Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
PNGS #24 Błędne Skały - Historia obalonego drzewa - OP8W0F
Skrzynka pod patronatem Dyrekcji PNGS
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 863 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Duża
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 06-09-2018
Data utworzenia: 06-09-2018
Data opublikowania: 29-09-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 06-06-2022
159x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
156 odwiedzających
107 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
8 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: baranek84, Dallas, gagu, hratli , Karka30, kurier, mangus i 27@, misiek_siersciuch (m_si)
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.


PL Historia obalonego drzewa

 

Góry Stołowe - kraina zrodzona z morza miliony lat temu… to jedno z najpiękniejszych i najatrakcyjniejszych pasm górskich w Polsce, miejsce wyjątkowe ze względu na swoje ukształtowanie terenu, przepiękne formacje skalne, unikalne skalne miasta, labirynty oraz osobliwe formy zwane skalnymi grzybami. Wybitne walory przyrodnicze i krajobrazowe sprawiły, że od 1993 roku ustanowiono tu Narodowy Park Gór Stołowych.

Labirynt Błędnych Skał znajduje się na północno-zachodniej krawędzi Skalniaka. Obejmuje on swoim zasięgiem zespół osobliwych form skalnych o wysokości 6 - 11 m, wytworzonymi wskutek wietrzenia piaskowca. Błędne Skały to labirynt szczelin i zaułków, niekiedy niezwykle wąskich, oddzielających bloki skalne kilkunastometrowej wysokości. Wiele skał ma własne nazwy np.: "Skalne Siodło", "Kurza Stopka", "Labirynt", "Tunel", "Wielka Sala". Jedyny taras widokowy na trasie to Skalne Czasze. Widoczny stąd jest m.in. Szczeliniec Wielki i Mały, miejscowość Machov, a przy dobrej widoczności zobaczyć możemy także Karkonosze! Trudne warunki, które zazwyczaj tu panują powodują, że większość świerków ma połamane korony, a pozostałe gatunki drzew, takie jak sosna i brzoza przyjmują fantazyjnie powyginane kształty. To miejsce unikalne – zwiedzaj, ciesz się górami, zbieraj kesze; ale nie niszcz, nie śmieć - zachowajmy to piękno dla następnych pokoleń.

 

FOTO1

 

 

W przeszłości niemal cała powierzchnia wierzchowiny Skalniaka  była pokryta zespołem torfowisk, z których ostało się tylko Długie i Krągłe Mokradło. Wszystko za sprawą melioracji, którą przeprowadzono w XIX w., aby miejscowe warunki wodne bardziej sprzyjały hodowli lasu. Wierzchowina Skalniaka została pocięta dziesiątkami kilometrów rowów odwadniających, które stopniowo osuszały teren. Coraz mniejsza dostępność wody prowadziła do murszenia torfu i zaniku roślinności wilgociolubnej. Na jej miejsce wprowadzono charakterystyczną dla całych Sudetów monokulturę świerka pospolitego tak zwaną sztuczną świerczynę sudecką.

Niestety, świerk jest obcego pochodzenia i nie posiada cech, które pozwoliłyby mu przetrwać w tutejszych warunkach. Dlatego przy obniżeniu wód gruntowych doszło do osłabienia drzewostanów. W związku z pogorszeniem kondycji drzew, stały się one łakomym kąskiem między innymi dla kornika drukarza, który zebrał tutaj swoje żniwo.

Martwe drzewa częściowo zostały usunięte z powierzchni, jednak większa ich część pozostała.

 

Dowodem na to, że świerk nie jest tutaj gatunkiem występującym naturalnie są powalone drzewa. Świerk, jako jeden z nielicznych posiada talerzowy system korzeniowy. Oglądając obalone drzewo, nie znajdziemy w karpie głównego korzenia, który podtrzymuje i częściowo zabezpiecza je przed obaleniem.

Obraz lasu, po którym przechodzicie, jest najlepszym dowodem na to, że nie należy zbytnio ingerować w przyrodę.
 

 

FOTO2

O keszu: Kesz znajduje się przy szlaku trasy turystycznej! NIE ma możliwości dotarcia do kesza w sposób inny niż ścieżką turystyczną.

Działaj rozważnie, by przy podejmowaniu nie narażać się na niebezpieczeństwo - NIE ma konieczności wchodzenia na skały ani wspinania się na cokolwiek! Bacz na przechodniów aby nie "spalić" lokalizacji kesza. Na zakończenie odłóż go, proszę, dokładnie w to samo miejsce. „Niewidzialność” na najwyższym poziomie!

Na obszarze Parku Narodowego ochronie podlega całość przyrody, swoiste cechy krajobrazu oraz obiekty dziedzictwa narodowego. Zadaniem Parku Narodowego jest nie tylko ochrona tego szczególnego krajobrazu, ale również udostępnianie go dla zwiedzających. Pamiętaj jednak o pewnych zasadach:

 

 

  • Poruszanie się szlakiem turystycznym jest najbezpieczniejsze dla Ciebie i dla przyrody… nie wychodź poza szlak. Ze szlaku są najpiękniejsze widoki.
  • Nabierz w płuca świeżego, górskiego powietrza, nie pal papierosów.
  • Skały wokół Ciebie nie są dobrym materiałem do wspinania, odpuść sobie wchodzenie na nie. Tam nie ma keszy.
  • Kamienie i minerały leżą tu miliony lat… zostaw je dla następnych pokoleń. Nie zbieraj i nie wydobywaj skał i minerałów.
  • Jeśli keszujesz razem z psem, twój przyjaciel będzie bezpieczniejszy na smyczy.
 

 

 

  • Przyroda żyje w symbiozie - nie niszcz i nie zbieraj roślin, owoców ani runa leśnego.
  • Zwierzęta żyją tu na wolności, to ich dom. Uszanuj ich spokój, nie płosz, nie chwytaj, nie dokarmiaj zwierząt.
  • Ciesz się ciszą i odgłosami natury - zachowuj się cicho, nie krzycz, nie śpiewaj, nie używaj odbiorników radiowych. Pozwól innym radować się naszymi górami, nie zakłócaj spokoju pozostałych osób.
  • Co przyniosłeś – zabierz ze sobą. Śmieci zabieraj ze sobą i pozostaw w wyznaczonych miejscach przy schronisku lub wejściach na szlak.
Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Parking --- Parking YMCA. Parking bezpłatny / Free parking / Parkování zdarma / Kostenlose Parkplätze.
Parking --- Parking płatny. Opłata za wjazd na parking górny wynosi 20 zł za samochód osobowy, 10 zł za motocykl płatna przy wjeździe na drogę dojazdową.
Początek ścieżki --- Wjazd / Road access / Vstup / Eintrag. Punkt opłat wjazdowych / The fee for entry to the upper car park is 20 PLN for a passenger car, 10 PLN for a motorcycle payable at the entrance to the access road / Poplatek za vstup do horního parkoviště činí 20 PLN za osobní automobil, 10 PLN za motocykl splatný při vjezdu do příjezdové silnice / Die Gebühr für den Eintritt in den oberen Parkplatz beträgt 20 PLN für einen PKW, 10 PLN für ein Motorrad am Eingang zur Zufahrtsstraße.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Wpisy do logu: znaleziona 159x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy