Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Lubań - Friedenseiche i Eiche - OP90NT
czyli dęby pokoju i kamienie pamięci na Kamiennej Górze
Właściciel: A walon
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 22-04-2024
Data utworzenia: 12-06-2019
Data opublikowania: 28-04-2024
Ostatnio zmodyfikowano: 29-04-2024
0x znaleziona
1x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 0 obserwatorów
3 odwiedzających
0 x oceniona
Oceniona jako: b.d.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 

Friedeneiche - dąb pokoju
W XIX w. w Niemczech  upowszechniła się tradycja sadzenia dębów ku czci różnych zasłużonych osób. Nazywano je „Friedeneiche” - dąb pokoju. Dęby takie sadzono również w parku na Kamiennej Górze w Lubaniu - pierwszy 3 lipca 1867 r. w  rocznicę zwycięskiej  bitwy pod Sadową (Königgrätz dziś Hradec Kralove) wojsk Prus nad wojskami Austro-Węgier. Uroczyste przemówienie wygłosił wówczas burmistrz  Ernst Walbe (1862-68). Później w rocznice takich dni miały miejsce też lokalne festyny na Kamiennej Górze, z muzyką, zabawami, grami dla dzieci, schodzeniem do miasta wieczorem z lampionami.

Kamienie pomięci
Kolenym zwyczajem stało się ustawianie na Kamiennej Górze kamieni pamiątkowych. Najbardziej znany jest kamień ku czci cesarza Wilhelma I (Kaiser Wilhelm I Eiche), ustawiony  w rocznicę chyba jego setnych urodzin, choć na kamieniu jest data 23 marzec 1897, tymczasem historycy podają, iż urodził się 22 marca 1797 roku. Kamień ulokowany został przy potężnym dębie, jeszcze z czasów zanim zaczęto tu urządzać park. Dziś po dębie pozostał ogromny pniak - drzewo stanowiło już zagrożenie dla spacerowiczów i musiało zostać wycięte w 2014 r.

1
Dąb cesarza Wilhelma I przed wycinką, fot. T. Bernacki 2014

dąb rozpadał się

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Kaiser Wilhelm I Eiche, fot. T. Biernacki

 

Zachował się dąb oraz kamień pamięci kupca, rajcy królewskiego i miejskiego Erdmanna Lindnera, który był opiekunem, strażnikiem i miłośnikiem parku. Kamień Erdmann Lindner Eiche ustawiony został po jego śmierci; znajdują się na nim daty: urodzin 1 maja 1812 i śmierci 1 maja 1902 (ale się wstrzelił).

W 80. rocznicę swoim urodzin Lindner ufundował dużą kolumnadę systemu (?)żeliwnych, ozdobnych kolumn, obudowanych ozdobnymi drewnianymi listwami, na których spoczywało zadaszenie - schronienie przed słońcem czy deszczem podczas koncertów, a także podczas wycieczek na Kamienną Górę, miejsce na zjedzenie chociażby niedzielnego obiadu czy wypicia czeglś dla ochłody. Zupełnie na marginesie, zachowały się świetne ryciny tej kolumnady i moim zdaniem powinna być odtworzona w ramach rewitalizacji parku. 

1
dąb i kamień Erdmanna Lindnera

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Erdmann Lindner Eiche, fot. T. Bernacki



w pobliżu jest Kaiser Wilhelm I Eiche

 

W 2014 r. Tomasz Biernacki odnotował zaginięcie trzeciego kamienia, poświęconego pamięci trzech niemieckich cesarzy - Drei Kaiser Eiche. Od zjednoczenia Niemiec w 1871 r. do  rewolucji bolszewickiej w Niemczech w 1918 r. funkcję tą piastowały trzy osoby: Wilhelm I (do 9 marca 1888), Fryderyk II (do 15 czerwca 1888) i Wilhelm II (do 1918 roku).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Drei Kaiser Eiche, fot. T. Bernacki
24
[ostał ci się ino... dziur-aaa], fot. T. Bernacki

