Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
[OiP] ku chwale Bohaterom! - OP8U8B
miejsce pamięci żołnierzy AK w Kowalowie
Founder: Endriu86
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 231 m. ASL.
 Region: Poland > łódzkie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Time required: n/a    Distance to travel: 2.00 km
Date hidden: 29-07-2018
Date created: 28-07-2018
Date published: 30-07-2018
Last modification: 19-11-2023
11x Found
0x Not found
1 notes
watchers 1 watchers
81 visitors
6 x rated
Rated as: Excellent
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

 

    Na wysokości Ossy i Sobienia w granicach dawnych dóbr białaczowskich w środku lasu znajduje się pomnik w Kowalowie. Jest związany z miejscem pamięci poległych członków oddziału „Błysk” oraz partyzanckich, niepodległościowych oddziałów „Bończy” Kazimierza Załęskiego, „Burzy” Stanisława Karlińskiego i „Maja” Aleksandra Arkuszyńskiego.

     Niedaleko w kolonii Łuby Sobieńskie (Ludwików) 9. maja 1944 r. rozbito powstańców z oddziału "Błysk", i czasem to miejsce nazywane jest "partyzanckimi Termopilami". Tam znajduje się krzyż, a tablica pamiątkowa z nazwiskami 16 zamordowanych powstańców z "Błysku" wisi również przy wejściu do kościoła w Białaczowie.

      W samym Sobieniu znajduje się krzyż z nazwiskami cywilnych ofiar pacyfikacji wsi przez Niemców (15.03.1943).

    Trzeba tez wspomnieć, że przy szkole w Białaczowie znajduje się niewielka płyta pamiątkowa nieznanego autorstwa, ku czci ppor Mariana Suskiewicza ("Sosna"). Jako komendant powiatowego NOW (później NSZ), z jego inicjatywy powiat nie podporządkowuje się AK. Po stracie swoich trzech braci w tzw. mordzie w Drzewicy, w odziale "Burza" walczył głównie z rabunkową działalnością żydowskich "Lwów". 

      Przed miejskim ratuszem stoi pamiątkowy obelisk poświęcony pamięci całej ludności okolicznych wsi pomordowanej podczas wojny przez Niemców.      

    9 maja 1993 roku właśnie w Kowalowie dokonano odsłonięcia „ściany pamięci” wraz z symbolicznymi urnami zawierającymi prochy poległych partyzantów zebranych z pól bitewnych w Anielinie, Gałkach Krzczonowskich, Kawęczynie, Sobieniu, Skroninie, Szarbsku, Diablej Górze, Klewie, Łubach Sobieńskich, Kluczowej, Gielniowie, Stefanowie, Mechlinie i Przysusze.

 

*

Zarys historyczny granic starożytnych dóbr białaczowskich

    Od XII w. posiadłości białaczowskie zostały wydzielone z dóbr koneckich rodu Odrowążów. W XV w. Straszowie posiadali Białaczów, a granica ich majątku miała przebiegać wzdłuż drogi do Petrykóz, następnie była wytyczona w kierunku południowym w stronę Dużego Kamienia i dalej do Suchego Dębu. Dalej granicą była droga biegnąca do Sobienia ku Ossie, a stamtąd modrzewiową drogą docierała do Białaczowa. Linii Odrowążów okoliczne dobra w części lub całości przypadały aż do XVII wieku. 

    Po rodzie Straszów (już jako Białaczowskich), od XVI w. do połowy XVII w. część dóbr przejęli Kochanowscy, później Rudzińscy, Olszanowscy i Sierakowscy. W 1727 r. z rąk wszystkich dotychczasowych właścicieli calość Białaczowa wykupuje Jan Małachowski (1698 - 1762). Wraz z Ossą, Stawowicami i Solcem powstaje zaczątek klucza białaczowskiego.

    W 1777 r. w spadku po swoim ojcu, słynny Stanisław Bartłomiej Ludwik Małachowski (1736-1809) obejmuje Białaczów i 16 wsi (Ossa, Wąglany, Żelazowice, Stawowice, Parczów, Parczówek, Ruda, Buk, Sobień, Sędów, Trzemoszna, Petrykozy, Zakrzów i inne...)

     Całkowitą wartość dóbr białaczowskich (ponad 15.000 mórg, 1 morga dolnoaustriacka ~ 0,5755 ha) szacowano ówcześnie na 120.600 złp. O wartości pieniądza w tamtych czasach pisze na tej stronie

    Po pierwszej wojnie światowej (za Broel-Platerów) uregulowane zostały serwituty i przeprowadzono parcelacje folwarków w Parczowie, Petrykozach i Żelazowicach. W roku 1945 majątek białaczowski został przejęty na rzecz Skarbu Państwa na podstawie dekretu PKWN z 6 września 1944 r.

 

O skrzynce

Proszę odkładać tak jak zastano i solidnie maskować naturą wokoło!

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Read more about reactivation of geocaches here
Additional waypoints
Symbol Type Coordinates Description
Trailhead --- Punkt startowy drogi dojazdowej
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Pomnik 1993 r.
to widzi kesz