Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
63 dni # 23 - OP90ZB
Reduta Magnet
Właściciel: iwonia1999
Założyciel: keram58
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 18-08-2019
Data utworzenia: 25-06-2019
Data opublikowania: 18-08-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 26-12-2022
65x znaleziona
2x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 5 obserwatorów
90 odwiedzających
39 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Maciek_B, PaaaP
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

                                                                     keram58

W tym roku mija 75 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego i z tej okazji chcemy Was zaprosić do prześledzenia jego przebiegu na kartkach kalendarza i podejmowania keszy związanych z wydarzeniami tamtych krwawych dni. Powstanie trwało 63 dni, ale my zaczynamy 5 dni przed jego wybuchem, a zakończymy kalendarium dwa dni po upadku Powstania. Ostatniego dnia skrzynki połączone zostaną w geościeżkę.

Kartki są opracowaniem własnym, a przy ich opracowaniu korzystano z materiałów: Kartki z kalendarza - Muzeum Powstania Warszawskiego, Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 - Kalendarium Powstania, które opracował Pana Maciej Janaszek-Seydlitz, a także wydawnictw Powstanie ’44 autor Norman Davies, Przewodnik po powstańczej Warszawie autor Jerzy S. Majewski i Tomasz Urzykowski.

Pomysłodawcą cyklu jest Elvis7, który podzielił się rok temu pomysłem podczas eventu na Bemowie.

Miejsca ukrycia poszczególnych skrzynek mają związek z wydarzeniami powstańczymi, lecz czasami będą odbiegać od miejsc opisanych na kartce.

Od pierwszych dni Powstania ul. Belwederska była dla Niemców kluczową arterią komunikacyjną na osi północ – południe, łącząc kontrolowane przez nich tereny w centrum miasta z przedmieściami, gdzie stacjonowały ich główne siły. W połowie sierpnia oddziały powstańcze z Górnego i Dolnego Mokotowa skutecznie ją zablokowały. Na wysokości budynków przy Belwederskiej 10 i Promenady 1 zbudowana została solidna barykada. Składała się ona z wykopu osłoniętego konstrukcją z żelaznych prętów i betonowych płyt. Wykonano ją na tyle fachowo, że skutecznie chroniła ona załogę umocnień nie tylko przed kulami broni maszynowej, ale także pociskami artyleryjskimi. Ważny element odcinka stanowiły też masywne zabudowania fabryki „Magnet”, gdzie skoncentrowana była większość Powstańców broniących reduty i sama nazwa barykady nawiązywałą do tego obiektu. Ponadto pod ul. Belwederską przekopano tunel, który zapewniał bezpieczną przeprawę miedzy obiema częściami Mokotowa. Zadanie obrony obiektu powierzono około 150 osobowemu oddziałowi por. Witolda Janiszewskiego ps. „Withal”. Okresowo w sytuacjach kryzysowych załoga barykady była wzmacniana przez żołnierzy Grupy Artyleryjskiej „Granat”, Dywizjonu „Jeleń” i Pułku „Baszta”.

Barykada była skutecznie broniona przez ponad miesiąc, mimo stosunkowo słabego uzbrojenia. Posiadała tylko jeden karabin maszynowy, jeden granatnik PIAT i kilka pistoletów maszynowych. Obrońcy prowadzili nie tylko działania obronne, ale także zaczepne. Obrońcy otrzymali 21 września rozkaz opuszczenia pozycji.

Skrzynkę dedykuję Obrońcom Mokotowa.

To jak długo skrzynki przetrwają zależy od nas, tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie, a do tego obchodzimy się ze skrzynkami jakby to był nasz własny kesz, wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie, który może cieszyć oko.

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Interesujące miejsce --- pomnik
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Pomnik
Tablica
spoiler