"Niestety nie wiem, w którym roku ustawiono głaz, gdyż jedyne zdjęcie jakie posiadam ma akurat datę przykrytą liśćmi, choć zachowane są pierwsze trzy cyfry 189.., (Jaka była czwarta? Może związana z poparciem przez cesarza w 1896 roku Burów z RPA przeciw Brytyjczykom?). Zdaję sobie sprawę, że specjalnie nie mamy powodów do tego by lubić Niemców, a tym bardziej ich cesarzy, sam nie należę też do miłośników tego narodu, wręcz odwrotnie,  jednakże każdy taki element architektury zwiększa atrakcyjność parku, stanowi punkt, przy którym można opowiedzieć o historii naszego miasta. Nie byłem przy tym głazie już jakiś czas, chyba około roku, i  przeżyłem niemiłe zaskoczenie, gdy zobaczyłem po nim tylko dziurę…

W naszej kulturze [występują] tzw. Dęby Pamięci, choć ta nazwa współcześnie przypisana jest głównie dębom sadzonym na cześć polskich jeńców wojennych zabitym przez bolszewików na rozkaz Stalina.

 

UWAGA: o rzut beretem, po prawej stronie ścieżki do amfiteatru, rośnie sobie orzesznik siedmiolistkowy. Jesienią owocuje, orzechy podobne do orzechów włoskich posiadają grubą zieloną okrywę rozpadającą się po dojrzeniu. Łupina orzecha jest bardzo twarda - potrzebny młotek, w smaku bardzo podobne do świeżego (nie ususzonego) orzecha włoskiego. 

źródło: pomniki-przyrody.pl

 

O keszu...

● pojemnik: mały klipsiak
● zawartość: logbook i ołówek w dodatkowym pojemniku oraz gadżety na wymianę: dębik wyrwidąbek, żabek wytrzeszcz i kolorowa łezka


● proszę o jak najszybsze zalogowanie FTF’a; jeśli jako pierwsze pojawi się wpis następnego znalazcy, a wpis FTF-a zostanie opóźniony, pierwszy znalazca może zostać zapytany, co się stało, a w skrajnym przypadku - poproszony o zalogowanie znalezienia z realną datą wpisu, a nie znalezienia kesza, oczywiście z niezbywalnym prawem do podania w treści wpisu informacji dot. zdobycia przez niego FTF-a; dla niezorientowanych: system przypisuje FTF-a do statystyk keszerowi od pierwszego wpisu znalezienia i w wyżej opisanym przypadku realnemu pierwszemu znalazcy pozostaje tylko satysfakcja. Niektórzy keszerzy wpisują w logu na gorąco notatkę informującą, choćby sugerującą znalezienie, a już w kesz-bazie, na dobrym łączu, uzupełniają właściwy wpis - to okazanie szacunku tym, którzy zaplanowali ruszyć po FTF-a i o spóźnieniu nie dowiedzą się dopiero z logbooka - nie będzie powodów do ewentualnych, negatywnych emocji


● mile widziane w logu jakieś informacje uzupełniające oraz krytyczna ocena kesza: coś na "+", coś na "-"
● zdjęcia: T. Biernacki oraz własne

 

Zasady reaktywacji 1. Traktuj kesza JAK SWOJE własne; np. stosujesz regułę "Reaktywacja zabroniona...", to tego nie reaktywuj, "Reaktywacja po kontakcie" - to skontaktuj się, itd ;-).
2. Nie masz własnych keszy - MASZ WOLNĄ RĘKĘ, ale postaraj się - zajrzyj do formularza zakładania nowej skrzynki i artykułu "Skrzynka" w ABC geokechingu.
3. Jeśli dokonasz reaktywacji, ODNOTUJ to w logu pod rygorem usunięcia twojego wpisu.
4. Znajdujesz reaktywację i oryginała -> DECYDUJ: może włożyć oba logbooki do oryginała, ew. przepisać wpisy albo zgłosić reaktywację do usunięcia, a może...?

Dokonywanie serwisu mile widziane.
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
SPOILER tyle zostało z dębu cesarza; Friedeneiche ocalał
to on, orzesznik siedmiolistkowy
w nocy był przymrozek; czy będą orzechy?
Wpisy do logu: znaleziona 0x nieznaleziona 1x komentarz 1x Obrazki/zdjęcia 2x Wszystkie wpisy Galeria