Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Stacja Sulechów - OP8Z1S
Właściciel: borek99
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 86 m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubuskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 04-04-2019
Data utworzenia: 03-04-2019
Data opublikowania: 04-04-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 28-09-2020
22x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 1 obserwatorów
46 odwiedzających
16 x oceniona
Oceniona jako: dobra
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: MI 888
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Stacja kolejowa w Sulechowie (wówczas jeszcze Züllichau), wraz z budynkiem dworca, powstała w 1870 roku w trakcie budowy linii kolejowej łączącej Zbąszynek z Gubinem. Obiekt, podobnie jak inne tego typu wzdłuż wspomnianej linii wybudowano na obrzeżach miasta. W kolejnych latach, wraz z rozwojem sieci kolejowej, stała się węzłem kolejowym. W szczycie rozwoju przechodziły tędy aż 4 linie: Zbąszynek-Gubin, Sulechów-Luboń, Konotop-Sulechów i Sulechów-Świebodzin. Co ciekawe przez pewien czas w powojennej historii stacji tradycją były popołudniowe "wyścigi" - w jednym momencie odjeżdżały stąd bowiem aż 3 pociągi: w kierunku Konotopu, Czerwieńska i Świebodzina, jadąc równolegle przez kilkaset metrów aż do wiaduktu na ulicy Przemysłowej, za którym każda z tych linii odchodziła w inną stronę - wykorzystywały to załogi poszczególnych składów "ścigając się", która doprowadzi swój pojazd do wspomnianego punktu jako pierwsza, często przy widowni podziwiającej tę "rywalizację" z wiaduktu.

Od przełomu lat 80. i 90., podobnie jak większość polskiej kolei, stacja znacznie straciła na znaczeniu - linie do Lubonia (na odcinku do Wolsztyna) i Świebodzina rozebrano całkowicie, a linię do Konotopu na odcinku od Cigacic do Kontopu (trasa z Sulechowa do portu w Cigacicach, choć formalnie istnieje, od paru lat też jest już zresztą niewykorzystywana), ruch pozostawiając tylko na linii 358. Na stacji w ostatnich latach zlikwidowano też przejście podziemne czy zadaszenie na niewykorzystywanym w ruchu pasażerskim peronie 2. Sam budynek dworca z koleją ma już dzisiaj niewiele wspólnego - od kilku lat nie ma w nim już kasy biletowej, a jedynym kolejowym akcentem pozostaje niewielka poczekalnia - pozostała część budynku wykorzystywana jest bądź na inne cele (głównie mieszkalne) bądź pozostaje nieużytkowana.

Stacja wciąż jest czynna, więc proszę o ostrożne podejmowanie kesza, w szczególności unikanie osób czekających na peronach (godziny odjazdów pociągów można sprawdzić na stronach PKP, poza nimi stacja jest z reguły pusta).

Stan początkowy skrzynki: logbook + 2 GeoKrety + certyfikaty dla 3 pierwszych znalazców. Weź coś do pisania!

Aktualizacja (4.05.2019):

Oryginalna skrzyneczka wytrzymała niestety tylko miesiąc i została wykradziona z miejsca ukrycia wraz z maskowaniem. Reaktywacja kilkadziesiąt metrów w bok, nieco dalej od głównego "traktu" pieszego prowadzącego na użytkowane perony. Tym samym zmienia się też wielkość skrzynki z małej na mikrusa, który zawiera wyłącznie nowy logbook (stary przepadł w rękach złodzieja). Opis, wskazówka, koordy i spojler zdjęciowy zaktualizowane. Prośba dotycząca podejmowania kesza wciąż aktualna.

PS. To moja pierwsza skrzynka, więc będę wdzięczny za wszelkie komentarze/podpowiedzi/uwagi :)

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Widok budynku od strony ulicy Dworcowej
Widok od strony peronów
SPOJLER (nad tym)
SPOJLER (jeśli musisz...)