Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kościół św. Filipa i św. Jakuba w Sękowej - OP8ZYA
Drewniany zabytek klasy UNESCO
Właściciel: telefonalarmowy
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 306 m n.p.m.
 Województwo: Polska > małopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 28-04-2019
Data utworzenia: 12-05-2019
Data opublikowania: 12-05-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 12-05-2019
25x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 2 obserwatorów
41 odwiedzających
13 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: witkoo
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Kościół św. Filipa i św. Jakuba w Sękowej

Drewniany zabytek klasy UNESCO

O miejscu:

Kościół pw. Świętych Filipa i Jakuba zbudowany został ok. 1520 r. W XVIII w. powstała niska wieża, wieżyczka na sygnaturkę i wysokie soboty. Przed r. 1819 przebudowano zakrystię i chór muzyczny. Przed 1888 ściany i strop we wnętrzu pokryto neogotycką polichromią figuralną. W 1885 kościół utracił status świątyni parafialnej, po wybudowaniu w Sękowej murowanego kościoła. Na przełomie XIX i XX w. kościół był dokumentowany, jako cenny przykład ciesiołki gotyckiej. W czasie I wojny światowej uszkodzony, remontowany po 1918. Dalsze prace w 2 poł. XX w. W 1994 za wzorowo prowadzone prace konserwatorskie świątyni i jej opiekunowi przyznano medal Prix Europa Nostra. W 2003 wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Budowla późnogotycka, przykład gotyku w sakralnym budownictwie drewnianym.

 

Kościół drewniany, wzniesiony w konstrukcji zrębowej, na planie wydłużonego prostokąta, z węższym, wielobocznie zamkniętym prezbiterium. Fundament wykonany z kamienia łamanego. Ściany zbudowane z ręcznie ociosanych bierwion modrzewiowych, w zwęgłowaniach związanych na zamek, bez ostatków. Wieża na rzucie kwadratu, konstrukcji słupowo-ramowej, otwarta w przyziemiu. Kościół obiegają otwarte soboty. Więźba dachowa konstrukcji storczykowej, z systemem zaskrzynieniowym. Dach nad nawą, prezbiterium i zakrystią wspólny, jednokalenicowy, dwuspadowy, z połaciami nad nawą przedłużonymi na zaskrzynienia, pokryty gontem. W kalenicy wieloboczna wieżyczka na sygnaturkę, z latarnią, z ostrosłupowym, blaszanym hełmem. Wieża z pozorną izbicą o ścianach szalowanych pionowo deskami, nakryta hełmem kopulastym pokrytym gontami, zwieńczonym ośmioboczną latarnią, nakrytą blaszanym hełmem kopulastym. Kościół jednonawowy. Przy prezbiterium od północy nowsza zakrystia. Wnętrze kościoła dostępne przez trzy wejścia: do nawy od zachodu i południa oraz z zakrystii. Nawę od południa i prezbiterium od południa i północy doświetlają zdwojone okna W ścianie prezbiterium od wschodu dwa otwory okienne zamknięte łukiem trójlistnym. W kościele znajdują się trzy ciesielskie portale późnogotyckie. Najbogatszy portal od zachodu zwieńczony jest łukiem trójlistnym w ośli grzbiet, z dwoma palmetami w narożnikach. Do wyposażenia należą: ołtarz główny z początku XVII w. oraz współczesne ołtarze boczne. W ołtarzu głównym obraz z XVI w. Cenna późnogotycka, kamienna chrzcielnica z datą 1522. Ponadto sprzęty i obrazy z końca XIX w w duchu historyzmu.

Źródło: zabytek.pl

O skrzynce:

Mikrus ukryty na zewnątrz w ścianie pod sobotami zakryty drewnianym klockiem.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Kościół
Spojler