Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
63 dni # 40 - OP9104
Ofiary bombardowania.
Właściciel: iwonia1999
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 04-09-2019
Data utworzenia: 25-06-2019
Data opublikowania: 04-09-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 19-09-2019
100x znaleziona
3x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 2 obserwatorów
86 odwiedzających
53 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

                                                                keram58

W tym roku mija 75 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego i z tej okazji chcemy Was zaprosić do prześledzenia jego przebiegu na kartkach kalendarza i podejmowania keszy związanych z wydarzeniami tamtych krwawych dni. Powstanie trwało 63 dni, ale my zaczynamy 5 dni przed jego wybuchem, a zakończymy kalendarium dwa dni po upadku Powstania. Ostatniego dnia skrzynki połączone zostaną w geościeżkę.

Kartki są opracowaniem własnym, a przy ich opracowaniu korzystano z materiałów: Kartki z kalendarza - Muzeum Powstania Warszawskiego, Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 - Kalendarium Powstania, które opracował Pana Maciej Janaszek-Seydlitz a także wydawnictw Powstanie ’44 autor Norman Davies, Przewodnik po powstańczej Warszawie autor Jerzy S. Majewski i Tomasz Urzykowski.

Pomysłodawcą cyklu jest Elvis7, który podzielił się rok temu pomysłem podczas eventu na Bemowie.

Miejsca ukrycia poszczególnych skrzynek mają związek z wydarzeniami powstańczymi, lecz czasami będą odbiegać od miejsc opisanych na kartce.

Po upadku Starego Miasta nieprzyjaciel z dużym impetem atakował pozostałe walczące dzielnice. Szczególnie nękające i niszczycielskie były ostrzały artylerii i bombardowania lotnicze. 4 września podczas jednego z nalotów bomby spadły na budynek przy ul. Szpitalnej (Spitalstrasse) 4, gdzie stacjonował sztab IV Rejonu AK. W wyniku bombardowania zginęło 10 członków sztabu i 90 cywilów. Jednym z poległych był ks. Wiktor Przybylski ps. „Corda”.

Tuż obok pod nr 8 w Domu Wedla pracowała w sierpniu radiostacja powstańcza. 4 i 6 września został on zbombardowany grzebiąc pod swymi gruzach wielu cywilów.

Na budynku znajduje się tablica dedykowana ofiarom tego bombardowania. Niedaleko, bo na ul. Górskiego 4 znajduje się tablica „Tu w dniach Powstania Warszawskiego walczyło i zginęło wielu żołnierzy AK batalionu „Kiliński”. Równie blisko, przy ul. Zgoda 11 na ścianie budynku znajduje się tablica usytuowana niedaleko miejsca, gdzie znajdował się właz kanałowy służący powstańczej komunikacji między Śródmieściem i Żoliborzem.

Skrzynkę dedykuję Ormianom walczącym w szeregach powstańczych.

To jak długo skrzynki przetrwają zależy od nas, tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie, a do tego obchodzimy się ze skrzynkami jakby to był nasz własny kesz, wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie, który może cieszyć oko.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Tablica Szpitalna 4
Grskiego 4
Zgoda 11
Jeśli musisz