Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
KOSZARY SZCZYPIORNO I... SZCZYPIORNIAK [100+] - OP8WU7
100+ skrzynek na 100 rocznicę Powstania Wlkp.
Właściciel: marass1111
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 136 m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 29-10-2018
Data utworzenia: 30-10-2018
Data opublikowania: 30-10-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 30-10-2018
27x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
50 odwiedzających
14 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 

KOSZARY W SZCZYPIORNIE

 

W1910r. w Szczypiornie wybudowano klasycystyczne koszary w kształcie podkowy dla garnizonu granicznego, a w pobliżu wzniesiono budynek urzędu celnego. Przejście to stało się jednym z najważniejszych przejść granicznych w Imperium Rosyjskim i było systematycznie rozbudowywane. W 1911 roku w komorze celnej pracowało 100 osób. W latach 1847-1850 naczelnikiem komory celnej był Wojciech Chmielowski, ojciec póżniejszego świętego Alberta Chmielowskiego, który spędził kilka lat dzieciństwa właśnie w Szczypiornie.

Podczas I wojny światowej w Szczypiornie powstał obóz jeńców wojennych  różnych narodowości. W 1918 roku zorganizował się w koszarach Batalion Pograniczny  składający się w większości z ochotników napływających z zaboru pruskiego. Póżniej wziął udział w walkach w powstaniu wielkopolskim. Po I wojnie światowej stacjonował w koszarach batalion 29 Pułk Strzelców Kaniowskich. W 1955 roku w koszarach umieszczono Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej.

W czasie I wojny światowej, na początku 1915 w ramach przygotowań do ofensywy niemieckiej na froncie wschodnim w Szczypiornie powstał obóz dla internowanych Kriegsgefangenenlager Skalmierschütz. Na przełomie 1915/1916 w obozie przebywała m.in. Aleksandra Piłsudska, która oceniała liczbę więźniów na 4 tysiące jeńców i 100 osób cywilnych.

Po kryzysie przysięgowym trafili do niego internowani żołnierze Legionów Polskich. Pierwszy transport legionistów przybył do Szczypiorna 13 lipca 1917.

Internowani legioniści utworzyli własny samorząd i utrzymywali wojskową dyscyplinę. Poeta Władysław Broniewski został jednym z przewodniczących sądów blokowych, które rozstrzygały sprawy sporne i potępiały wykroczenia. Założyli także warsztaty rzemieślnicze, przygotowywali przedstawienia amatorskie, prowadzili lekcje nauki języka i stenografii oraz zajęcia gimnastyczne, w ramach których zaczęto grać w grę, która obecnie znana jest jako piłka ręczna. Polscy jeńcy grali szmacianą piłką. Właśnie tą drogą ta dyscyplina sportowa została spopularyzowana w Polsce i stąd jej potoczna nazwa szczypiorniak. Gra przyjęła się wśród legionistów, gdyż oszczędzała buty (legionistom odebrano buty zaraz po kryzysie, chodzili w drewnianych butach, tzw. pontonach), jak również dlatego, że szmaciana piłka nie chciała się toczyć. We wspomnieniach pojawia się nazwisko majora Grzmota-Skotnickiego, który miał zainicjować grę w Szczypiornie, oraz kaprala Antoniego Jarząbka.

W 1918 koszary w Szczypiornie zdobyli żołnierze kaliskiego Batalionu Pogranicznego, który w czasie powstania wielkopolskiego odegrał znaczącą rolę w wyzwoleniu południowo-zachodniej części Kaliskiego, i tam następnie stacjonował.

 

SKRZYNKA :

Mikro w maskowaniu leśnym.  Uwaga na auta.  Certy w otworze w słupie,  poniżej.  

 

W tym roku przypada także 100lecie "szczypiorniaka", który stąd się wywodzi...  czytaj tutaj.  

 

                                                        

Obrazki/zdjęcia
Koszary dzisiaj...