Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kamień nad Jaśliskami - OP8ZKJ
Jeden ze szczytów Korony Beskidu Niskiego
Właściciel: witkoo
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 861 m n.p.m.
 Województwo: Polska > podkarpackie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 25-04-2019
Data utworzenia: 28-04-2019
Data opublikowania: 10-05-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 28-07-2019
11x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 0 obserwatorów
27 odwiedzających
6 x oceniona
Oceniona jako: normalna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
 
Kamień nad Jaśliskami - najwyższy szczyt w całym wschodnim i środkowym Beskidzie Niskim (857 m n.p.m.).
Jest to rozłożysta, dwuwierzchołkowa góra, o spłaszczonej wierzchowinie szczytowej, o mało wyraźnie zaznaczonych wierzchołkach i stromo opadających zboczach, górująca nad Jaśliskami. Szczyt Góry Kamień stanowi wyraźną kulminację pomiędzy dolinami rzek: Jasiołka na wschodzie i Bielcza na zachodzie. Zbocza poniżej kopuły szczytowej (mniej więcej od poziomicy 750 m n.p.m. w dół) są silnie rozczłonkowane, porozcinane z obu stron dolinkami licznych, niewielkich, będących dopływami obu wspomnianych cieków wodnych.
Wzniesienie zbudowane jest ze skał osadowych zwanych fliszem karpackim. Są to najczęściej naprzemiennie ułożone ławice zlepieńców, piaskowców i łupków ilastych.
Rzeźbę wzniesienia urozmaicają zarośnięte lasem duże wyrobiska po dawnych kamieniołomach położone na południowym, północnym i zachodnim zboczu. Szczyt i zbocza Kamienia pokrywają naturalne lasy bukowo-jodłowe regla dolnego, zespołu żyznej buczyny karpackiej w dwóch podzespołach: typowym i wilgotnym oraz kwaśnej buczyny górskiej.
W masywie Kamienia zachowały się duże wyrobiska skalne po dawnych kamieniołomach. Już w XVIII – wiecznej lustracji klucza jaśliskiego znajdujemy wiadomość o gospodarstwie górniczym i o tym, że chłopi z okolicznych wiosek mieli obowiązek transportować urobek z Kamienia. Bloki piaskowcowe odłupywano za pomocą drewnianych klinów i wstępnie obrabiano na miejscu. Najstarszy kamieniołom zwany Starymi Jamami, znajduje się na północnym stoku. Drugi tzw. Okrągła Wyspa, leży tuż na południowy zachód od szczytu. Eksploatowano go do 1936 r. Natomiast na stoku zachodnim jest miejsce zwane Nad Sinym Wyrem, gdzie kamienne bloki wydobywano jeszcze w latach sześćdziesiątych XX w. Ten kamieniołom jest największy, wysokość ścian skalnych dochodzi do kilkunastu metrów, uwagę zwraca „kamienny most”, pod którym można swobodnie przejść, oraz samotna, ostra piramida skalna.
Zachodni stok Kamienia przecina stara dróżka, zwana przez miejscową ludność Spirytusową Drogą. Według podania wiódł tędy szlak handlowy na  Węgry, zanim Austriacy wybudowali trakt przez Czeremchę i przełęcz Beskid. Nazwę nadali temu szlakowi przemytnicy spirytusu, omijający posterunek celny na przełęczy. Na szczycie góry znajduje się obelisk upamiętniający fakt wędrówki po tej górze papieża Jana Pawła II. Ponadto jest tam duża budowla z kamieni, która jest nieustannie rozbudowywana przez turystów poprzez symboliczne dokładanie kamieni. 
Opis opracowano na podstawie informacji zawartych na stronie: http://jasliska.osp.org.pl/index.php/wtorek 
O keszu:
Skrzynka (mały pojemnik) ukryta tradycyjnie  tuż obok szczytu. Zawiera tylko logobook
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
hint