Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
G37 Cerkiew w Krościenku - OP8W4Z
Właściciel: TajemnicePodkarpacia
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 415 m n.p.m.
 Województwo: Polska > podkarpackie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 09-09-2018
Data utworzenia: 15-09-2018
Data opublikowania: 15-09-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 15-09-2018
22x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
52 odwiedzających
13 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Opis miejsca

Krościenko leży nad rzeką Strwiąż, która swój bieg kończy w Morzu Czarnym. Administracyjnie należy do gminy Ustrzyki Dolne, powiat bieszczadzki. Miejscowość położona jest przy trasie Ustrzyki Dolne – Przemyśl.

Historia
Historia Krościenka sięga XIV wieku kiedy to na prawie wołoskim założył ją na surowym korzeniu kniaź Hriczko Rozputowski osadzając w niej 19 kmieci na ok. 14 ha gospodarstwach i zwalniając na 8 lat od płacenia podatku gruntowego. Dzięki położeniu przy ruskim szlaku handlowym wiodącym z Krakowa przez Krosno, Ustrzyki Dolne, Krościenko do Lwowa wieś szybko rozwijała wzbogacając głównie na handlu. Już w XV wieku z królewszczyzny przeszła w dzierżawę. W roku 1914 wieś liczyła ok. 300 rodzin. Po II wojnie światowej Krościenko znalazło się w obszarze Związku Radzieckiego. Jednak na podstawie umowy z 15 II 1951 r. między Polską a ZSRR Krościenko powróciło do Polski. Zamieszkali tu przede wszystkim uchodźcy z Grecji (w całych Bieszczadach ok. 3 tys.) zagospodarowując opuszczone domostwa. W roku 1980 wieś liczyła ok. 200 rodzin i posiadała szkołę z językiem greckim i polskim.
       W Krościenku znajduje się przepiękna cerkiew z 1799 roku. Niestety jej smutna historia spowodowała, że niemal całkowitemu zniszczeniu uległo jejwyposażenie razem z podłogą. Jedynie niewielkie fragmenty ikonostasu i kamienna chrzcielnica znajdują się w muzeum w Łańcucie. Opuszczona przez wyznawców cerkiew (po korekcie granic) została przejęta przez greckich emigrantów i niestety użytkowana do celów gospodarczych spółdzielni produkcyjnej.  Gdy w 1971 bardzo zdewastowaną w środku cerkiew przejęli rzymskokatoliccy przeprowadzono jej remont. Piękna sylwetka świątyni wybudowanej na wzgórzu jest widoczna już z daleka.

Budowa i wyposażenie      
       Świątynia jest orientowana, posiada konstrukcję trójdzielną, zrębową, o kwadratowych członach. Posiada podmurowanie kamienne osłonięte gontowymfartuchem. Ściany są oszalowane (od 1864 r.). Wewnątrz stropy belkowane, natomiast w nawie sklepienie spięte  jest dwoma krzyżującymi się tragarzami. Nad nią kopuła na ośmiobocznym tamburze kryta dachem namiotowym podbita gontem. Do prezbiterium przylega od północy zakrystia o równej z nim długości a nad nimi znajdują się dwuspadowe dachy siodłowe kryte gontem z małymi okrągłymi wieżyczkami.Przed wejściem, od zachodniej strony, na kamiennej czworobocznej podmurówce znajduje się drewniana dzwonnica w konstrukcji słupowej z XIX wieku krytadachem namiotowym z gontem.

Ciekawe miejsca w okolicy

Osady oceanu Tetydy w Krościenku

Cerkiew w Liskowatem


Ciekawostka

Przez Krościenko prowadzimiędzynarodowy szlak turystyczny pieszy i rowerowy, który biegnie z Czech przez Austrię, Węgry, Słowację, Polskę i Ukrainę, według opisu miejsc przedstawionych na kartach powieści Jaroslava Haška pt. „Przygody dobrego wojaka Szwejka”.

 

Literatura

Cerkwie drewniane Karpat: Polska i Słowacja : przewodnik

 

Dla pierwszych trzech znalazców są okolicznościowe certyfikaty i fanty na wymianę.

Skrzynka została założona dzięki finansowej pomocy Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Cerkiew
Cerkiew i cmentarz
Cerkiew i cmentarz
Podpowiedź
Skrzynka
Spoiler