Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
63 dni # 16 - OP90ZN
Reduta Wawelska
Właściciel: iwonia1999
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 11-08-2019
Data utworzenia: 25-06-2019
Data opublikowania: 11-08-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 19-09-2019
54x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 4 obserwatorów
54 odwiedzających
35 x oceniona
Oceniona jako: dobra
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: marass1111
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

                                                                       keram58

W tym roku mija 75 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego i z tej okazji chcemy Was zaprosić do prześledzenia jego przebiegu na kartkach kalendarza i podejmowania keszy związanych z wydarzeniami tamtych krwawych dni. Powstanie trwało 63 dni, ale my zaczynamy 5 dni przed jego wybuchem, a zakończymy kalendarium dwa dni po upadku Powstania. Ostatniego dnia skrzynki połączone zostaną w geościeżkę.

Kartki są opracowaniem własnym, a przy ich opracowaniu korzystano z materiałów: Kartki z kalendarza - Muzeum Powstania Warszawskiego, Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 - Kalendarium Powstania, które opracował Pana Maciej Janaszek-Seydlitz a także wydawnictw Powstanie ’44 autor Norman Davies, Przewodnik po powstańczej Warszawie autor Jerzy S. Majewski i Tomasz Urzykowski.

Pomysłodawcą cyklu jest Elvis7, który podzielił się rok temu pomysłem podczas eventu na Bemowie.

Miejsca ukrycia poszczególnych skrzynek mają związek z wydarzeniami powstańczymi, lecz czasami będą odbiegać od miejsc opisanych na kartce.

W nocy z 1 na 2 sierpnia 1944 r. zaczął tworzyć się zwarty ośrodek powstańczy w kamienicach między ulicami Wawelską, Pługa, Mianowskiego i Uniwersytecką, nazywany później „Redutą Wawelską". Dowódcą oddziału IV Obwodu Armii Krajowej Warszawa-Ochota i komendantem ośrodka był ppor. Jerzy Gołębiewski ps. „Stach". Obrońcy barykady odpierali liczne ataki Oddziałów Niemieckich i RONA mimo ostrzału z broni maszynowej, czołgów i artylerii. Udało się im nawet zniszczyć jeden czołg. Po upadku „Reduty Kaliskiej" 9 sierpnia, „Redutą Wawelską" broniła się jeszcze dwa dni pozostając ostatnim bastionem walczącej Ochoty. 11 sierpnia Niemcy ruszyli do generalnego szturmu. Powstańcy po wcześniejszym rozpoznaniu drogi ewakuacji podjęli decyzję o opuszczeniu posterunku i ewakuacji kanałami do Koloni Staszica. Udało się ewakuować cały 83 oddział żołnierzy, jak i część lekko rannych. Na miejscu pozostało 14 sanitariuszek i 3 lekarki opiekujące się 20 ciężko rannymi. Mimo wywieszenia białej flagi budynki były nadal bombardowane. O zmroku żołnierze RONA wdarli się na Wawelską, mordując ciężko chorych i rannych, łącznie 80 osób. Jako pierwszy został rozstrzelany ks. dr Jan Salamucha, kapelan Obwodu Ochota, który w szatach duchownych wyszedł naprzeciw żołdaków RONA. Pozostałych przy życiu popędzono na do obozu przejściowego na Zieleniaku. Grupa ośmiu rannych z opiekującą się nimi sanitariuszką, 15-letnią harcerką Teresą Kodelską, przetrwała w ukryciu na ul. Wawelskiej 16 do kapitulacji Powstania.

Na ścianie budynku przy ul. Wawelskiej 60 róg Uniwersyteckiej znajdziecie tablice upamiętniająca walki żołnierzy AK IV Obwodu w obronie „Reduty Wawelskiej". Obok tablica dokumentująca przejścia kanałowe. Ciekawostką jest napis obok na ścianie wykonany przez żołnierza polskiego po wyzwoleniu Warszawy: SPRAWDZONO, MIN NIE ZNALEZIONO". Chyba nie ma na Starej Ochocie podwórka gdzie nie została rozlana polska krew podczas tamtych tragicznych dni.

Niedaleko, na ul. Raszyńskiej 54 na ścianie budynku znajduje się tablica - W tym Domu w latach 1943-1944 mieściła się konspiracyjna kwatera służbowa płk dypl. Antoniego Chruściela "Montera", Komendanta Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej, Dowódcy Powstania Warszawskiego 1944. A pod nr 52 - W tym domu mieszkał w latach 1924-1944 Jan Stanisław Jankowski "Soból", 1882-1953,polityk II Rzeczypospolitej, od 1943 Delegat Rządu RP na Kraj, w 1945 roku bezprawnie zasądzony w Moskwie w procesie przywódców Podziemnego Państwa Polskiego,zmarł w więzieniu we Włodzimierzu. 

Skrzynkę dedykuję kapelanom wojskowym i księżom niosącym wszelaką posługę w tych trudnych dniach.

 

To jak długo skrzynki przetrwają zależy od nas, tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie, a do tego obchodzimy się ze skrzynkami jakby to był nasz własny kesz, wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie, który może cieszyć oko.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
1
2
3
4
5
Duszpasterstwo AK
Jeśli musisz