Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
63 dni # 14 - OP90Z7
Atak na Schutzpolizei
Właściciel: iwonia1999
Założyciel: keram58
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 09-08-2019
Data utworzenia: 25-06-2019
Data opublikowania: 09-08-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 12-11-2019
72x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 5 obserwatorów
70 odwiedzających
39 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

                                        keram58

W tym roku mija 75 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego i z tej okazji chcemy Was zaprosić do prześledzenia jego przebiegu na kartkach kalendarza i podejmowania keszy związanych z wydarzeniami tamtych krwawych dni. Powstanie trwało 63 dni, ale my zaczynamy 5 dni przed jego wybuchem, a zakończymy kalendarium dwa dni po upadku Powstania. Ostatniego dnia skrzynki połączone zostaną w geościeżkę.

Kartki są opracowaniem własnym, a przy ich opracowaniu korzystano z materiałów: Kartki z kalendarza - Muzeum Powstania Warszawskiego, Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 - Kalendarium Powstania, które opracował Pana Maciej Janaszek-Seydlitz a także wydawnictw Powstanie ’44 autor Norman Davies, Przewodnik po powstańczej Warszawie autor Jerzy S. Majewski i Tomasz Urzykowski.

Pomysłodawcą cyklu jest Elvis7, który podzielił się rok temu pomysłem podczas eventu na Bemowie.

Miejsca ukrycia poszczególnych skrzynek mają związek z wydarzeniami powstańczymi, lecz czasami będą odbiegać od miejsc opisanych na kartce.

Przy ul. Akademickiej 5 mieści się kompleks Domu Akademickiego. W latach 1939 – 1944 koszarował tu batalion Policji Porządkowej(Schutzpolizei) w sile około 350 policjantów. Budynek otoczony był zasiekami, przedpole oczyszczone z drzew i strzeżone bunkrami z gniazdami karabinów maszynowych. W piwnicach kompleksu mieściło się więzienie, gdzie przetrzymywano, torturowano i mordowano więźniów zarówno przed wybuchem powstania, jak i w czasie jego trwania. 1 sierpnia o godz. 17.00 oddział IV Obwodu AK „Ochota” pod komendą por. Tadeusza Koteckiego ps. „Kalina” zaatakował kompleks. Oddział był uzbrojony w 1 karabin z 10 nabojami, 1 pistolet z jednym magazynkiem i trzy granaty. W niespełna 2-3 minuty atakujący zostali zmasakrowani. Na placu pozostało ponad 300 ciał, żołnierzy, ochotników z WSOP-u i sporej grupy ludności cywilnej, która znalazła się w polu ostrzału nieświadoma niczego. Z niepełnej 60 osobnej kompani pozostały 4 osoby. W tym budynku 9 września prowadzone były rozmowy dowództwa Powstania z Niemcami ostatecznie zerwane 11 września. Na ścianie kompleksu od strony ul. Grójeckiej znajduje się tablica pamiątkowa.

Tuż obok na skwerze Pl. Narutowicza znajduje się kamień z tablicą poświęconą 16 Warszawskiej Drużynie Harcerskiej im. Zawiszy Czarnego. Natomiast na budynku przy Akademickiej 1 znajduje się tablica poświęcona harcmistrzowi, por. AK Stefanowi Mirowskiemu. Kościół pod wezwaniem Niepokalanego Poczecia Najświetszej Maryi Panny, miejsce aresztowań ale i schoronienie dla ludności cywilnej przed oprawcami z RONA.

Skrzynkę dedykuję ofiarom tragicznego ataku.

To jak długo skrzynki przetrwają zależy od nas, tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie, a do tego obchodzimy się ze skrzynkami jakby to był nasz własny, wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie, który może cieszyć oko.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Akademicka 5
Kamień
Tablica
Jeśli musisz