Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
63 dni # 11 - OP90Z4
Harcerska Poczta Polowa
Właściciel: iwonia1999
Założyciel: keram58
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 06-08-2019
Data utworzenia: 25-06-2019
Data opublikowania: 06-08-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 24-09-2019
68x znaleziona
2x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 4 obserwatorów
67 odwiedzających
37 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

                                                                      keram58

W tym roku mija 75 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego i z tej okazji chcemy Was zaprosić do prześledzenia jego przebiegu na kartkach kalendarza i podejmowania keszy związanych z wydarzeniami tamtych krwawych dni. Powstanie trwało 63 dni, ale my zaczynamy 5 dni przed jego wybuchem, a zakończymy kalendarium dwa dni po upadku Powstania. Ostatniego dnia skrzynki połączone zostaną w geościeżkę.

Kartki są opracowaniem własnym, a przy ich opracowaniu korzystano z materiałów: Kartki z kalendarza - Muzeum Powstania Warszawskiego, Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 - Kalendarium Powstania, które opracował Pana Maciej Janaszek-Seydlitz a także wydawnictw Powstanie ’44 autor Norman Davies, Przewodnik po powstańczej Warszawie autor Jerzy S. Majewski i Tomasz Urzykowski.

Pomysłodawcą cyklu jest Elvis7, który podzielił się rok temu pomysłem podczas eventu na Bemowie.

Miejsca ukrycia poszczególnych skrzynek mają związek z wydarzeniami powstańczymi, lecz czasami będą odbiegać od miejsc opisanych na kartce.

Rozkaz Nr 14 z 11 sierpnia 1944 r. Komendanta Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej, a jednocześnie dowódcy Powstania płk. Antoniego Chruściela ps. „Monter” w punkcie „lO/VI Poczta Polowa” stwierdzał:
Dnia 6 bm. została uruchomiona z inicjatywy harcerzy - poczta polowa, mająca spełniać usługi pocztowe w korespondencji prywatnej między żołnierzami AK a ludnością cywilną. W ruchu pocztowym należy przestrzegać ściśle instrukcji, a przede wszystkim tajemnicy wojskowej. Cała treść korespondencji nie powinna przekraczać 25 słów. Rozmieszczone po różnych punktach miasta harcerskie skrzynki pocztowe (na razie 12) są skrzynkami poczty polowej”.

Pierwsza poczta została zorganizowana już w dniu 2 sierpnia i obejmowała swym zasięgiem obszar Śródmieścia Płd. Natomiast w dniu 6 sierpnia ruszyła działalność Harcerskiej Poczty Polowej zorganizowanej i kierowanej przez ppor. harcmistrza Przemysława Góreckiego ps. „Kuropatwa”. Główny Urząd Pocztowy mieścił się przy ul. Świętokrzyskiej 28, a w poszczególnych dzielnicach funkcjonowało siedem urzędów terenowych. Na mieście pojawiło się 40 skrzynek pocztowych. Obsługiwana była przez Zawiszaków najmłodszej grupy Szarych Szregów. We wrześniu poczta została przemianowana na Pocztę polową i wcielona do AK. Funkcjonowała do upadku Powstania. Szacuje się, że dostarczono około 200 tys. przesyłek. Wielu pocztowców w harcerskich mundurach zginęło lub zostało rannych.

Skrzynkę dedykuję Zawiszakom z Szarych Szeregów. 

To jak długo skrzynki przetrwają zależy od nas, tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie, a do tego obchodzimy się ze skrzynkami jakby to był nasz własny kesz, wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie, który może cieszyć oko.

Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Interesujące miejsce --- Tablica
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Tablica
Jeśli musisz