Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
PNGS #23 Błędne Skały - O torfowiskach słów kilka - OP8W07
Skrzynka pod patronatem Dyrekcji PNGS
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 861 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 06-09-2018
Data utworzenia: 06-09-2018
Data opublikowania: 29-09-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 06-06-2022
157x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 1 obserwatorów
178 odwiedzających
110 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
66 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: abukkawon, Aniołek7, ankos, atena.pl, atris, Aynsley, bamba, baranek84, Belkaa, Blondi, brajan74, Chochlik., Coco Team, crosman04, Czarodziej, Dallas, elmodemonico, freney, gagu, GFS, goldwoj, Gor3iLLaZ_PL, gosia1725, hobbbysta, Hr. Jan Usz, hratli , illie, jk.koza, kafii, Kao, krogulec, Ks. Dabla, kurier, Machet, Maleska, mangus i 27@, marass1111, martuś, Mhonar, MI 888, misiek_siersciuch (m_si), mixen6, moku.stg, mziolko, night_time, noorbi, ofen95, Olo74_Lilalu, palinq, pani_ka, plus_Amelka, ronja, Serengeti, szabla, telefonalarmowy, Tisia, Tris, uhuhu, unieski, unkas, Whatever, wolny, yabay, ygrek, Zespół EŁ, Zyfika
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.


PL O torfowiskach słów kilka

 

Góry Stołowe - kraina zrodzona z morza miliony lat temu… to jedno z najpiękniejszych i najatrakcyjniejszych pasm górskich w Polsce, miejsce wyjątkowe ze względu na swoje ukształtowanie terenu, przepiękne formacje skalne, unikalne skalne miasta, labirynty oraz osobliwe formy zwane skalnymi grzybami. Wybitne walory przyrodnicze i krajobrazowe sprawiły, że od 1993 roku ustanowiono tu Narodowy Park Gór Stołowych.

Labirynt Błędnych Skał znajduje się na północno-zachodniej krawędzi Skalniaka. Obejmuje on swoim zasięgiem zespół osobliwych form skalnych o wysokości 6 - 11 m, wytworzonymi wskutek wietrzenia piaskowca. Błędne Skały to labirynt szczelin i zaułków, niekiedy niezwykle wąskich, oddzielających bloki skalne kilkunastometrowej wysokości. Wiele skał ma własne nazwy np.: "Skalne Siodło", "Kurza Stopka", "Labirynt", "Tunel", "Wielka Sala". Jedyny taras widokowy na trasie to Skalne Czasze. Widoczny stąd jest m.in. Szczeliniec Wielki i Mały, miejscowość Machov, a przy dobrej widoczności zobaczyć możemy także Karkonosze! Trudne warunki, które zazwyczaj tu panują powodują, że większość świerków ma połamane korony, a pozostałe gatunki drzew, takie jak sosna i brzoza przyjmują fantazyjnie powyginane kształty. To miejsce unikalne – zwiedzaj, ciesz się górami, zbieraj kesze; ale nie niszcz, nie śmieć - zachowajmy to piękno dla następnych pokoleń.

 

FOTO1

 

 

Rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, że poza formami skalnymi bardzo charakterystycznymi elementami obrazu Gór Stołowych są torfowiska. Niestety, tylko część z nich przetrwało do dzisiaj. Wiele zostało całkowicie lub częściowo osuszonych przez budowę rowów odwadniających.

Osuszanie torfowisk to haniebna plama na kartach historii ludzkości. Tereny zajęte przez torfowiska za wszelką cenę próbowano odebrać, aby przeznaczyć je na lasy gospodarcze. Jednak ludzie w XIX wieku nie zdawali sobie sprawy jakie może to nieść za sobą konsekwencje. Osuszanie torfowisk stanowi ogromny problem nawet dzisiaj. Znaczne obniżenie poziomu wód gruntowych i osuszanie terenów doprowadza do wymierania tych najcenniejszych pod względem bioróżnorodności sied
Osuszając torfowiska doprowadzamy również do uwalniania pokładów azotu, który jest skumulowany w martwej materii zalegającej kilka metrów pod wodą. Stanowi to ogromne niebezpieczeństwo dla ocieplania klimatu. Jeśli chcemy użyźnić glebę w swoim ogrodzie, to lepszym rozwiązaniem będzie założenie kompostownika niż kupno torfu nieznanego pochodzenia. To najmniej inwazyjna forma pozyskiwania nawozu.  

 

FOTO2

O keszu: Kesz znajduje się przy szlaku trasy turystycznej! NIE ma możliwości dotarcia do kesza w sposób inny niż ścieżką turystyczną.

Działaj rozważnie, by przy podejmowaniu nie narażać się na niebezpieczeństwo - NIE ma konieczności wchodzenia na skały ani wspinania się na cokolwiek! Bacz na przechodniów aby nie "spalić" lokalizacji kesza. Na zakończenie odłóż go, proszę, dokładnie w to samo miejsce. „Niewidzialność” na najwyższym poziomie!

Na obszarze Parku Narodowego ochronie podlega całość przyrody, swoiste cechy krajobrazu oraz obiekty dziedzictwa narodowego. Zadaniem Parku Narodowego jest nie tylko ochrona tego szczególnego krajobrazu, ale również udostępnianie go dla zwiedzających. Pamiętaj jednak o pewnych zasadach:

 

 

  • Poruszanie się szlakiem turystycznym jest najbezpieczniejsze dla Ciebie i dla przyrody… nie wychodź poza szlak. Ze szlaku są najpiękniejsze widoki.
  • Nabierz w płuca świeżego, górskiego powietrza, nie pal papierosów.
  • Skały wokół Ciebie nie są dobrym materiałem do wspinania, odpuść sobie wchodzenie na nie. Tam nie ma keszy.
  • Kamienie i minerały leżą tu miliony lat… zostaw je dla następnych pokoleń. Nie zbieraj i nie wydobywaj skał i minerałów.
  • Jeśli keszujesz razem z psem, twój przyjaciel będzie bezpieczniejszy na smyczy.
 

 

 

  • Przyroda żyje w symbiozie - nie niszcz i nie zbieraj roślin, owoców ani runa leśnego.
  • Zwierzęta żyją tu na wolności, to ich dom. Uszanuj ich spokój, nie płosz, nie chwytaj, nie dokarmiaj zwierząt.
  • Ciesz się ciszą i odgłosami natury - zachowuj się cicho, nie krzycz, nie śpiewaj, nie używaj odbiorników radiowych. Pozwól innym radować się naszymi górami, nie zakłócaj spokoju pozostałych osób.
  • Co przyniosłeś – zabierz ze sobą. Śmieci zabieraj ze sobą i pozostaw w wyznaczonych miejscach przy schronisku lub wejściach na szlak.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Tu mnie szukaj
Wpisy do logu: znaleziona 157x nieznaleziona 0x komentarz 1x Obrazki/zdjęcia 3x Wszystkie wpisy Galeria