Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
63 dni # 27 - OP90ZW
Masakra na stadionie
Właściciel: iwonia1999
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 22-06-2019
Data utworzenia: 25-06-2019
Data opublikowania: 22-08-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 01-11-2019
69x znaleziona
6x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 3 obserwatorów
73 odwiedzających
37 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

                                                                    keram58

W tym roku mija 75 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego i z tej okazji chcemy Was zaprosić do prześledzenia jego przebiegu na kartkach kalendarza i podejmowania keszy związanych z wydarzeniami tamtych krwawych dni. Powstanie trwało 63 dni, ale my zaczynamy 5 dni przed jego wybuchem, a zakończymy kalendarium dwa dni po upadku Powstania. Ostatniego dnia skrzynki połączone zostaną w geościeżkę.

Kartki są opracowaniem własnym, a przy ich opracowaniu korzystano z materiałów: Kartki z kalendarza - Muzeum Powstania Warszawskiego, Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 - Kalendarium Powstania, które opracował Pana Maciej Janaszek-Seydlitz a także wydawnictw Powstanie ’44 autor Norman Davies, Przewodnik po powstańczej Warszawie autor Jerzy S. Majewski i Tomasz Urzykowski.

Pomysłodawcą cyklu jest Elvis7, który podzielił się rok temu pomysłem podczas eventu na Bemowie.

Miejsca ukrycia poszczególnych skrzynek mają związek z wydarzeniami powstańczymi, lecz czasami będą odbiegać od miejsc opisanych na kartce.

Po nieudanej próbie przebicia się oddziałów powstańczych ze Starego Miasta na Żoliborz w nocy z 21 na 22 sierpnia i połączenia obu dzielnic przy współudziale oddziałów z Puszczy Kampinoskiej przez stadion Polonii przy ul. Konwiktorskiej wycofywali się żołnierze Batalionu „Zośka”. Na murawie stadionu pozostawiono zabitych i rannych. Niemcy leżących na płycie boiska rozjechali czołgami. Świadkiem tej tragedii był sierż. podch. Stanisław Sieradzki ps. „Świst” z 2 komp. „Rudy” Batalionu „Zośka”.

- Byłem przy Konwiktorskiej, w domu z oknem wychodzącym na stadion Polonii. Z moim karabinem maszynowym osłaniałem uderzenia chłopców w kierunku Żoliborza. Oczywiście, załamało się, a ja cofnąłem się do budynku. Zająłem stanowisko na pierwszym piętrze. Postanowiłem poczekać cały dzień, do nocy, by z płyty boiska wyciągnąć ciało ciężko rannego przyjaciela Henryka Dąbrowskiego pseudonim Alfred. Dostał w nogi. Znalazłem go przez lornetkę. Leżał na stadionie niedaleko budyneczków kasowych – opowiadał Stanisław Sieradzki po sześćdziesięciu latach.

Naszemu bohaterowi nie udało się iść po przyjaciela. Nieopodal jego miejsca ukrycia eksplodowały dwa pociski czołgowe. Ciężko rannego odnalazła sanitariuszka Anna Kołdoń ps. „Anula” z 1 komp. Batalionu „Zośka”.

Na ścianie stadionu znajduje się tablica upamiętniająca poległych w dniu 22 sierpnia 1944 żołnierzy batalionów AK „Zośka” i „Czata 49” podczas ataku na Dworzec Gdański.

Niedaleko przy ul. Konwiktorskiej 2 znajdziemy kamień upamiętniający udział Batalionu „Gozdawa” w ataku w dniu 2 sierpnia na PWPW. Natomiast na frontonie kościoła przy ul. Bonifraterskiej 12 znajdują się tablice poświęcone żołnierzom oddziałów Zgrupowania AK „Radosław”, „Zośka”, „Miotła”, „Pięść”, „Dysk”, „Czata 49” i „Broda 53” oraz tablica upamiętniająca rozstrzelanie 30.8.1944 około 300 osób ze Szpitala o.o. Bonifratrów.

Kesz ukryty w pewnej odległości od kamer monitoringu stadionu przy Kamieniu Pamięci Batalionu „Gozdawa”.

Skrzynkę dedykuję pamięci poległych w obu atakach na Dworzec Gdański.

To jak długo skrzynki przetrwają zależy od nas, tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie, a do tego obchodzimy się ze skrzynkami jakby to był nasz własny kesz, wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie, który może cieszyć oko.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Tablica
Kamień
Tu szukaj