Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 500 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Cerkwisko Jabłonki - OP8WYY
Spontanicznie po drodze
Właściciel: palinq
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > podkarpackie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 04-11-2018
Data utworzenia: 09-11-2018
Data opublikowania: 09-11-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 09-11-2018
1x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 3 obserwatorów
10 odwiedzających
0 x oceniona
Oceniona jako: b.d.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Szybka skrzynka  Można zabrać dzieci  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna rowerem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Wieś Jabłonki prawa wołoskiego, istniała już w 1498 roku I była pierwszą osadą założoną prze Balów tak głęboko w górach. Ulokowana przy waznym trakcie, pełniła zapewne funkcje strażnicze. Potwierdza to duże, dwuułanowe uposażenie kniazia, którego podstawowym obowiązkiem była słuzba zbrojna. Wieś pozostała w rękach Balów do końca XVIII w., później należała do Urbańskich I Sołdraczyńskich. W 1921 roku liczyła 63 domy I 409 mieszakańców (327 grekokatolików, 77 rzymskokatolików, 5 wyznania mojżeszowego). Ciągneła się na południe od obecnej zabudowy, na długości 2.5km, aż do początku serpentyny szosy.

25 września 1944 roku wieś została zajęta przez wojska radzieckie. W maju 1946 większość mieszkańców zostła przymusowo wysiedlona do ZSRR.

28 marca 1947 na terenie już wysiedlonych i zniszczonych Jabłonek zginął w zasadzce UPA wiceminister obrony narodowej, gen. Karol Świerczewski, jadący na inspekcję garnizonu w Cisnej. W miejscu jego śmierci znajduje się pamiątkowy głaz.

Trzy dni po zabójstwie gen. Świerczewskiego, sotnia UPA "Chrina" dokonała masakry 30 rannych żołnierzy WOP, mordując ich w bestialski sposób po napadzie na transport rannych z Cisnej do Baligrodu.

Pierwszy pomnik w Jabłonkach odsłonięto 18 kwietnia 1948. W 1962 wybudowano pomnik Świerczewskiego projektu Franciszka Strynkiewicza. Jego otoczenie urządzono jak park (obecnie w zaniedbaniu). W 2018 pomnik zburzono[4]. W latach 1985-1987 kosztem 250 mln zł wybudowano w Jabłonkach muzeum poświęcone osobie gen. Świerczewskiego o pow. 829 m kw., otwarte 28 marca 1987 jako filia Muzeum Historycznego w Sanoku. W pierwszym roku działalności obiekt zwiedziło 200 tys. osób, tym (5 VIII 1987) Wojciech Jaruzelski. W 1989 placówkę zamknięto, a w 1990 wystawę o Walterze ostatecznie zlikwidowano; sam obiekt wykorzystano na prywatną wystawę przyrodniczo-łowiecką, a w 2000 gmina Baligród sprzedała go za kwotę 410 tys. zł[5].

700 m dalej na południe, na dawnym terenie dworskim zakład karny. Przy zejściu z drogi asfaltowej na czarnym szlaku na Łopiennik (po lewej stronie, na niewielkim wzniesieniu) murowana kapliczka. Przed II wojną światową Jabłonki były znaną osadą letniskową, w której znajdowało się kilka domów willowych będących własnością hrabiego Skarbka, ale również tzw. letnisko akademickie dla studentów.

 

Cerkiwe Parafialna pw. Opeki Matki Boskiej istniała już w pierwszezj połowie XVIIII w. W centrum znajdowała się drewniana cerkiew z 1902 roku. Była to trójdzielna świątynia na planie podłużnym z ośmiopolową kopułą nad nawą, wtopioną w kalenicowy dach przekrywający pozostałe części. Po 1947 roku stała opuszczona. Cerkiew stała jeszcze 1953 roku I była w dość dobrym stanie. W 1957 roku cerkiew została rozebrana na materiały budowlane (decyzją Urzędu ds. Wyznań). Obecnie zachowała się jedynie lipa za prezbiterium cerkwi.

 

 

Źródło: Wikipedia; tabliczka przed cmentarzem

 

Kesz

Znajduje się pod rzeczoną lipą. Lekko zasypany, przykryty kamieniem i liśćmi.

Nie musisz przeskakiwać przez płot. Przy tabliczce informacyjnej ogrodzenie jest "ruchome", przesuń belkę, żeby wejść jak człowiek.

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Cmentarz
Tu
Wpisy do logu: znaleziona 1x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy