ’44 autor Norman Davies, Przewodnik po powstańczej Warszawie autor Jerzy S. Majewski i Tomasz Urzykowski.

Pomysłodawcą cyklu jest Elvis7, który podzielił się rok temu pomysłem podczas eventu na Bemowie.

Miejsca ukrycia poszczególnych skrzynek mają związek z wydarzeniami powstańczymi, lecz czasami będą odbiegać od miejsc opisanych na kartce.

W nocy z 25 na 26 sierpnia pododdziały Pułku „Baszta” dowodzone przez płk. „Gryfa” przeprowadziły atak, którego celem było opanowanie niemieckich koszar przy ul. Podchorążych. Kombinowane dwa bataliony uderzyły na dwu kierunkach. Pierwszy dowodzony przez rtm. „Garda” atakował na lewym skrzydle z zadaniem opanowania koszar artylerii konnej. Drugi atakował na prawym skrzydle pod dowództwem mjr. Józefa Hoffmana ps. „Majster” z zadaniem zdobycia klasztoru Sióstr Nazaretanek. Po 48 godzinach walk oddziały powstańcze przełamały pierwszą linię obrony, zdobyły bunkry oraz klasztor, a następnie zaległy pod ogniem nieprzyjaciela przed murowanym ogrodzeniem koszar. Z powodu braku broni i amunicji oraz strat własnych oddziały przerwały atak i przeszły do obrony.

Zdarzenia te przypomina tablica na frontonie kościoła klasztornego s.s. Nazaretanek przy ul. Czerniakowskiej 137 poświęcona pamięci żołnierzy AK kompanii B-3 i K-1 pułku „Baszta”, walczących w tym rejonie w dniach 27 - 28.8.1944. Efektem walk było zdobycie ważnego niemieckiego punktu oporu. Faktowi temu poświęcona jest też tablica przy ul. Nowosieleckiej róg Podchorążych. Usytuowana jest tu kompozycja głazów z tablicami upamiętniającymi żołnierzy oddziałów AK poległych przy zdobywaniu koszar niemieckich w czasie Powstania Warszawskiego. Na murze ogrodzenia klasztoru u zbiegu ul. Czerniakowskiej i Nowosieleckiej znajduje się tablica z informacja o wejściu do kanału, który był droga łączności Czerniakowa ze Śródmieściem Południowym

Skrzynkę dedykuję Powstańcom Śląskim walczącym w Powstaniu Warszawskim.

To jak długo skrzynki przetrwają zależy od nas, tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie, a do tego obchodzimy się ze skrzynkami jakby to był nasz własny kesz, wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie, który może cieszyć oko.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Nazaretanki
Tablica kanałowa
To ten właz
Grupa Głazów
jeśli musisz