Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
ul. Józefa Wybickiego - OP8US5
Właściciel: Litza
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 34 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 25-08-2018
Data utworzenia: 25-08-2018
Data opublikowania: 25-08-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 22-09-2018
10x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
41 odwiedzających
6 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

MIEJSCE UKRYCIA:

Józef Wybicki:

Józefa Wybickiego znamy przede wszystkim jako autora polskiego hymnu narodowego. Mniej wiemy o tym, że był on wybitnym humanistą epoki oświecenia, prawnikiem, pedagogiem, geografem, posłem, senatorem, poetą a nawet pisarzem dramatycznym. Józef Wybicki urodził się 29.09.1747 r w Będominie pod Kościerzyną na Kaszubach. Miał liczne rodzeństwo. Jego brat był księdzem a aż cztery z siedmiu sióstr zostały zakonnicami. Mając 20 lat Wybicki został wybrany posłem na Sejm. W 1775 r. ożenił się z Kunegundą Drwęską jednakże po kilku miesiącach Kunegunda zmarła. 

Od 1777 r brał czynny udział w pracach Komisji Edukacji Narodowej. Działalnością Wybickiego interesował się król Stanisław August Poniatowski i zapraszał go na obiady czwartkowe. W 1779 r Wybicki napisał pierwszą sztukę, tragedię „Zygmunt August”. Mając 33 lata ożenił się po raz drugi z Esterą Wierusz - Kowalską pochodzącą ze Wschowy. W latach 1782-1787 przychodziły na świat ich dzieci : Teresa, Łukasz, Józef. Po ślubie Wybicki kupił wieś Manieczki w Wielkopolsce. 

W 1797 r wyjechał do Włoch gdzie między 16 a 19 lipca tego samego roku ułożył Pieśń Legionów Polskich we Włoszech. W 1802 r powrócił do Polski. Mógł jedynie zamieszkać we Wrocławiu pod dozorem policyjnym. Angażował się w prace Komisji Rządzącej co docenił Napoleon i przywrócił mu skonfiskowane wcześniej przez władze pruskie Manieczki. Wybicki posiadał liczne grono przyjaciół m.in. w Poznaniu, Lesznie i Kościanie. 

Uważał się za wielkopolanina co wielokrotnie podkreślał. Został odznaczony Złotym Krzyżem Legii Honorowej i Orderem Orła Białego. Zmarł 10.03.1822 r na febrę. Pochowano go w Brodnicy koło Śremu a w 1923 r jego prochy przeniesiono do poznańskiego Kościoła św. Wojciecha.

O KESZU:

Kesz to jest mała skrzynka ( 0,5l ). Skrzynke okryłem czarną taśmą izolacyjną, ale pokrywkę pozostawiłem w stanie początkującym, czyli na fioletowo. W pudełku umieściłem LogBooka z ołówkiem i parę fajniutkich fantów.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 10x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy