Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Muzeum Silników Stacjonarnych - OP8UA7
Muzeum Silników Stacjonarnych
Właściciel: TajemnicePodkarpacia
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 276 m n.p.m.
 Województwo: Polska > podkarpackie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 31-07-2018
Data utworzenia: 31-07-2018
Data opublikowania: 09-08-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 14-08-2018
10x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
30 odwiedzających
7 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: A walon
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Wszystko zaczęło się się od pasji kolekcjonerskiej Grześka Smeli i Tomka Włodyki. Szczególną pasją pierwszej z tych osób były stare motocykle. Równolegle około 20 km dalej swą pasje realizował Tomek. W końcu ich drogi się skrzyżowały i od tej pory osoby te zaczęły ze sobą współpracować, a nierzadko też pozytywnie rywalizować.

Tomek już miał w tym czasie swój „Folwark Golcówka” (tam też ukryta jest skrzynka :)), czyli coś co można śmiało nazwać muzeum, Grzesiek właśnie nad czymś podobnym pracował i tak w niedługim czasie powstało Muzeum społeczne Gminy Niebylec. W ich prywatnych zbiorach zaczęły się pojawiać silniki stacjonarne czyli zabytki techniki mało doceniane do tej pory w polskim muzealnictwie.

Gdy silników tych zebrała się już spora jak na polskie warunki ilość, Tomek postanowił pochwalić się szerzej wspólnymi zbiorami. Zakładając na popularnym FB konto o nazwie „Zabytkowe Silniki Stacjonarne” i przedstawiając na nim wspólne zbiory sprawił że kolekcja ta zaczęła być zauważalna w kraju.

Przy niektórych silnikach panowie podejmowali w tym czasie prace, dążąc do tego by były sprawne technicznie. Kolejny krok to pokazy i wystawy w których brali udział. Gdziekolwiek byli, ich silniki cieszyły się zawsze dużym zainteresowaniem, co utwierdziło ich w przekonaniu, że warto przygotować miejsce, w którym będą eksponowane w formie stałej wystawy. Od tej pory rozpoczęli starania o to, by zainteresować pomysłem władze samorządowe. Głównym autorem projektu muzeum był Grzegorz Smela. Przedstawiony przez niego projekt znalazł akceptację  w Gminie Niebylec, gdzie pełni on funkcję radnego Gminy. Pod koniec 2016 roku zapadła decyzja o przeznaczeniu na muzeum obiektu po byłym kółku rolniczym w Konieczkowej i niedługo póżniej rozpoczęły się prace remontowe budynku. Równolegle wiosną tego roku za sprawą fundatorów, którymi byli właśnie wspomniani Tomasz Włodyka oraz Grzegorz Smela została ustanowiona fundacja o nazwie „Muzeum Silników Stacjonarnych i Techniki Rolniczej „S” w Konieczkowej”, której głównym zadaniem jest prowadzenie muzeum.

Nasza obecna ekspozycja to przede wszystkim kilkadziesiąt (blisko 60) unikalnych, zabytkowych silników stacjonarnych różnych producentów i różnych konstrukcji, z których wiele jest sprawnych. Na szczególną uwagę zasługują również zgromadzone tutaj dokumenty i literatura, dotycząca rolnictwa. Zbiory uzupełniają akcesoria takie jak: oliwiarki, lutlampy, kanistry, pojemniki i wiele innych.

W przygotowaniu jest wystawa zabytkowych maszyn rolniczych (po drugiej stronie placu) oraz wystawa pamiątek strażackich.(budynek składu paliw).

Muzeum silników stacjonarnych w Konieczkowej jest pierwszą w Polsce placówką poświęconą w całości silnikom stacjonarnym, a większość zbiorów pochodzi z prywatnych kolekcji kolekcjonerów z Powiatu Strzyżowskiego.

Realizacja całego projektu muzeum to z kolei przykład współdziałania władz samorządowych i osób prywatnych na rzecz rozwoju kultury i lokalnych społeczności.

Niejako znakiem czasu jest fakt że to pierwsze w Polsce muzeum poświęcone silnikom stacjonarnym powstaje na Podkarpaciu, gdzie silniki te wykorzystywane były bodajże najdłużej, (najpóźnie zakończono tu elektryfikację) oraz że mieści się ono w obiekcie po nieistniejącym „Kółku Rolniczym” i na terenach, gdzie jeszcze do niedawna rolnictwo było najważniejszym źródłem środków do życia ludności.

Muzeum czynne jest od 10:00 do 17:00. Bilety po 5 zł normalne i 3 zł ulgowe. Niektóre kobiety będą się nudzić, ale prawdziwy mężczyzna będzie zafascynowany.

Skrzynka ukryta jest na zewnątrz budynku muzeum.

Dla pierwszych trzech znalazców są okolicznościowe certyfikaty.

Skrzynka została założona dzięki finansowej pomocy Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Budynek Muzeum
Małe silniki
Czeska reklama
Widok ogólny hali silników
Przed budynkiem