Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Park Dworski w Chróścinie / JK - OP8YCU
Odnowiony, XIX-w. Park Dworski w Chróścinie. W 2018r. wieś zdobyła tytuł Najpiękniejszej Wsi Województwa Opolskiego...
Eigenaar: jelonek
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 161 meter NAP
 Provincie: Polen > opolskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Tijd: 0:30 h    Lengte: 1.00 km
Geplaatst op: 23-02-2019
Gemaakt op: 23-02-2019
Gepubliceerd op: 23-02-2019
Laatste verandering: 23-02-2019
12x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 2 Volgers
52 x Bekeken
10 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
2 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: RaMaTo, Vi-king7
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Nature  Monumental place  Access only by walk 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

 

Park Dworski w Chróścinie

 

26 października 2014 r., po pracach rewitalizacyjnych, w Chróścinie Opolskiej został oficjalnie otwarty odnowiony XIX-wieczny Park Dworski. "Na uroczystości przybyły tłumy mieszkańców Chróściny i okolic. Dzisiaj park już w niczym nie przypomina dzikiego, porośniętego miejsca w centrum wsi. To wszystko mogło się ziścić m.in. dzięki funduszom unijnym z Programu Rozwoju Obszarów WiejskichXIX-wieczny obiekt otrzymał dofinansowanie przeznaczone dla dziedzictwa przyrodniczego za pośrednictwem Partnerstwa Borów Niemodlińskich. (...) Uroczyste otwarcie było zwieńczeniem wielu lat starań ze strony gminy, aby to miejsce przywrócić lokalnej społeczności [Skarb Państwa przekazał go gminie w 2006 r. - przyp. aut.]. W ramach projektu odmulono duży staw, utwardzono szutrem alejki z obrzeżem granitowym, zbudowano pomost drewniany (do tej pory nie było możliwości przejścia przez podmokłą łąkę na teren parku), molo, brodzik dla dzieci, siedziska amfiteatralne oraz zamontowano infrastrukturę towarzyszącą: kosze na odpady, stojaki na rowery, latarnie oświetlające wieczorem parkowe tarasy i ścieżkę edukacyjną." (http://gminadabrowa.pl/908/park-dworski-oficjalnie-otwarty.html)

"W parku nasadzono blisko 500 roślin: azalii, berberysów, różaneczników, ozdobnych świerków. Na terenie parku powstał też plac zabaw i chata grillowa. Mieszkańcy dbają o park, podlewają go i sprzątają. (...) W trakcie odmulania stawu natrafiono na rzadki gatunek małży - szczeżuję wielką, wpisaną do Czerwonej Księgi gatunków zagrożonych wyginięciem. Żyjące w stawie na terenie parku osobniki mają ponad 20 cm długości. - Jeszcze 50 lat temu było tych małży tak dużo, że karmiono nimi świnie. Dziś wiele stanowisk tego mięczaka przestało już istnieć, ze względu na zanieczyszczenia wody – mówi Katarzyna Gołębowska-Jarek ze Stowarzyszenia Miłośników Chróściny. (...) W promocję zagrożonego gatunku włączył się nawet rząd amerykański." (https://nto.pl/rzad-usa-zaplaci-za-promocje-szczezui-wielkiej-w-podopolskiej-chroscinie/ar/12369914).

"W maju 2015 r. Wójt Gminy Dąbrowa podpisał umowę partnerską z Miastem Opole w efekcie której roślinność oraz szczeżuja wielka z naszego terenu wzbogacą ofertę miejskiego ogrodu zoologicznego." (https://www.facebook.com/chroscina/posts/małże-z-chróściny-trafią-do-opolskiego-zoo-w-ubiegłym-tygodniu-wójt -gminy-dąbrow/777128669073659/).

"Wartość prac rewitalizacyjnych to blisko 600 000,00 zł z czego dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich to 360 000,00 zł. Pozostała kwota pochodzi z budżetu gminy." (http://gminadabrowa.pl/908/park-dworski-oficjalnie-otwarty.html).

W listopadzie 2018 r. w Parku Dworskim odbył się strajk mieszkańców Chróściny przeciwko wycince drzew w parku planowanej przez starostwo powiatowe. "W parku miało zostać wyciętych kilkanaście drzew. Jak mówią mieszkańcy miejscowości starostwo twierdzi, że wycinka ma mieć charakter sanitarny, ale tak naprawdę ma to służyć poprowadzeniu tam drogi dojazdowej do działki budowlanej, na której powstać ma dom spokojnej starości i kolejny dom dziennego pobytu. Mieszkańcy Chróściny proponują na poprowadzenie drogi dwa warianty, które ominą park. Pierwszy miałby prowadzić od wjazdu na parking dawnego ZS w Chróścinie i prowadzić pomiędzy prywatnymi budynkami a salą gimnastyczną. Drugi rozpoczynałby się obok wjazdu na parking, dalej przejazd mógłby być poprowadzony przez dawne betonowe boisko." (http://radio.opole.pl/100,259494,mieszkancy-chrosciny-protestuja-przeciwko-wycinc).

Do wycinki drzew jak do tej pory nie doszło. Poprzedniego wójta, który zgadzał się na wycinkę, zastąpiła nowa pani wójt, która murem stoi za mieszkańcami. Wobec tego starostwo rozważa inną lokalizację ww. obiektów. (https://opole.tvp.pl/40152376/z-pilami-do-parku-mieszkancy-protestuja-przeciwko-wycince-drzew).

Dzisiaj w parku, gdy zakładałem skrzynkę miało miejsce obżynanie wysoko rosnących gałęzi drzew, ale z tego co widziałem - chyba tylko tych potencjalnie "groźnych".

 

Skrzynka

Skrzynka to klasyczny klipsiak, znajdujący się na kordach (mogły i mogą pływać ze względu na drzewostan - podpowiedź powinna wystarczyć). W środku ołówek, strugaczka, logbook oraz fanty - pierdoły i kret. Miejsce ustronne, powinno obyć się bez mugoli :)

Załączone zdjęcia nie są spoilerami ani wskazówkami :)

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Kamień
brzozy
barany
Logs: Gevonden 12x Niet gevonden 0x Opmerking 0x Afbeelding 1x Alle logs Galerij