Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Pamięci dwóch Żołnierzy KWP z oddziału "BALON" - OP8YCD
Miejsce pamięci
Właściciel: DobrodziejLeszy
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:30 h    Długość trasy: b.d.
Data ukrycia: 28-02-2019
Data utworzenia: 23-02-2019
Data opublikowania: 01-03-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 24-12-2020
17x znaleziona
5x nieznaleziona
4 komentarze
watchers 2 obserwatorów
83 odwiedzających
13 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Falmigi
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Wymagany dodatkowy sprzęt  Potrzebny kompas  Szybka skrzynka  Offset cache  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo  Potrzebne hasło do logu! 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

W dniu 7 sierpnia 1949 r. w miejscowości Pawłów (gm. Szczerców) wojska 8. pułku KBW z Sieradza (150 żołnierzy) oraz funkcjonariusze UB z Łasku i Pabianic otoczyli stodołę, w której ukryło się trzech żołnierzy KWP: Andrzej Jaworski „Marianek” - dowódca oddziału krypt. „Balon”, jego zastępca Tadeusz Kuzia „Igła” oraz Michał Wojtczak „Zbyszek”.
 
Partyzanci, choć nie mieli żadnych szans na wydostanie się z okrążenia, nie zamierzali rezygnować z walki. Doszło do strzelaniny i w efekcie śmierć na miejscu ponieśli „Marianek” oraz „Igła”. „Zbyszek” został ciężko ranny i przewieziono go do szpitala. Kilka dni później w specjalnym raporcie do Szefa WUBP w Łodzi, szczegółowo przebieg akcji relacjonował Szef PUBP w Łasku. Donosił m.in.:
„Po wdarciu się na górę [stodoły] złapano jednego z bandytów za nogi i zciągnięto na klepisko. Bandyta był ranny, ale żył. Natychmiast wyniesiono go na pole, miał przestrzeloną brodę, kula utkwiła w czaszce. Natychmiast kazałem zaopiekować się nim, ratować aby żył, dając mu jednocześnie zastrzyki, które miał przy sobie oficer. Był to Wojtczak Michał ps. „Zbyszek”. Po dłuższym czasie wojsko zciągnęło z góry drugiego bandytę był to „Marianek”. „Marianek” jeszcze żył coś cicho szeptał lecz trudno było zrozumieć daliśmy mu zastrzyk miał postrzelone mocno nogi, krocze i kula przeszła mu od czoła z przodu do tyłu przez czaszkę, która spowodowała po krótkim czasie śmierć. Po pewnym czasie znowu wyciągnięto Kuzię który prawie że już był nieprzytomny, postrzelany był na całym ciele i zmarł prawdopodobnie z upływu krwi. Bandyci jak Kuzia i „Marianek” mieli poszarpane spodnie od wybuchu granatów. Granat był to prawdopodobnie „Filipinka” który przy strzel”aniu wojska mógł eksplodować. [...] Z naszej strony nie było żadnych wypadków postrzeleń albo rannych. Rannego natychmiast odwieziono do szpitala do Łodzi, dwóch trupów zawieziono na posterunek do Ruśca dla przeprowadzenia czynności śledczych” (Źródło: AIPN Łd, WUBP w Łodzi, sygn. pf 10/747, t. I, Raport specjalny do Szefa WUBP w Łodzi z 11 VIII 1949 r., k. 70-71).
W zasobie archiwalnym OBUiAD zachowały się pośmiertne fotografie partyzantów, które funkcjonariusze UB wykonali krótko po zakończeniu akcji.
Zachowane dokumenty świadczą o tym, że funkcjonariusze UB celowo zapobiegli planowanemu początkowo pochowaniu ciał zabitych partyzantów na cmentarzu, zgodnie z obrządkiem kościelnym. Szef PUBP w Łasku, w prezentowanym poniżej raporcie do Szefa WUBP w Łodzi, stanowczo zauważał, iż gdyby doszło do pogrzebu partyzantów to: „Wypadek ten mógł nam spowodować drugi cud lubelski”.
Zwłoki Andrzeja Jaworskiego „Marianka” i Tadeusza Kuzi „Igły” zostały ostatecznie potajemnie pogrzebane przez funkcjonariuszy UB u podnóża tzw. Gór Dobrońskich (gm. Dobroń), ok. 250 metrów od szosy Pabianice - Łask. Jeden z funkcjonariuszy UB biorących udział w zakopywaniu nocą 8 VIII 1949 r. ciał partyzantów w bezimiennym grobie, przygotował w tej sprawie raport dla Szefa PUBP w Pabianicach.
Dzisiaj w miejscu ostatniego spoczynku dwóch żołnierzy KWP, podkomendnych Jana Małolepszego „Murata”, znajduje się jedynie ryngraf z wizerunkiem Matki Bożej i fragmenty kotwicy Polski Walczącej, umocowane na jednym z drzew. W sprawie wyjaśnienia okoliczności śmierci i miejsca pochówku Andrzeja Jaworskiego „Marianka” oraz Tadeusza Kuzi „Igły”, czynności podjęła Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi.
Rozkazem Specjalnym Nr 0158 Dowództwa KBW z 11 VIII 1949 r. „za wzorowe opracowanie planu operacji i kierowanie akcją” likwidacji oddziału „Marianka”, kilku żołnierzom KBW udzielono pochwały.
Oprac. Jerzy Bednarek

