Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
63 dni # 37 - OP9101
535 - biało, niebiesko, czerwony
Właściciel: iwonia1999
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 01-09-2019
Data utworzenia: 25-06-2019
Data opublikowania: 01-09-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 30-01-2023
54x znaleziona
0x nieznaleziona
4 komentarze
watchers 5 obserwatorów
67 odwiedzających
36 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

                                                                  keram58

W tym roku mija 75 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego i z tej okazji chcemy Was zaprosić do prześledzenia jego przebiegu na kartkach kalendarza i podejmowania keszy związanych z wydarzeniami tamtych krwawych dni. Powstanie trwało 63 dni, ale my zaczynamy 5 dni przed jego wybuchem, a zakończymy kalendarium dwa dni po upadku Powstania. Ostatniego dnia skrzynki połączone zostaną w geościeżkę.

Kartki są opracowaniem własnym, a przy ich opracowaniu korzystano z materiałów: Kartki z kalendarza - Muzeum Powstania Warszawskiego, Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 - Kalendarium Powstania, które opracował Pana Maciej Janaszek-Seydlitz a także wydawnictw Powstanie ’44 autor Norman Davies, Przewodnik po powstańczej Warszawie autor Jerzy S. Majewski i Tomasz Urzykowski.

Pomysłodawcą cyklu jest Elvis7, który podzielił się rok temu pomysłem podczas eventu na Bemowie.

Miejsca ukrycia poszczególnych skrzynek mają związek z wydarzeniami powstańczymi, lecz czasami będą odbiegać od miejsc opisanych na kartce.

Pewnie niewielu Warszawiaków wie, że podczas Powstania Warszawskiego sformowano pluton nr 535. W Powstaniu walczył jako 3 pluton 1 kompanii batalionu „Tur” zgrupowania AK "Kryska" na Czerniakowie. Trzon jego obsady stanowili Słowacy (od 18 do 22 osób). Uzupełnienie stanowiło 18 Polaków, 6 Gruzinów, 3 Węgrów, 2 Ormian i po jednym Czechu, Azerze i Ukraińcu. Plutonem dowodził ppor. Mirosław Iringh ps. „Stanko”. W Powstaniu Warszawskim poległo 26 żołnierzy plutonu. Jako jedyny oddział nosili opaskę w barwach i godłem Słowacji. Pluton toczył ciężkie walki na Czerniakowie. 10 sierpnia zajęli budynki Banku Gospodarstwa Krajowego i bronili ich skutecznie do 20 sierpnia. Od 20 sierpnia zajęli stanowiska bojowe przy ul. Solec róg ul. Mącznej z zadaniem przejęcia i utrzymania brzegów Wisły, skąd przeprawiali się łącznicy, a teren sprzyjał ewentualnemu desantowi. Brali także udział w walkach przy kościele Matki Boskiej Częstochowskiej na ul. Łazienkowskiej w Porcie Czerniakowskim, na ul. Przemysłowej i ul. Rozbrat. Jedna z drużyn walczyła w Śródmieściu w rejonie Uniwersytetu. Od 16 września walczyli wraz z niedobitkami żołnierzy „Radosława” ramię w ramię z żołnierzami desantu Wojska Polskiego. 20 września zdziesiątkowany pluton przeprawia się z ocalałymi żołnierzami desantu za Wisłę. Do niewoli dostała się część plutonu walcząca w okrążeniu. Części z nich udało się zbiec z niewoli i wziąć udział w Powstaniu na Słowacji. Słowacy z plutonu 535 to nie jedyni Słowacy walczący w Powstaniu Warszawskim, kilku walczyło tez w innych oddziałach.

Na Skwerze Iringha znajduje się pomnik upamiętniający żołnierzy słowackich walczących w Powstaniu.

Tuż obok na rogu ul. Ks. Stanka i ul. Czerniakowskiej znajduje obelisk z tablicą pamięci żołnierzy AK, AL i 1 Armii WP poległych na Czerniakowie oraz zamordowanej ludności cywilnej w czasie Powstania Warszawskiego. Niemal naprzeciwko na skwerze znajduje się głaz z tablicą upamiętniającą poległego w Powstaniu Warszawskim por. phm. Jerzego Gawina.

Skrzynkę dedykuję Słowakom walczącym w powstańczych szeregach.

To jak długo skrzynki przetrwają zależy od nas, tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie, a do tego obchodzimy się ze skrzynkami jakby to był nasz własny kesz, wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie, który może cieszyć oko.

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Pomnik
Tablica
Tablica
Obelisk
Tablica
Głaz
535