Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
PNGS #04 Szczeliniec - Złap mnie, jeśli potrafisz - OP8UZZ
Skrzynka pod patronatem Dyrekcji PNGS
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 851 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 06-09-2018
Data utworzenia: 06-09-2018
Data opublikowania: 29-09-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 06-06-2022
170x znaleziona
4x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 5 obserwatorów
204 odwiedzających
108 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
9 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Dallas, gagu, JackStr, Lorezja, Machet, Maleska, Mhonar, subo, telefonalarmowy
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Można zabrać dzieci  Weź coś do pisania  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.


PL ZŁAP MNIE JEŚLI POTRAFISZ

 

Góry Stołowe - kraina zrodzona z morza, miliony lat temu… to jedno z najpiękniejszych i najatrakcyjniejszych pasm górskich w Polsce, miejsce wyjątkowe ze względu na swoje ukształtowanie terenu, przepiękne formacje skalne, unikalne skalne miasta, labirynty oraz osobliwe formy zwane skalnymi grzybami. Wybitne walory przyrodnicze i krajobrazowe sprawiły, ze od 1993 roku ustanowiono tu Narodowy Park Gór Stołowych.

Szczeliniec Wielki to przyrodniczy i turystyczny fenomen. Widoczna z daleka, potężna platforma grzbietu tej góry czaruje skalnym miastem, zabytkowym schroniskiem, ale przede wszystkim fantastycznymi formami skalnymi i panoramami. Ze Szczelińca, we wszystkie strony świata rozpościerają się niezapomniane widoki na góry i doliny Sudetów,. To miejsce unikalne – zwiedzaj, ciesz się górami, zbieraj kesze; ale nie niszcz, nie śmieć - zachowajmy to piękno dla następnych pokoleń.

 


 

 

Zmęczeni wejściem na szczyt Szczelińca Wielkiego chcielibyśmy was uświadomić, iż wchodzicie po schodach, którymi wchodzili również między innymi: Johann Wolfgang Goethe, Quincy Adams oraz J. R. R. Tolkien. Johann Wolfgang Goethe to poeta epoki romantyzmu, zamiłowany przyrodnik. Zawitał na szczyt Szczelińca Wielkiego w roku 1790. Quincy Adams, późniejszy prezydent Stanów Zjednoczonych, który po Szczelińcu Wielkim wędrował w 1800 roku, będąc pod wrażeniem tego, co zobaczył, w jednym z listów z podróży po Śląsku napisał tak: „Ten szereg skał rozciąga się na osiem lub dziewięć mil angielskich, zaczyna się i kończy tak nagle, że wygląda jak korona na szczycie góry”. Trudno się nie zgodzić z jego słowami.

 

J. R. R. Tolkien, jest autorem powieści Władca Pierścieni. Zapewne część z was zna postać Gandalfa. Jest to starszy siwy mężczyzna, który magiczną mocą potrafił uratować swoich podopiecznych z największych tarapatów. J. R. R. Tolkien tworząc postać Gandalfa inspirował się legendą Liczyrzepy. Dlatego możemy wnioskować, że Góry Stołowe również miały swój udział w tej historii. Tolkien nie odwiedził naszych gór, jednak inspirował się postacią Liczyrzepy.

Radzimy podjąć kesza i dalej wchodzić na górę. Ponieważ nieważne czy jesteś pisarzem z epoki romantyzmu, przyszłym prezydentem USA lub profesorem filologii klasycznej, nikt za Ciebie nie zdobędzie tej góry.

 

 


O keszu: Kesz znajduje się przy szlaku trasy turystycznej! NIE ma możliwości dotarcia to kesza w sposób inny niż ścieżką turystyczną. Cała pętla trasy zwiedzania Szczelińca i labiryntu skalnego to ok 3,5 km.

Działaj rozważnie, by przy podejmowaniu nie narażać się na niebezpieczeństwo - NIE ma konieczności wchodzenia na skały, ani wspinania się na cokolwiek! Bacz na przechodniów aby nie "spalić" lokalizacji kesza. Na zakończenie odłóż go, proszę, dokładnie w to samo miejsce. „Niewidzialność” na najwyższym poziomie!

Na obszarze Parku Narodowego ochronie podlega całość przyrody, swoiste cechy krajobrazu oraz obiekty dziedzictwa narodowego. Zadaniem Parku Narodowego jest nie tylko ochrona tego szczególnego krajobrazu, ale również udostępnianie go dla zwiedzających. Jednak pamiętaj o pewnych zasadach:

 

 

  • Poruszanie się szlakiem turystycznym jest najbezpieczniejsze dla Ciebie i dla przyrody… nie wychodź poza szlak. Ze szlaku są najpiękniejsze widoki.
  • Nabierz w płuca świeżego, górskiego powietrza, nie pal papierosów.
  • Skały wokół ciebie nie są dobrym materiałem do wspinania, odpuść sobie wchodzenie na nie. Tam nie ma keszy.
  • Kamienie i minerały leżą tu miliony lat… zostaw je dla następnych pokoleń. Nie zbieraj i nie wydobywaj skał i minerałów.
  • Jeśli keszujesz razem z psem, twój przyjaciel będzie bezpieczniejszy na smyczy.
 

 

 

  • Przyroda żyje w symbiozie - nie niszcz i nie zbieraj roślin, owoców ani runa leśnego.
  • Zwierzęta żyją tu na wolności, to ich dom. Uszanuj ich spokój, nie płosz, nie chwytaj, nie dokarmiaj zwierząt.
  • Ciesz się ciszą i odgłosami natury - zachowuj się cicho, nie krzycz, nie śpiewaj, nie używaj odbiorników radiowych. Pozwól innym radować się naszymi górami, nie zakłócaj spokoju pozostałych osób.
  • Co przyniosłeś – zabierz ze sobą. Śmieci zabieraj ze sobą i pozostaw w wyznaczonych miejscach przy schronisku lub wejściach na szlak.
Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Parking --- Parking przy CSE PNGS. Parking płatny 7 pln / Toll Parking 7 pln / Placené parkoviště 7 pln / Kostenpflichtiger Parkplätze 7 pln.
Początek ścieżki --- Początek szlaku / Trailhead / Začátek stezky / Beginne den Trail
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Geokret

Geokret  Żaba - Całkowity dystans: 45607 km
Geokret  Budujemy wspólny dom - Całkowity dystans: 457 km

Obrazki/zdjęcia
1
2
Wpisy do logu: znaleziona 170x nieznaleziona 4x komentarz 2x Wszystkie wpisy