Jezioro:
Jest to niewielki, leśny zbiornik wodny, zajmujący 3,25 ha powierzchni, o długości linii brzegowej około 0,8 km, w większości trudno dostępnej (tereny bagienne).
Leży wciśnięty pomiędzy szosę i linię kolejową na trasie Poznań – Wągrowiec, pomimo to stanowi uroczy zakątek, chętnie odwiedzany przez wędkarzy.
Czasowo bywają tu bobry.
Legenda:
Pewnego razu, kiedy Lodowiec opadł już z sił, nie miał ich nawet tyle, by sprowadzić deszcz, który mógłby napełnić wyrzeźbioną przez niego nieckę, a lodu już na nią nie wystarczyło, siedział smutno nieopodal strumienia i przyglądał się uwijającym się dookoła stworzeniom.
Jego uwagę przykuły zwierzęta o wielkich, pomarańczowych zębiskach, które z niezrozumiałych dla niego względów niszczyły drzewa, rosnące nad wodą, ścinając je tymi zębami i przewracając tak, że niektóre padały w poprzek nurtu. Zafascynowany zaobserwował, jak z tych z pozoru chaotycznych działań wyłania się zamysł: wody potoczku zostały skierowane tak, że zaczęły napełniać pobliskie zagłębienie terenu, a przeszkoda stworzona przez Bobry, uszczelniona licznymi, zmyślnie ułożonymi gałęziami, stała się tamą. Oto na jego oczach Bobry stworzyły jeziorko!
Zachwycony, zwrócił się do Bobra-Budowniczego:
- Podziwiam waszą pracę i doświadczenie oraz efekty. Ale czy to rozlewisko, dość płytkie i nieduże, jest wystarczające, by stworzyć tutaj większą kolonię? Czy w przyszłości wystarczy wam tu pokarmu i budulca?
- Dziękuję – odpowiedział Bóbr-Budowniczy. – Kiedy nam tego zabraknie, powędrujemy my, lub nasze dzieci, w inne rejony. Taka nasza natura: wędrować i budować.
- Niedaleko stąd chciałem utworzyć jezioro, może moglibyście mi pomóc: skierować strumień w stronę jego niecki? – poprosił Lodowiec.
Bóbr-Budowniczy przystał na propozycję Lodowca
I w ten właśnie sposób powstało jezioro, które nazwano „Dobrym”, na pamiątkę dobrej współpracy Bobrów z Lodowcem. ;-)
A Lodowiec zrozumiał, że nie tylko silni i potężni tworzą wielkie rzeczy, potrafią to również, siłą wytrwałości, pracowitości i doświadczeń wielu pokoleń, zupełnie niepozorne stworzenia.
Skrzynka:
Mała skrzynka znajduje się na kordach, na terenie podmokłym. W okresie jesienno-zimowym i wczesnowiosennym zalecamy solidne buty lub kalosze.
Zawiera metryczkę, logbook, certyfikaty dla Trzech Pierwszych Znalazców i kolejnych Siedmiu Wspaniałych, ołówek, „oszczytko” i drobne zabawki.
UWAGA! Nie zapomnijcie zapisać literki, która jest umieszczona w metryczce skrzynki, potrzebnej do odczytania współrzędnych lub hasła logowania skrzynki finałowej (przyporządkowując ją numerowi skrzynki np. M=#25).
Zapraszamy i życzymy udanej wycieczki oraz owocnych poszukiwań. :-)
Prosimy nie dodawać nowego logbooka i nie reaktywować skrzyneczki, lecz zgłosić w logu taką potrzebę. Dziękujemy. :-)
12.11.2018 Sprawdziliśmy stan kesza i dodaliśmy 14 certyfikatów dla kolejnych Znalazców.
21.04.2019 Modyfikacja sposobu ukrycia kesza i nieznaczna zmiana kordów.
27.05.2023 Niestety bóbr dokonał żywota, teraz pozostała tylko sama skrzyneczka.