Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
A18 Pałac Skrzyńskich w Nozdrzcu - OP8UYJ
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 247 m. ASL.
 Region: Poland > podkarpackie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Archived
Date hidden: 01-09-2018
Date created: 03-09-2018
Date published: 03-09-2018
Last modification: 28-04-2021
8x Found
2x Not found
0 notes
watchers 0 watchers
36 visitors
5 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

One-minute cache  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Pałac Skrzyńskich w Nozdrzcu   

 Historia

Nozdrzec w XV wieku nazywał się Nieczujów. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1436 roku kiedy to wieś jest wymieniana jako jedna z wchodzących w skład dóbr dynowskich. Była to własność rodziny Rzeszowskich. Źródło z 1448 podaje, że osada została założona na prawie niemieckim. W 1548 roku wieś należała do rodziny Tarnawskich, którzy założyli tutaj już wcześniej parafię rzymskokatolicką. Tarnawscy sprzedali posiadłość Nieczujom Wapowskim, którzy władali własnością aż do roku 1644, po czym sprzedali ją Olbrachtowi Grochowskiemu. W połowie XVI wieku właścicielem został Stanisław Stadnicki, który kościół zamienił na protestancki zbór. W XIX wieku posiadłość tybularna Nozdrzec przeszła w ręce Ludwika Skrzyńskiego, który wybudował tutaj zamek (prawdopodobnie na miejscu starego dworu obronnego).


        Opis zabytku

Nad Sanem w Nozdrzcu - wsi założonej w XV wieku pod nazwą Nieczujów - można podziwiać położony widokowo zespół pałacowy w stylu późnoklasycystycznym z elementami neogotyckimi i romantycznym. W skład zespołu wchodzi pałac, oficyna i kaplica. Pałac wzniesiono w 1843 roku dla posła galicyjskiego Ludwika Skrzyńskiego. Z dużym prawdopodobieństwem projektantem zamku był Aleksander Fredro. Posadowiony został na brzegu skarpy schodzącej do Sanu. Fasada frontowa skierowana była na zachód, a od strony północno-wschodniej do narożnika przylegała rotunda z kopułą.

Pałac został zniszczony po raz pierwszy w 1915 roku przez wojska carskie. Po wojnie pałac odbudowano z niewielkimi zmianami. Ponownie pałac popadł w ruinę podczas działań w czasie II wojny światowej (najpierw stacjonowała tu duża jednostka niemiecka, później chronili się okoliczni mieszkańcy ukrywający się przed bandami UPA).Zniszczony pałac został odnowiony dzięki Krośnieńskim Hutom Szkła w latach 80-tych. Obecnie właścicielem zabytku jest firma z Przemyśla a obiekt służy jako ośrodek wypoczynkowy.

W pobliżu zamku znajduje się zachowana oficyna, w której w latach 1945-1994 r. mieściła się szkoła podstawowa oraz zabytkowa dworska kaplica z 1889 roku, z obrazem Matki Boskiej z dzieciątkiem Zachowały się też resztki pałacowego parku założonego w stylu angielskim. W parku pałacowym nad rzeką rosły dawniej stare dęby, graby, lipy, miłorzęby,  jesiony i brzozy.

 

Od strony południowej i wschodniej nozdrzeckiego zamku, wokół kaplicy i przed oficyną zachowała się część umocnień ziemnych. Są one najprawdopodobniej pozostałością po nieistniejącym już dworze obronnym, który został zniszczony w 1657 r. przez Rakoczego. Umocnienia ziemne otaczają teren w pobliżu obecnego pałacu Skrzyńskich, wybudowanego w miejscu (lub w pobliżu) starego dworu. Wysoka ściana ułożona z kamieni zabezpiecza nasyp ziemny i ma ok 3 m. Lokalni mieszkańcy nazywają ją "trepazem". Obok zabytkowej kaplicy z 1889 roku jest umieszczony pamiątkowy głaz poświęcony dwojgu dzieciom zmarłym w wieku 2 lat w wieku dwóch lat w latach 1881 i 1885 urodzonych w rodzinie Skrzyńskich.

 

Ciekawe miejsca w okolicy


Nozdrzecka Kalwaria

Drewniany kościółek w Warze

Dla pierwszych trzech znalazców są okolicznościowe certyfikaty i fanty na wymianę.

Skrzynka została założona dzięki finansowej pomocy Ministerstwa Sportu i Turystyki.

 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Pałac
Mury
Podpowiedź
Skrzynka
Spoiler