Kamienice na unikalnie pochyłym przemyskim rynku szczycą się XVI i XVII – wiecznym rodowodem. W centrum dawnego Rynku stał niegdyś okazały renesansowy ratusz, jednakże decyzją zaborców został rozebrany w 1812 roku. Kamienice skupione są w trzech pierzejach (po czwartej nie ma śladu). W większości kamienic przebudowanych w XIX wieku zachowały się oryginalne podcienia.
Kamienica Rynek nr 17 została wybudowana drugiej połowie XVI wieku. Jej cechą charakterystyczną jest zachowany w podcieniu jedyny renesansowy portal kamienny pochodzący z około 1560 roku. Nad portalem umieszczona jest sentencja łacińska (z Epistulea ex Ponto Owidiusza, II.9.39), która brzmi: „CO[N]VENIE[N]S HO[M]INEM[M] EST HO[M]INEM SERVARE VOLUPTAS ET MELIOR NULLA QUAERIT[UR] ARTE F[AVOR]”, czyli w tłumaczeniu na język polski: „Godną rozkoszą jest dbać o człowieka i żadną sztuką nie zdobywa się ludzkiej wdzięczności".
Kamienica Pigulińska znajduje się pod adresem Rynek 18. Pochodzi z drugiej połowy XVI wieku, a rozbudowana została na początku XVII wieku. Przez wiele lat na przełomie XIX i XX wieku przechodziła generalny remont. Posiada podcienie i podpiwniczenia. Cechą charakterystyczną tego obiektu są dwie przyścienne kolumny, które wspierają balkon na pierwszym piętrze.
Kamienica Adrinowska, zwana także Kondratowską, znajduje się pod adresem Rynek 19. Została wybudowana na przełomie XVI i XVII wieku. Cechą charakterystyczną kamienicy są zachowane dekoracje malarskie elewacji z motywem rocaille i „Oka Opatrzności”, które pochodzą z drugiej połowy XVIII wieku. Jest to jedyna taka polichromowana elewacja na obszarze południowo-wschodniej Polski.
Jedną z najciekawszych fasad Rynku jest fasada kamienicy Rynek 15, określanej jako Hildowską lub Stramszewiczowską, od nazwisk właścicieli. Datuje się ją na początek XVII wieku. Zaliczana jest do najbardziej interesujących i najcenniejszych fasad na terenie nie tylko Małopolski, ale także całej Rzeczypospolitej. Odkryto w niej dekorację sgraffitową, manierystyczne opaski okienne oraz spore fragmenty pierwotnego zwieńczenia.
Skrzynka została założona dzięki finansowej pomocy Ministerstwa Sportu i Turystyki.