Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
63 dni # 30 - OP90ZZ
Atak na lotnisko Okęcie
Właściciel: zueira
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 20-06-2019
Data utworzenia: 25-06-2019
Data opublikowania: 25-08-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 26-08-2019
22x znaleziona
1x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 5 obserwatorów
46 odwiedzających
18 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
6 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Cezex, dawidnd, FiloMx, hobbbysta, parlando, rzeczyc
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

                                                                   keram58

W tym roku mija 75 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego i z tej okazji chcemy Was zaprosić do prześledzenia jego przebiegu na kartkach kalendarza i podejmowania keszy związanych z wydarzeniami tamtych krwawych dni. Powstanie trwało 63 dni, ale my zaczynamy 5 dni przed jego wybuchem, a zakończymy kalendarium dwa dni po upadku Powstania. Ostatniego dnia skrzynki połączone zostaną w geościeżkę.

Kartki są opracowaniem własnym, a przy ich opracowaniu korzystano z materiałów: Kartki z kalendarza - Muzeum Powstania Warszawskiego, Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 - Kalendarium Powstania, które opracował Maciej Janaszek-Seydlitz, a także z wydawnictw: ,,Powstanie ’44'' Normana Daviesa oraz ,,Przewodnik po powstańczej Warszawie'' autor Jerzego S. Majewskiego i Tomasza Urzykowskiego.

Pomysłodawcą cyklu jest Elvis7, który podzielił się rok temu pomysłem podczas eventu na Bemowie.

Miejsca ukrycia poszczególnych skrzynek mają związek z wydarzeniami powstańczymi, lecz czasami będą odbiegać od miejsc opisanych na kartce.

Zadaniem Pułku „Garłuch” na wypadek powstania było opanowanie lotniska na Okęciu. Na godzinę „W” pułk zmobilizował siły - według różnych źródeł od 50 do 75% stanu osobowego. Około godziny 16.00 w wyniku oceny sytuacji, na podstawie informacji o wzmocnieniu załogi i stanowisk obrony lotniska przez Niemców, przy jednoczesnym niedostatecznym uzbrojeniu oddziałów powstańczych – dowódca pułku mjr Stanisław Babiarz ps. „Wysocki” odwołał atak na lotnisko. Rozkaz nie dotarł na czas do pododdziałów i niektóre z nich przystąpiły do natarcia. Natarcie załamało się pod ogniem nieprzyjaciela. Największe straty poniosło zgrupowanie baterii pułkowej z 3 batalionu dowodzonej przez por. Romualda Jakubowskiego ps. „Kuba”. Zginęło około 120 żołnierzy. Niedobitki rozproszyły się. Niewielka liczba przedostała się na Mokotów, grupa przedzierających się do Puszczy Kampinoskiej została pojmana przez Niemców i rozstrzelana na skarpie kolejowej przy ul. Instalatorów. Niedobitki pułku walczyły w Postaniu w różnych oddziałach, a sam pułk został rozformowany.

U zbiegu Al. Żwirki i Wigury oraz ul. Komitetu Obrony Robotników na skwerze im. 7 Pułku AK „Garłuch” znajduje się głaz z inskrypcją upamiętniającą żołnierzy tego pułku. Po drugiej stronie skrzyżowania na skwerze im. Bazy Lotniczej „Łużyce” kapliczka upamiętniająca walki i żołnierzy AK Bazy Lotniczej „Łużyce”. Gwoli wyjaśnienia informuję, że taktycznie Baza Lotnicza „Łużyce” była podporządkowana Pułkowi „Garłuch”, a żołnierze jej brali udział w ataku na lotnisko Okęcie. Część żołnierzy potem walczyła w Puszczy Kampinoskiej, a część w Batalionie „Zaremba – Piorun”.

Skrzynkę dedykuję żołnierzom „Garłucha”.

PRZECZYTAJ, ZANIM WYCIĄGNIESZ. Obchodź się delikatnie ze skrzynką. Ciągnij za rączkę, a nie za pojemnik, pionowo w górę. Przytrzymaj element, w którym tkwi, bo inaczej będziesz musiał(a) umieścić go z powrotem, a to nie musi być łatwe. Możesz też otworzyć skrzynkę bez wyciągania jej z terenu. Jak rozmontujesz i wyjmiesz certyfikaty, to odłóż wszystko w tę samą stronę, w którą było.

To, jak długo skrzynki przetrwają, zależy od nas, tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie, a do tego obchodzimy się ze skrzynkami, jakby to był nasz własny kesz, wtedy inni będą mieli okazję też go odnaleźć w stanie, który może cieszyć oko.

Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Interesujące miejsce --- Pomnik Pułku ,,Garłuch''
Interesujące miejsce --- Kapliczka pamięci żołnierzy bazy lotniczej ,,Łużyce''
Obrazki/zdjęcia
Garłuch
Łużyce
Kamień
Kapliczka