W potocznej świadomości wciąż pokutują fałszywe stereotypy stworzone przez komunistyczną propagandę, dotyczące podziemia niepodległościowego. Przez wiele lat żołnierzy tego podziemia, którzy od 1944 roku walczyli z okupującymi Polskę agentami komunistycznymi, przedstawiano jako rabusiów, degeneratów mordujących dzieci i kobiety. Starano się przypisać im wszystkie najgorsze zbrodnie. Jednakże przede wszystkim komuniści prowadzili politykę historyczną zmierzającą do zatarcia w świadomości narodowej pamięci o tych bohaterach walki o wolną i suwerenną Polskę.
Bohaterowie walczący z komunistami stali się „żołnierzami wyklętymi”!

http://www.noworadomsk.pl/zbior/strony/radomsko/konspiracja/kwp_bakowa01.html

 

Dodatkowy sprzęt jaki potrzebujesz to znicz i zapałki. Współrzędne wskazują jedynie miejsce pamięci, tutaj używasz sprzętu, skrytka znajduje się w promieniu 30 m za pomnikiem na drugim nasypie wydmowym, (EDIT 17.03.2019 STOJĄC FRONTEM DO KAMIENIA PAMIĘCI obierz kierunek PÓŁNOCNY-WSCHÓD, wykonaj dystans 30 m znajdziesz pieniek Modrzewiowy uwaga żywica może pobrudzić, jesteś na miejscu tutaj szukaj) - miejsce ukrycia dość charakterystyczne, skrzynka to nie wielki pojemnik tzw. klipsiak w maskowaniu własnym z czarnej włókniny, skrytka schowana/nisko, położona, kesz nie wymaga kopania ale mogą przydać się rękawiczki, proszę o ewentualną konspirację w dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych i dokładne odkładanie z maskowaniem. Przy logowaniu podajcie hasło jedno słowo, drukowanymi literami którym jest nazwa oddziału prawda że proste :)

Dodatkowe waypointy
Etap Symbol Typ Współrzędne Opis
Punkt wirtualny --- Prawdopodobne miejsce ukrycia zwłok dwóch żołnierzy KWP wykonane perzez katów UB na bohaterach, lecz wśród drzew brak ryngrafa Matki Boskiej z symbolem Polski Walczącej o których mowa w opisach dotyczących odnalezionej mogiły zlikwidowanego oddziału (jedynie ślad wypalonego małego znicza pod drzewem Brzozy)
Edycja 23.12.2020 tutaj nastąpiła moja pomyłka, drzewem ze zniczem jednak jest Sosna. Poprawione dzięki korespondencji z "WnukMarianka"
Punkt fizyczny --- Zjazd z trasy - droga gruntowa ok. 300 m do celu
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Oddział żołnierzy KWP Balon
Pismo Szefa PUBP w Łasku do Szefa WUBP w Łodzi z 12 VIII 1949 r. (Archiwum IPN w Łodzi, WUBP w Łodzi, sygn. pf 10/747, t. I, k. 72).
Raport do Szefa PUBP w Pabianicach z 8 VIII 1949 r. (Archiwum IPN w Łodzi, Akta WUBP w Łodzi, sygn. pf 10/745, k. 15)
Rozkaz Specjalny Dowództwa KBW z 11 VIII 1949 r. (Archiwum IPN w Łodzi, Akta WUBP w Łodzi, sygn. 169/10, k. 23)
pomnik/obelisk
zapal znicz
Otwórz kesza