Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Ksiądz Stanisław Kostka Rymarkiewicz - OP8UFX
Właściciel: szabla
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 121 m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 08-08-2018
Data utworzenia: 08-08-2018
Data opublikowania: 01-09-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 08-01-2022
65x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
81 odwiedzających
48 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
4 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Blondi, Hr. Jan Usz, noorbi, pati666
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Ks. Stanisław Kostka Rymarkiewicz - (1829–1912), ksiądz, powstaniec 1863 r. urodzony 29 X we Wschowie, był synem Kazimierza, pisarza sądowego, i Ewy z Braunów, bratankiem Jana, młodszym bratem Józefa, bratem stryjecznym Maksymiliana.

R. ukończył Gimnazjum Św. Marii Magdaleny w Poznaniu. Jako gimnazjalista wstąpił do wielkopolskich wojsk powstańczych w r. 1848, lecz brak danych o przebiegu jego służby. Ukończył Seminarium Duchowne w Poznaniu; studiował także teologię we Wrocławiu. Po wyświęceniu w r. 1855 został wikarym przy kościele farnym w Poznaniu. Od r. 1858 do śmierci kierował parafią w Kotlinie w pow. pleszewskim, gdzie był najpierw komendarzem, a od r. 1862 proboszczem, zaś w l. 1891–3 także dziekanem pleszewskim. Od r. 1897 pełnił równocześnie obowiązki komendarza w pobliskiej Lutyni. W kazaniach występował przeciwko antypolskiej polityce pruskiej, wskutek czego lokalne władze określały go mianem gorliwego agitatora polskiego. Szczególnie R. był czynny w kampanii wyborczej r. 1861 na rzecz polskich kandydatów na posłów do sejmu pruskiego. W r. 1862 sądy pruskie dwukrotnie skazały go na kary grzywny za «podburzanie do gwałtu» i obrazę urzędnika.

Po wybuchu powstania styczniowego należał do najczynniejszych konspiratorów wielkopolskich, udzielających pomocy powstańcom w Królestwie. W maju 1863 został aresztowany, po wykryciu przez policję pruską tzw. Komitetu Jana Działyńskiego, naczelnego organu powstańczego w W. Ks. Pozn. pełnił funkcję komisarza cywilnego powstania, zapewne na powiaty pleszewski i jarociński, a z przechwyconych przez policję notatek Działyńskiego wynikało, że był także jednym z kandydatów na komisarza wojennego. Wraz z 149 osobami został oskarżony o zdradę stanu i usiłowanie wskrzeszenia Polski w granicach sprzed r. 1772. W akcie oskarżenia postawiono mu zarzut, iż utrzymywał bliskie kontakty z wielkopolskimi przywódcami powstania i wczesnym rankiem 15 III 1863 prowadził konwój złożony z 20 wozów z ochotnikami do oddziału Edmunda Taczanowskiego w lasach sławoszewskich w okolicach Pleszewa. Poza tym podczas rewizji u Rymarkiewicza w Kotlinie znaleziono ekwipunek wojskowy. Wyrokiem sądu berlińskiego R. został 24 XII 1864 skazany na 15 miesięcy pobytu w twierdzy i niebawem uwolniony w związku z zaliczeniem aresztu na poczet kary. Wygłoszoną przezeń na procesie Mowę w obronie duchowieństwa W. Księstwa Poznańskiego przeciw zarzutom czynionym w skardze o zbrodnię stanu ogłosił „Tygodnik Katolicki” (1864 t. 5 nr 48 i odb. Grodzisk 1864) Ksiądz Rymarkiewicz uczestniczył w polskim życiu społeczno-gospodarczym. W r. 1885 założył w Pleszewie spółdzielczy Bank Pożyczkowy, którym kierował przez 27 lat jako prezes rady nadzorczej; spółka ta udzielając kredytów okolicznym rolnikom uniezależniała ich od banków niemieckich. Należał w r. 1861 do członków założycieli Tow. Rolniczego Pleszewsko-Odolanowskiego, jednej z najstarszych tego typu organizacji w W. Ks. Pozn. Przyczynił się wówczas do powstania i rozwoju rolniczych kółek włościańskich w powiatach Pleszew i Odolanów. W r. 1894 przystąpił do komitetu ogólnego II walnego wiecu polsko-katolickiego, odbywającego się w dn. 3–6 VI w Poznaniu pod hasłami obrony praw Kościoła i nauki w języku polskim. Był też członkiem Tow. Pomocy Naukowej im. K. Marcinkowskiego oraz Poznańskiego Tow. Przyjaciół Nauk. R. zmarł 2 IV 1912 w Kotlinie i tam został pochowany.

Obecnie jedna z ulic Kotlina nosi jego imię i nazwisko.

Na znalazców czekają certy i fanty na wymianę.

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest zabroniona i nie ma od tego wyjątków.
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Ksiądz Stanisław Rymarkiewicz
grobowiec na cmentarzu w Kotlinie
pamiątkowa tablica w Kotlinie
w tym fyrtlu
Wpisy do logu: znaleziona 65x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy