Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
[13stka] GROSSER STERN - OP90AH
Wielka Gwiazda
Właściciel: JoannaLadyMoon
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 29-05-2019
Data utworzenia: 25-05-2019
Data opublikowania: 30-05-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 30-05-2019
31x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 4 obserwatorów
91 odwiedzających
21 x oceniona
Oceniona jako: dobra
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Coco Team
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna rowerem  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 

Skrzynka powstała z okazji 13 rocznicy ukrycia pierwszego kesza w serwisie opencaching.

 

 

 

Wspominana w licznych przewodnikach, jedyna w swoim rodzaju, sopocka restauracja Grosser Stern została wybudowana w XIX wieku przez mieszkańca Sopotu Paula Senffa, którego przodek Emanuel Senff był właścicielem innej sopockiej restauracji o nazwie Dolinny Młyn (Thalmühle) znajdującej się nad Potokiem Babidolskim. Oddalona od zgiełku miasta, wśród wiekowych drzew Wielka Gwiazda przyciągała wielu amatorów leśnych spacerów, znakomitej kuchni, wyrobów cukierniczych i dobrej kawy.

Pawilon restauracyjny Wielkiej Gwiazdy został wzniesiony z muru pruskiego nieopodal przecinających się licznych szlaków leśnych tworzących geometryczny układ przypominający gwiazdę (prawdopodobnie stąd jej nazwa). Ważną osią krzyżujących się w tym miejscu ścieżek była Droga Wielkokacka (Alt Katzerweg) prowadząca z Oliwy do Kacka oraz trasa prowadząca do leśniczówki w Gołębiewie (Forsthaus Golembie).

Budynek restauracji posiadał szerokie okna przez które biesiadnicy podziwiali piękno otaczającej przyrody. Oczywiście nie brakowało ‘miejsc pod chmurką’. Pod rozłożystymi konarami drzew znajdował się starannie urządzony ogródek kawiarniany. Z biegiem lat rosła popularność ‘Wielkiej Gwiazdy’. W swym szczytowym okresie restauracja gościła ponad 1000 gości dziennie.

 

 

Od 1902 r. regularnie kursował tutaj powóz konny przewożący kuracjuszy z Kurhausu w Sopocie do tej pięknej, leśnej restauracji. Ponad dwukilometrową drogę można było pokonać również na kilka sposobów: pieszo, konno, powozem, bądź tramwajem konnym, który działał jedynie w sezonie letnim.


Rozważano rozbudowę lokalu o kolejne pawilony, a nawet o wzbogacenie oferty o niewielki hotel. Niestety, projekt rozbudowy nie doszedł do skutku.

Dnia 23 marca 1945 roku po zaciętych walkach do Sopotu wkroczyły pierwsze oddziały Armii Czerwonej, wchodzące w skład II Frontu Białoruskiego marszałka Rokossowskiego. Ciesząca się niegdyś wielką popularnością sopocka restauracja została doszczętnie zniszczona przez radzieckich żołnierzy.

Wielka Gwiazda zgasła bezpowrotnie wraz z dawnym Sopotem prawdopodobnie dnia 23 marca 1945 r. Pozostały po niej jedynie dawne zdjęcia, pocztówki oraz ślady fundamentów, schodki do piwnic i kilka rozrzuconych cegieł.

 

Źródła: www.dawnysopot.pl, www.gdanskstrefa.com, www.sopot.fotopolska.eu

 

 

O keszu:

 Powstał z okazji 13 lecia od założenia pierwszej skrzynki w serwisie OC.

Powstał w miejscu zarchiwizowanego obecnie OP096D.

Ten kesz, to też jeden z pięciu moich pierwszych samodzielnie zdobytych keszy w dniu 25.04.2011 roku, podczas małej wycieczki po trójmiejskich lasach. Konto założyłam 22.04.2011 i 3 dni później wraz ze znajomymi wyruszyłam na pierwsze w moim życiu poważne, samodzielne keszowanie.

Wielka Gwiazda, jeszcze wówczas nieznajoma mi, intrygowała mnie wtedy, więc dzięki keszowi mogłam odwiedzić wówczas to urocze miejsce. Bardzo lubię skrzynki nawiązujące do historii obiektów, architektury, pokazujące nieistniejące obecnie już miejsca, dlatego to miejsce już wtedy stało się mi bliskie.

Podczas analizowania mapy po kątem założenia 13stki wybór był oczywisty - nie żadna Gdynia a właśnie Sopot i Wielka Gwiazda. Z uwagi też na sentyment do tamtejszych okolic, w których mi przyszło potem zamieszkiwać w latach 07.2011- 04.2013. Także pod pobliską wiatą, niedaleko reliktów restauracji, odbywały się potem nasze liczne biesiady, spotkania, rodzinne imprezy urodzinowe itp.

 

Teraz czas na nową skrzynkę w tym miejscu.

Jeśli wszystko ma być tradycyjne i takie jak kiedyś z początków OC,  to z prawdziwą przyjemnością drukowałam gotowy logbook z działu "download", tak jak się to robiło kiedyś, pobrałam też gotowe certyfikaty oraz tą poczciwą etykietkę na pojemnik. ;)

Wszystko to można podziwiać w keszu, na którego serdecznie zapraszam !

Ukryty tradycyjnie, jak przystało na dawne czasy;), ale kilka metrów od miejsca po restauracji, bowiem przy niej jest ruch jak na Marszałkowskiej, więc łatwo spalić miejscówkę. Zresztą, być może właśnie dlatego przepadł poprzedni kesz. 

Dobrze maskuj, bo mimo to sporo się tam kręci mugoli dookoła.

Dla pierwszych 3 znalazców przewidziane są certyfikaty,

a także inne dla wszystkich pozostałych znalazców.

 

UDANEGO POSZUKIWANIA!!!!!

 

 

Obrazki/zdjęcia
Wielka Gwiazda
Tyle pozostało z restauracji
Tyle pozostało z restauracji
Tyle pozostało z restauracji
Tyle pozostało z restauracji
Tyle pozostało z restauracji
Szukaj tu...
Wpisy do logu: znaleziona 31x nieznaleziona 0x komentarz 1x Wszystkie wpisy