Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Wypał Węgla Drzewnego - OP8UQZ
Muzeum Plenerowe Wypału Węgla Drzewnego
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 687 meter NAP
 Provincie: Polen > podkarpackie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 21-08-2018
Gemaakt op: 21-08-2018
Gepubliceerd op: 22-08-2018
Laatste verandering: 22-08-2018
64x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 0 Volgers
95 x Bekeken
41 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
1 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: crazy_baby
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Fixed by magnet 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Przy drodze ze Stuposian do Mucznego ulokowano Muzeum Plenerowe Wypału Węgla Drzewnego. Do niedawna w Bieszczadach często można było zaobserwować unoszący się ponad lasem niebieskawy dymek i poczuć aromat palącego się drewna. Z mniejszej odległości można było zobaczyć charakterystyczne walcowate retorty, z których wydobywał się niezbyt intensywny dym, a obok nich krzątających się umorusanych ludzi. Wypalali oni węgiel drzewny. Przed odkryciem koksu węgiel drzewny był niezbędny do wytapiania żelaza.  Druga młodość węgla drzewnego nastała wraz z nastaniem mody na grillowanie.

Obecnie jednak zapotrzebowanie na węgiel do grillowania zaspokajane jest przede wszystkim przez znacznie tańszy (i gorszy) węgiel drzewny z Ukrainy.

Węgiel drzewny otrzymuje się w procesie spalania drewna, przy ograniczonym i kontrolowanym przez węglarza dostępie powietrza (tlenu). Aby ilość dostarczanego tlenu można było kontrolować, węgiel pierwotnie wypalano w tzw. mielerzach, czyli stosach ułożonego drewna, ziemi i np. siana. Wydajność takiego wypału była mała, a węgiel zanieczyszczony. Obecnie stosuje się wypalanie węgla drzewnego w retortach.

Proces wypału węgla w retortach jest dość podobny do wypalania w mielerzach. Na wolnym powietrzu stosuje się retorty pionowe - są to walce postawione na sztorc, zrobione z grubej na około 1 cm blachy, o średnicy i wysokości około 3 m i przykryte również blachą. Załadunek retorty drewnem odbywa się przez metalowe drzwi. Jednorazowy wsad to około 12 metrów przestrzennych szczap. Wydajność węgla to około 50 % masy wsadowej. Podpalanie następuje od dołu przez drzwiczki paleniskowe. Regulacja dopływu powietrza prowadzona jest przez wywietrzniki na górnej powierzchni retorty i odbywa się na wyczucie węglarza, stąd potrzebne jest spore doświadczenie. Temperatura wewnątrz retorty wynosi ok. 800 °C. Wypał w retortach jest dużo wygodniejszy, niż w mielerzach, nie trzeba oddzielać węgla od gliny, czas przygotowania i zakończenia jest w związku z tym znacznie krótszy.

W miejscu prezentacji sposobu wypalania wyeksponowano autentyczną (choć zużytą) retortę oraz przekrój mielerza. Obok stoi barakowóz, w którym mieszkali węglarze. Możemy się dzięki temu zapoznać z warunkami ich życia. Każde stanowisko jest dokładnie opisane na stojących obok tablicach.  Jest dostępny niewielki parking żwirowy. Zwiedzanie jest całkowicie darmowe, przy muzeum nie ma żadnej obsługi ani kontroli. Tym bardziej zadbajmy o jego dobry stan.

Skrzynka (mikoro magnetyk) ukryta jest na koordynatach, w razie czego SPOILER.

Dla trzech pierwszych znalazców certyfikaty.

Skrzynka została założona dzięki finansowej pomocy Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Mielerz - przekrój.
Retorta
Spoiler
Logs: Gevonden 64x Niet gevonden 0x Opmerking 0x Alle logs