Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
63 dni # 21 - OP90Z9
Reduta PWPW
Właściciel: iwonia1999
Założyciel: keram58
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 16-08-2019
Data utworzenia: 25-06-2019
Data opublikowania: 16-08-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 19-09-2019
59x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
58 odwiedzających
35 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

                                                                     keram58

W tym roku mija 75 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego i z tej okazji chcemy Was zaprosić do prześledzenia jego przebiegu na kartkach kalendarza i podejmowania keszy związanych z wydarzeniami tamtych krwawych dni. Powstanie trwało 63 dni, ale my zaczynamy 5 dni przed jego wybuchem, a zakończymy kalendarium dwa dni po upadku Powstania. Ostatniego dnia skrzynki połączone zostaną w geościeżkę.

Kartki są opracowaniem własnym, a przy ich opracowaniu korzystano z materiałów: Kartki z kalendarza - Muzeum Powstania Warszawskiego, Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 - Kalendarium Powstania, które opracował Pana Maciej Janaszek-Seydlitz a także wydawnictw Powstanie ’44 autor Norman Davies, Przewodnik po powstańczej Warszawie autor Jerzy S. Majewski i Tomasz Urzykowski.

Pomysłodawcą cyklu jest Elvis7, który podzielił się rok temu pomysłem podczas eventu na Bemowie.

Miejsca ukrycia poszczególnych skrzynek mają związek z wydarzeniami powstańczymi, lecz czasami będą odbiegać od miejsc opisanych na kartce.

O ataku na Państwową Wytwórnię Papierów Wartościowych – PWPW słyszeli wszyscy, ale ja chcę zaprezentować pewne mniej znane fakty związane z tym wydarzeniem. Otóż już od roku 1940 na terenie zakładu zaczęła działać Podziemna Wytwórnia Banknotów (PWB), która produkowała banknoty i dokumenty na potrzeby działalności konspiracyjnej. Na początku roku 1944 PWB przekształcono w samodzielny oddział bojowy PWB/17/S. Po wybuchu Powstania wszedł on w skład Zgrupowania „Róg”. Żołnierze PWB/17/S atakiem z wewnątrz na niemiecką załogę przy jednoczesnym ataku oddziałów powstańczych z zewnątrz, walnie przyczynili się do zdobycia w dniu 2 sierpnia PWPW, a potem stanowili część załogi broniącej PWPW przed atakami hitlerowców. PWP stała się jedną z redut powstańczych Starego Miasta. Broniła się zaciekle aż do 27 sierpnia, kiedy to Niemcy przypuścili ostateczny atak na redutę siłami około 1600 żołnierzy wspartych czołgami. Około 200 obrońców broniło się zaciekle mimo przewagi wroga. Walki trwały o każde piętro. 28 sierpnia obrońcy opuścili budynek. W ataku zginął ostatni dowódca oddziału por. Czesław Lech ps. „Biały”. W budynku pozostali ranni wraz z doktor Hanną Petrynowską ps. „Rana”. Zostali oni zamordowani po opanowaniu budynku przez Niemców. PWPW pochłonęła życie około 100 Powstańców.

Miejsca pamięci narodowej: ul. Sanguszki 1 - Tablica przy wejściu do Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych: "Bohaterskim obrońcom PWPW 1-28.8.1944". I druga Na zewnętrznej ścianie po lewej stronie od wejścia poświęcona dr Hannie Petrynowskiej ps. "Rana", szefowi sanitarnemu oraz por. Czesławowi Lechowi ps. "Biały", ostatniemu dowódcy Samodzielnej Grupy AK PWB/17/S.
Zakroczymska róg Konwiktorskiej - tabliczka z napisem „Barykada”, a obok kamień upamiętniający żołnierzy batalionu AK "Gozdawa". Ul.
Zakroczymska 7 - głaz ułożony na chodniku z napisem „Pamięci 32 Żołnierzy AK poległych 30.8.1944 w obronie Starego Miasta z baonu „Zośka”.

 

Skrzynkę dedykuję żołnierzom PWB/17/S.

To jak długo skrzynki przetrwają zależy od nas, tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie, a do tego obchodzimy się ze skrzynkami jakby to był nasz własny kesz, wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie, który może cieszyć oko.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
PWPW ślady po kulach
Tablica
Strefa kesza