Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Park Majkowskiego w Wejherowie #4 - OP8UKG
Właściciel: Litza
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 42 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 14-08-2018
Data utworzenia: 14-08-2018
Data opublikowania: 16-08-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 27-07-2020
23x znaleziona
5x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
91 odwiedzających
16 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

O miejscu:

Park Miejski im. Aleksandra Majkowskiego w Wejherowie pochodzi z XVIII wieku i jest to typowym parkiem pałacowym w stylu angielskim. Liczne stare drzewa, kolorowe kwietniki,  zbiorniki wodne oraz rozległe trawniki przypominają o ciekawej historii tego miejsca, która nierozerwalnie połączona jest ze znajdującym się w nim Pałacem Przebendowskich i Keyserlingków. Ostateczny kształt pałacu pochodzi z XIX wieku, a obecnie prezentuje sobą styl neogotycki z wyraźnymi elementami renesansu. Bryła budynku jest nietypowa dla pałaców Pomorza, ponieważ kształtem i wyglądem nawiązuje do willi południowych Włoch. Niebywałą atrakcją dla turystów i zagadką dla historyków sztuki, są odkryte podczas remontu pałacu malowidła naścienne. Wykonane są w stylu malarstwa pompejańskiego (15 r. p.n.e. – 63 r n.e.) i przedstawiają uroki przyrody oraz architektury Italii; są arkady, taras z balustradą oraz zamglony włoski pejzaż z morzem, wyspą i klifowym wybrzeżem. Polichromią pokryte są wszystkie pomieszczenia pałacu.

Projekt rewitalizacji parku rozpoczęto latem 2009 roku i polegał on na przywróceniu walorów historyczno-przyrodniczych parku. Zakres prac obejmował odtworzenie i budowę ścieżek parkowych w ich historycznym przebiegu, pielęgnację i zachowanie drzewostanu, nasadzenia nowej zieleni, wykonanie instalacji nawadniającej nową zieleń, stworzenie ścieżki dydaktycznej poprzez oznakowanie cennych przyrodniczo okazów. Powstały więc drogi, ścieżki oraz aleje parkowe i altana widokowa. Dokonano również nowych nasadzeń i wykonano pergolę dla róż (przy Alei Różanej). Projekt obejmował także pielęgnację drzewostanu – około 150 szt. starych drzew.

Dzięki systematycznej rewitalizacji park stał się urokliwym i wręcz magicznym miejscem dla mieszkańców Wejherowa i turystów. W Pałacu zaś obecnie mieści się Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej udostępnione do zwiedzania pn.-pt. 10.00-17.00, sob.-niedz. 11.00-17.00 Oprócz Pałacu Przebendowskich i Keyserlingków w parku znajdują się także: amfiteat miejski, świetny nowoczesny plac zabaw, przemiła kawiarenka oraz  staw.

UWAGA,

Jest to kesz z serii "Park Majkowskiego w Wejherowie". Drugi i trzeci kesz z tej serii znajduje się na koncie Luxtorpednik nazwane jako "Park Majkowskiego w Wejherowie #2 i #3" oraz u mnie znajduje się pierwszy kesz z tej serii o nazwie "Park Majkowskiego w Wejherowie #1". Życzę udanego szukania!

Okeszu:

Kesz to jest małe pudełko, które jest okryte czarną taśmą izolacyjną, a pokrywka czerwoną. W keszu znajduje się logbook z ołówkiem oraz fanty. Po podpisaniu się i o ewentualnej wymianie się fantami, proszę o odłożenie pudełka tak jak było przed twoim przyjściem!

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.