Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
[NA] W drodze do Nowej Ameryki - OP8YPX Skrzynka tygodnia
Właściciel: Ciachol
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubuskie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Duża
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:15 h    Długość trasy: 1.00 km
Data ukrycia: 17-03-2019
Data utworzenia: 20-03-2019
Data opublikowania: 06-04-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 03-06-2019
15x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
57 odwiedzających
14 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
11 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: bodziu79, Burzyki, ELF-HUNTER, k.mil, ladybird78, marass1111, misiowa, Nosferatu (Rowerowytomysl), ronja, Tomril, Zyga
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Wymagany dodatkowy sprzęt  Skrzynka niebezpieczna  Potrzebne hasło do logu! 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

3760F05B-5C8E-F8B3-D9BB-2F013EF48858.jpg

Daleko, a jednak blisko - to właśnie Nowa Ameryka, którą znajdziecie na terenie Błot Warciańskich w województwie lubuskim. Jej historia jest nierozerwalnie związana z Fryderykiem II Wielkim, cesarzem Prus oraz mennonitami, których tu osiedlił w XVIII wieku, gdy poprosili go o zgodę na wyjazd do Ameryki (tej właściwej). Olędrzy wnieśli w meliorację obszaru swoją wiedzę, ciężką pracę, wiarę i zwyczaje, tworząc swoją małą Ziemię Obiecaną. Do dzisiaj pozostały po nich wały, mostki, poldery zalewowe, wsie ze śladami starych zabudowań i obco brzmiące nazwy, niczym te zza Oceanu. Neu York, Saratoga, Quebeck, Philadelphia, Florida - to tylko niektóre z nich. Jedne odwoływały się do marzeń o wolności w zamorskich krainach, inne do miast z których przybyli osadnicy (np. Neu Dresden), jeszcze inne pochodziły od postaci (np. Louisa, St.Johannes). Na dzisiejszym mapach trudno szukać Ceylonu czy Pensylwanii. II WŚ zmieniła całkowicie ten świat. Odeszli starzy mieszkańcy, przyszli nowi. Dawne nazwy zastąpiono lepszymi, bardziej odpowiednimi dla nowej historii. Jedynie Malta nadal jest Maltą. Zapraszamy Was do wyprawy śladami Nowej Ameryki i jej mieszkańców. Wyprawa to niezwykła, bez paszportów, wiz i walut, za to z szeroko otwartymi oczami, chłonącymi nadwarciańskie krajobrazy i bogactwo przyrody. Rozmawiajcie z ludźmi, posłuchajcie ich w trakcie przemierzania dróg, łąk, wsi. Spróbujcie sobie wyobrazić przemarsz wojsk Napoleona, odgłosy pracy znad rzeki, spotkajcie Olędrów udających się na mszę do kościoła. Idąc typową ulicówką spróbujcie wczuć się w życie wsi sprzed ponad 200 lat. A jeśli wyprawa się spodoba, wróćcie kiedyś raz jeszcze :)

W 1767 r. powstała przeprawa mostowa łącząca Nową Amerykę z północnym brzegiem Warty. W 1771 r. most zostal porwany przez wielką wodę, a po raz drugi zniszczył go lód w 1780 r. Ostatecznie most zniszczyły wiosenne roztopy w 1784 r. Dopiero 1929 r. oddano do użytku najdłuższy wówczas w Niemczech most drogowy. Jego długość wynosiła 684 m. Obecny most wybudowano w 1964 r. Przęsło ma długość 90 m. Betonowy wiadukt będący przedłużeniem mostu ma 504 m długości. 

 

 

O keszu.Na kordach 3 etapu poszukaj narzędzia i rozglądaj się za skrzynką. Po skończonej robocie odłóż narzędzie na miejsce i dobrze zamaskuj.

W ŚRODKU SKRZYNKI JEST HASŁO POTRZEBNE DO ZALICZENIA KESZA.

Dla pierwszych pięciu znalazców czeka małe co nieco, zabieramy tylko jedno.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Geokret

Geokret  Siersciuchowy kret #491 - Całkowity dystans: 17041 km
Geokret  Siersciuchowy kret #560 - Całkowity dystans: 1591 km

Obrazki/zdjęcia
I etap
II etap
Finał
Wpisy do logu: znaleziona 15x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy