Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Cmentarz z zamkniętą panoramą ;) - OP8UHE
Eigenaar: askafarbowana
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 383 meter NAP
 Provincie: Polen > podkarpackie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Tijd: 0:10 h    Lengte: n/b
Geplaatst op: 10-08-2018
Gemaakt op: 10-08-2018
Gepubliceerd op: 11-08-2018
Laatste verandering: 11-08-2018
11x Gevonden
1x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 2 Volgers
51 x Bekeken
7 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Take something to write  Fixed by magnet  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Cmentarz żołnierzy poległych w latach 1914-1915 znajdujący się na wzgórzu Lachawa w Uhercach Mineralnych. Jest to jeden z największych tego typu zabytków znajdujących się w powiecie leskim, a bez wątpienia największy w gminie Olszanica. Znajduje się na nim 36 zbiorowych mogił żołnierzy walczących zarówno w szeregach armii austriacko-węgierskiej, niemieckiej i rosyjskiej. Źródła historyczne mówią o tym, że w Uhercach Mineralnych pochowani są żołnierze z dzisiejszej Bośni i Hercegowiny, Słowacji, Ukrainy, Węgier (byli oni nazywani przez miejscową ludność „Madziarami”), Włoch i Polski. Nasi rodacy walczyli w oddziałach armii wszystkich trzech wielkich cesarzy. Żołnierze, pochowani na tym cmentarzu zginęli w latach 1914-1915, kiedy wojna w Bieszczadach była najbardziej krwawa. To tędy przebiegała wówczas linia frontu. Regularnie następowały ofensywy armii rosyjskiej i kontrataki wojsk austriacko-węgierskich. Miało to związek m.in. z próbami zajęcia Twierdzy Przemyśl. Bardzo wiele ofiar wśród żołnierzy zebrała również mroźna zima 1914/1915. Punktem kulminacyjnym walk w Bieszczadach okazała się tzw. operacja gorlicka w maju 1915 roku. W jej wyniku armia austriacko-węgierska, przy wsparciu armii niemieckiej wyparła z tych ziem wojska rosyjskie. Początkowo polegli żołnierze byli pochowani na miejscu, w którym stracili życie, ze względu na nieustannie trwające walki. Dopiero po ich zakończeniu, właściciel dóbr uherczańskich, prof. Ernest Till (1846-1926) wydzierżawił fragment Lachawy pod cmentarz poległych w niedawnej wojnie na całym terenie dzisiejszego powiatu leskiego, bez względu na ich narodowość i przynależność wojskową. Chciał w ten sposób sprawić, aby żołnierze mogli spocząć w spokoju. Dokładnej liczby pochowanych nie można jednak ustalić.

za:http://www.bieszczadzka24.pl/historia/sladami-przeszlosci-w-bieszczadach-%E2%80%93-cmentarz-zolnierzy-z-i-wojny-swiatowej-w-uhercach-mineralnych/983

Samochód najwygodniej zostawić na parkingu pod Zakładem Karnym, dalej czeka nas krótki, może 10 minutowy spacerek na wzgórze. Miejsce nie jest oznaczone na większości map, więc podpowiem do razu, że droga wiedzie pod górę, ścieżką znajdującą się mniej więcej w połowie drogi między zabudowaniami ZK a osiedlem mieszkaniowym. Teren cmentarza ogrodzony, wejście jednak otwarte. Z miejsca pochówku rozległe widoki przyrodnicze a także możliwość podglądnięcia np części spacerniaka ZK. 

 

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien