Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Mural - Powstanie Wielkopolskie 1918 roku - OP8WLY
dzieło lokalnego artysty amatora
Właściciel: Leo48
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 83 m n.p.m.
 Województwo: Polska > kujawsko-pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 15-10-2018
Data utworzenia: 15-10-2018
Data opublikowania: 15-10-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 10-11-2018
27x znaleziona
0x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 1 obserwatorów
53 odwiedzających
19 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.

 

        Żnin, stolica Pałuk, regionu zwanego "Krainą 130 jezior". Z racji tych pięknie położonych polodowcowych jezior, wśród turystów z Niemiec region zyskał miano "Kleine Masuren" czyli małe Mazury. Miejsce przeurocze bo pośród cudownej przyrody położone, a ponadto Żnin i okolica to bogata i świetna historia Polski oraz mnóstwo zabytków.

        Nie byliście tu jeszcze? Pora to niedopatrzenie nadrobić. Zapraszam serdecznie w imieniu gościnnych Pałuczan bo choć obecnie mieszkam stamtąd dość daleko, to Żnin na zawsze pozostanie w moim sercu jako rodzinne miasto, gdzie zostawiłem wiele wspomnień, ale co roku całe lato na Pałukach spędzam i stale coś nowego odkrywam.

        Gdybym mieszkał tam na stałe, założyłbym dwie geościeżki, a ta skrzynka w obu mieściłaby się tematycznie. Jedna z nich dotyczyłaby przypadającej w tym roku setnej rocznicy Powstania Wielkopolskiego, które w zgodnej opinii historyków, było w naszych dziejach jedynym zrywem, uwieńczonym pełnym sukcesem. Odczuwam osobistą dumę, że w tym powstaniu uczestniczył mój dziadek ze strony matki Roman Prus, a jego udział został odnotowany w jubileuszowej monografii wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej, z wykorzystaniem fotografii z naszego rodzinnego archiwum, przedstawiającej powstańczy oddział.

        Wiodącym tematem drugiej ścieżki byłyby murale, a ten o tematyce powstańczej, w pobliżu którego został ukryty kesz, byłby pierwszym z cyklu malowideł upiększających monotonię betonowych ogrodzeń i szarzyznę ślepych ścian budynków. Głównym "sprawcą" tych ozdób jest Jarek Strzałka, który razem ze swoim bratem Piotrem i mieszkańcem Piły "Tee Tos"-em zaczęli w okolicy tworzyć prawdziwe arcydzieła Street Artu. Zaprezentowany mural zdobi widoczną z głównej ulicy Żnina szczytową ścianę szkolnej sali gimnastycznej. I tu znów wkrada się odrobina nostalgii oraz akcent osobisty bo ta szkoła to poczciwa "Jedynka", którą ukończyłem i to tak dawno, że najstarsi górale... itd

        Dla keszerów istotna informacja, że w okolicy Żnina istnieje wiele skrzynek w zasięgu dotarcia do nich niekoniecznie samochodem. Sam dziesiątki z nich podjąłem poruszając się wyłącznie rowerem, a tereny są do turystyki rowerowej wręcz wymarzone. Kilka moich skrzynek również na Was tam czeka. Skromne to skrzyneczki bo w polowych warunkach podczas wakacji zakładane, ale pokazujące miejsca warte odwiedzenia.

        Ze względu na moje odległe miejsce zamieszkania skorzystałem z "pomocnej dłoni". Skrzynkę na moją prośbę zainstalowała w terenie izunia77, która również w okolicy bliższej i dalszej wiele własnych skrzynek posiada i liczę na to, że w razie potrzeby dokona również serwisu.

 

Kesz mikro magnetik, w miejscu, z którego mural można obejrzeć w całej okazałości.

 

PS - Ponieważ skrzynka traktuje o muralu, zapraszam do lektury mojej prezentacji żnińskich artystów na fotoblogu pod adresem:   https://paluki.flog.pl/wpis/12798354/strzalka-czyli-wektor-artystyczny#w

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Ściana sali gimnastycznej
Mural
Kesz jest tutaj
Wpisy do logu: znaleziona 27x nieznaleziona 0x komentarz 2x Obrazki/zdjęcia 2x Wszystkie wpisy Galeria