Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
/SDK/ Schron bojowy - OP8UZ6
Właściciel: kurier
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 25 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Duża
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 08-09-2018
Data utworzenia: 04-09-2018
Data opublikowania: 08-09-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 24-09-2018
68x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 3 obserwatorów
157 odwiedzających
53 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
24 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: ada_mroczna, aguirre, bamba, Dadinki, elmo91, elmodemonico, fafner, GFS, Hr. Jan Usz, LadyMoon, MaciekBDG, marcin_Rio, Miki., misiek_siersciuch (m_si), Mycha, Nefryt+, noorbi, pati666, pawelko, PrincePolo, Qbhaq, Redzi23, Serengeti, triPPer
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Okragla Laka (dawn. niem. Rundewiese) – solecka wies w Polsce na Powislu polozona w w powiecie kwidzynskim, w gminie Sadlinki przy drodze wojewódzkiej nr 611.

W Okraglej Lace zachowaly sie do dzis dwa betonowe schrony bojowe. Schrony wchodzily w sklad  fortyfikacji polowych, wybudowanych przez wojska niemieckie, latem 1939 roku zwanymi Pozycja Gardejska. Zachowane schrony byly typowymi stanowiskami broni maszynowej MG–Schartenstand typu „D” (potocznie zwane „Heinrich”) przeznaczonymi dla trzech-czterech zolnierzy z karabinami MG08 (lub odpowiednikami). Trzeci schron  znajduje sie niedaleko we wsi Rusinowo.

Jeden ze schronow w Okraglej Lace znajduje sie na prywatnej posesji i obecnie  sluzy za spizarnie. Drugi (miejsce ukrycia skrzynki) wybudowany w poblizu skrzyzowania drogi z Okraglej Laki z dawna droga biegnaca od granicy w kierunku Kwidzyna. Jego zadaniem byla oslona tej drogi oraz wschodniego odcinka granicy.

Schron  wykonany jest z rzadko zbrojonego betonu, wylanego na szalunku z arkuszy blachy falistej. Wewnatrz schronu znajduje sie przedsionek - magazyn oraz pomieszczenie bojowe. Strzelnica oraz szczelina obserwacyjna od zewnatrz osloniete sa profilem przeciwrykoszetowym Drzwi wejsciowe byy dwuczesciowe, wykonywano je z desek obitych blacha, natomiast w wejsciu do pomieszczenia bojowego mocowano lekkie drzwi pojedyncze, drewniane. W sklad wyposazenia schronu wchodzil piecyk, którego komin wyprowadzono przez strop. Schron oslonieto nasypami ziemnymi, a od góry zalozono maskujaca darn. Pozostale widoczne elementy scian pokryto maskujacym tynkiem.

Na pólnoc od schronu, za szosa znajduja sie dwa pietrowe budynki, zamieszkale przed wojna przez niemieckich pograniczników i ich rodziny. Obiekty sa dobrze zachowane i stanowia ciekawostke historyczna, mozna je wlaczyc do kanonu rodzinnych wycieczek rowerowych i samochodowych na grzyby lub jagody, których w tutejszych lasach jest  pod dostatkiem.

(informacje ze strony KPT przy PTTK Grudziadz)

 

O skrzynce:

Odsyp po bokach by nie nasypać do srodka...Elementy kesza nie są na wymianę!

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 68x nieznaleziona 1x komentarz 0x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria