Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
63 dni # 28 - OP90ZX
Zdobycie „Małej PAST-y”
Właściciel: iwonia1999
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 23-08-2019
Data utworzenia: 25-06-2019
Data opublikowania: 23-08-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 19-09-2019
62x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 3 obserwatorów
57 odwiedzających
35 x oceniona
Oceniona jako: dobra
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: PaaaP
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

                                                                      keram58

W tym roku mija 75 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego i z tej okazji chcemy Was zaprosić do prześledzenia jego przebiegu na kartkach kalendarza i podejmowania keszy związanych z wydarzeniami tamtych krwawych dni. Powstanie trwało 63 dni, ale my zaczynamy 5 dni przed jego wybuchem, a zakończymy kalendarium dwa dni po upadku Powstania. Ostatniego dnia skrzynki połączone zostaną w geościeżkę.

Kartki są opracowaniem własnym, a przy ich opracowaniu korzystano z materiałów: Kartki z kalendarza - Muzeum Powstania Warszawskiego, Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 - Kalendarium Powstania, które opracował Pana Maciej Janaszek-Seydlitz a także wydawnictw Powstanie ’44 autor Norman Davies, Przewodnik po powstańczej Warszawie autor Jerzy S. Majewski i Tomasz Urzykowski.

Pomysłodawcą cyklu jest Elvis7, który podzielił się rok temu pomysłem podczas eventu na Bemowie.

Miejsca ukrycia poszczególnych skrzynek mają związek z wydarzeniami powstańczymi, lecz czasami będą odbiegać od miejsc opisanych na kartce.

„Mała PAST-a” to potoczna nazwa posesji Urzędu Telefonów Miejscowych Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej (PAST), przy ul. Piusa XI 19 (Strasse der SA), obecnie ul. Piękna 19. W jej skład wchodził budynek główny oraz oficyny otaczające wewnętrzne podwórze. Walki o zdobycie obiektu trwały od pierwszych godzin Powstania. Próby zdobycia obiektu trwały nieprzerwanie do 23 sierpnia, kiedy tu udało się zająć budynek. Szturmem dowodził kpt. Franciszek Malik ps. „Piorun”. Ostatecznie w szturmie wzięły udział oddziały z batalionu „Ruczaj” i „Golski” oraz z V Zgrupowania por. Romana Rożałowskiego ps. „Siekiera”. Do niewoli dostało się według różnych dokumentów i relacji 65-76 jeńców, zginęło ok. 18-21 Niemców, około 15 z dowódcą por. Jungiem przedarło się przez pierścień oblężenia i dotarło do pozycji niemieckich. Na ścianie budynku tablica pamiątkowa poświęcona Batalionowi Ruczaj i zdobyciu obiektu 23 sierpnia 1944 r. Nieopodal na rogu ul. Pięknej i Mokotowskiej - na skwerze baonu „Ruczaj” znajduje się głaz z tablicą poświęconą poległym żołnierzom Batalionu „Ruczaj”. 

 

Skrzynkę dedykuję Żołnierzom Batalionu Ruczaj.

To jak długo skrzynki przetrwają zależy od nas, tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie, a do tego obchodzimy się ze skrzynkami jakby to był nasz własny kesz, wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie, który może cieszyć oko.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Tablica
Tablica
Ciekawostka
Jeśli musisz