Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
A19 Dwór w Falejówce - OP8W6C
Właściciel: TajemnicePodkarpacia
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 349 m n.p.m.
 Województwo: Polska > podkarpackie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 17-09-2018
Data utworzenia: 17-09-2018
Data opublikowania: 17-09-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 17-09-2018
17x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
19 odwiedzających
9 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Opis miejsca

Falejówka jest małą wsią leżącą w gminie Sanok, w powiecie sanockim. Mieszka w niej niecałe 700 osób. Przez wieś przepływa potok Pijawka, który jest dopływem potoku Różowego. Miejscowość jest położona w Górach Czarnych na Pogórzu Dynowskim.

Historia

         Pierwotna nazwa wsi to Chwalejówka. W latach 1430–1447 wieś należała do Małgorzaty Dydyńskiej, wdowy po Mikołaju a później do jej synów Pawła i Mikołaja herbu Gozdawa. Następnie majątek przejmowali spadkobiercy. W roku 1655 właścicielem został Samuel Zagorski, po nim rodzina Wolińskich, następnie Janowskich. W XIX wieku tybularnym właścicielem został Jankowski a pod koniec tegoż wieku Zygmunt Janowski i Jakub Wójcik. Na początku XX wieku majątkiem zarządzali M. Bleiberg i M. Henschober oraz spółka (posiadali 538 ha). Ostatnim właścicielem był prof. Ludwik Ehrlich. Z dawnej zabudowy wsi zachował się murowany dwór szlachecki, który obecnie popada w ruinę.

         W środkowej części Falejówki znajduje się grób z pomnikiem dziesięciu polskich partyzantów zabitych przez hitlerowców podczas II wojny światowej. Zostali oni rozstrzelani na oczach mieszkańców kilku sąsiednich wsi. Corocznie odbywają się tutaj uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia.

Zabytkowy dwór w Falejówce

         Zabytkowy dwór jest częściowo murowany a częściowo drewniany. Jest to budynek piętrowy. Są duże rozbieżności odnośnie daty jego powstania, najprawdopodobniej jednak został wybudowany w II połowie XIX wieku. Pierwszymi właścicielami byli Wolińscy i Janowscy.  W 1924 roku, w okresie kiedy dwór był w posiadaniu Ludwika Ehrlicha (II Rzeczypospolita), obiekt był przebudowywany. W czasie okupacji niemieckiej dwór pozostawał pod zarządem Niemców. Od 1947 roku urządzono w nim szkołę. Obecnie, po przeprowadzeniu szkoły do nowego budynku, niszczeje. W zbiorach Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie znajduje się fragment posadzki z dworu w Falejówce, który był wystawiony podczas wystawy pamiątek kultury szlacheckiej w 2015 roku.
         Do dworu od strony południowej przylega park, w którym zachowało się bardzo dużo gatunków drzew, m. in. dęby, modrzewie, buki, graby a także stare odmiany drzew owocowych. Cały zespół dworski, w skład którego wchodzą dwór i park dworski, zostały w 1993 roku wpisane do rejestru zabytków.

Warto wiedzieć

Dwór w Falejówce był miejscem letniego wypoczynku rodziny sławnego profesora ze Lwowa - państwa Eherlich i ich dwojga dzieci. Córka została siostrą zakonną i była główną sekretarką Jana Pawła II oraz sekretarzem pomocniczym Synodu Biskupów w Watykanie oraz.  Siostra Emilia zmarła w 2006 roku.

Źródło

Alojzy Zielecki, Życie gospodarcze, W epoce autonomii galicyjskiej, w: Sanok. Dzieje miasta. Praca zbiorowa pod redakcją Feliksa Kiryka, Kraków 1995

 

Dla pierwszych trzech znalazców są okolicznościowe certyfikaty i fanty na wymianę.

Skrzynka została założona dzięki finansowej pomocy Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Obrazki/zdjęcia
Dwór
Dwór
Skrzynka
Spoiler
Spoiler