Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
M02 Kolumny dworu i kościół w Tyrawie Wołoskiej - OP8WEF
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 341 m. ASL.
 Region: Poland > podkarpackie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Archived
Date hidden: 22-09-2018
Date created: 30-09-2018
Date published: 30-09-2018
Last modification: 30-08-2019
8x Found
0x Not found
0 notes
watchers 1 watchers
25 visitors
4 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Położenie

Tyrawa Wołoska jest wsią gminną leżącą w powiecie sanockim. Położona jest nad rzeką Tyrawką w malowniczej górskiej dolinie w miejscu połączenia dwóch górskich potoków, tj. Borsukowca i Rozpucia wpadających do Tyrawki.

 

Historia

Pierwsza wzmianka w tekstach źródłowych na temat wsi  „Tyravia minori” pojawia się w roku 1402 z informacją, że jest to własność Mikołaja Czeszyka herbu Ossoria. Był to sanocki sędzia. W roku 1434 po raz pierwszy pojawia się nazwa „Thyrawa Walaska”. Na początku XVI wieku założono tutaj parafię prawosławną w połowie tegoż wieku pierwszą parafię rzymskokatolicką. W roku 1707 Tyrawa Wołoska, będąca wtedy własnością Urbańskich, uzyskała lokację miejską, którą utrzymała do roku 1876. W roku 1745 był konsekrowany kościół Świętego Mikołaja ufundowany przez Ludwika Urbańskiego. Od połowy XIX wieku właścicielem posiadłości tybularnej Tyrawa Wołoska była Julia Krajewska a pod koniec wieku Bolesław i Wincenta Gołkowscy oraz Antonina Krajewska. Ostatnim właścicielem dworu w Tyrawie był Stanisław Dunin-Brzeziński, za którego przyczyną w roku 1900 wybudowano tutaj murowaną cerkiew greckokatolicką Świętej Praskewii. Według zapisów w roku 1905 niejaki Hersz Langsam posiadał we wsi obszar ponad 500 ha. W roku 1944 wieś została zajęta przez wojska radzieckie a w maju następnego roku spalona przez UPA z sotni „Burłaki”. W roku 1948 wyburzono murowaną cerkiew.

 

Opis zabytku

W Tyrawie Wołoskiej zostały zachowane cztery kolumny dawnego dworu, które są świadectwem jego dawnej świetności. Dwór wybudował właściciel wsi Karol Krajewski w drugiej połowie XVIII wieku. Pierwotnie był budowany w stylu klasycystycznym, ale w następnym czasie mocno go przebudowywano. Dwór był najwyższy w swej środkowej części a niższy po bokach. Dach był łamany, wielospadowy. Na ścianie frontowej znajdował się przyścienny portyk podtrzymywany przez dwie kolumny. Na taras prowadziły wysokie schody.

Dwór został spalony przez bandy UPA w roku 1945.

Niedaleko kolumn stanowiących pozostałość po dworze, po drugiej strony drogi prowadzącej z Sanoka do Przemyśla, stoi późnobarokowy kościół ufundowany przez podskarbiego wieluńskiego Ludwika Urbańskiego. Kościół wybudowano w połowie XVIII wieku. Jest orientowany, salowy, czyli jednonawowy, bez wyodrębnionego prezbiterium. Prezbiterium jest trójbocznie zamknięte. Od strony północnej posiada dobudowaną w roku 1931 roku zakrystię a od strony południowej kaplicę. We wnętrzu kościoła są dwie pary wtopionych półkolumn dzielących ściany boczne i wspierających belkowanie. Sklepienia kolebkowe z lunetami. Chór wsparty jest na trzech filarowych arkadach. Ołtarz główny i tabernakulum pochodzą z ok. 1750 roku wykazują cechy stylu późnobarokowego. Do zakrystii i kaplicy prowadzą ozdobne portale. Pod kościołem znajdują się krypty, jednak są niedostępne. Bardzo cennymi zabytkami są ołtarze boczne, ambona z połowy XVIII wieku organy (odnowione) z II polowy XVIII wieku, kamienna chrzcielnica z poł. XVIII wieku w kształcie kielicha, późnobarokowy fotel, kielich z profilowana stopą i gładka czara, ornat z I pol. XVIII wieku, barokowy krucyfiks z XVII wieku. Świątynia była odnawiana w latach 1904 i w 1931 roku. Pracami kierował znany przemyski architekt Roman Taliński.

 

Ciekawe miejsca w okolicy

Kaplica grobowa Krajewskich i dzwonnica w Tyrawie Wołoskiej

Drewniany kościół w Hołuczkowie

Kolumna Maryjna w Hołuczkowie

Drewniany kościół w Rakowej

 

Skrzynka

Pet schowany na skarpie przy parkingu kościelnym. W środku certyfikaty dla pierwszych trzech znalazców.

 

Skrzynka została założona dzięki finansowej pomocy Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
kościół
kominy
SPOILER1
SPOILER2
Log entries: Found 8x Not found 0x Note 0x All entries Show deletions