Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
[OiP] ku chwale Bohaterom! - OP8U8B
miejsce pamięci żołnierzy AK w Kowalowie
Właściciel: Biały Indianin
Założyciel: Endriu86
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 231 m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Czas: b.d.    Długość trasy: 2.00 km
Data ukrycia: 29-07-2018
Data utworzenia: 28-07-2018
Data opublikowania: 30-07-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 19-11-2023
9x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 2 obserwatorów
79 odwiedzających
6 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 

    Na wysokości Ossy i Sobienia w granicach dawnych dóbr białaczowskich w środku lasu znajduje się pomnik w Kowalowie. Jest związany z miejscem pamięci poległych członków oddziału „Błysk” oraz partyzanckich, niepodległościowych oddziałów „Bończy” Kazimierza Załęskiego, „Burzy” Stanisława Karlińskiego i „Maja” Aleksandra Arkuszyńskiego.

     Niedaleko w kolonii Łuby Sobieńskie (Ludwików) 9. maja 1944 r. rozbito powstańców z oddziału "Błysk", i czasem to miejsce nazywane jest "partyzanckimi Termopilami". Tam znajduje się krzyż, a tablica pamiątkowa z nazwiskami 16 zamordowanych powstańców z "Błysku" wisi również przy wejściu do kościoła w Białaczowie.

      W samym Sobieniu znajduje się krzyż z nazwiskami cywilnych ofiar pacyfikacji wsi przez Niemców (15.03.1943).

    Trzeba tez wspomnieć, że przy szkole w Białaczowie znajduje się niewielka płyta pamiątkowa nieznanego autorstwa, ku czci ppor Mariana Suskiewicza ("Sosna"). Jako komendant powiatowego NOW (później NSZ), z jego inicjatywy powiat nie podporządkowuje się AK. Po stracie swoich trzech braci w tzw. mordzie w Drzewicy, w odziale "Burza" walczył głównie z rabunkową działalnością żydowskich "Lwów". 

      Przed miejskim ratuszem stoi pamiątkowy obelisk poświęcony pamięci całej ludności okolicznych wsi pomordowanej podczas wojny przez Niemców.      

    9 maja 1993 roku właśnie w Kowalowie dokonano odsłonięcia „ściany pamięci” wraz z symbolicznymi urnami zawierającymi prochy poległych partyzantów zebranych z pól bitewnych w Anielinie, Gałkach Krzczonowskich, Kawęczynie, Sobieniu, Skroninie, Szarbsku, Diablej Górze, Klewie, Łubach Sobieńskich, Kluczowej, Gielniowie, Stefanowie, Mechlinie i Przysusze.

 

*

Zarys historyczny granic starożytnych dóbr białaczowskich

    Od XII w. posiadłości białaczowskie zostały wydzielone z dóbr koneckich rodu Odrowążów. W XV w. Straszowie posiadali Białaczów, a granica ich majątku miała przebiegać wzdłuż drogi do Petrykóz, następnie była wytyczona w kierunku południowym w stronę Dużego Kamienia i dalej do Suchego Dębu. Dalej granicą była droga biegnąca do Sobienia ku Ossie, a stamtąd modrzewiową drogą docierała do Białaczowa. Linii Odrowążów okoliczne dobra w części lub całości przypadały aż do XVII wieku. 

    Po rodzie Straszów (już jako Białaczowskich), od XVI w. do połowy XVII w. część dóbr przejęli Kochanowscy, później Rudzińscy, Olszanowscy i Sierakowscy. W 1727 r. z rąk wszystkich dotychczasowych właścicieli calość Białaczowa wykupuje Jan Małachowski (1698 - 1762). Wraz z Ossą, Stawowicami i Solcem powstaje zaczątek klucza białaczowskiego.

    W 1777 r. w spadku po swoim ojcu, słynny Stanisław Bartłomiej Ludwik Małachowski (1736-1809) obejmuje Białaczów i 16 wsi (Ossa, Wąglany, Żelazowice, Stawowice, Parczów, Parczówek, Ruda, Buk, Sobień, Sędów, Trzemoszna, Petrykozy, Zakrzów i inne...)

     Całkowitą wartość dóbr białaczowskich (ponad 15.000 mórg, 1 morga dolnoaustriacka ~ 0,5755 ha) szacowano ówcześnie na 120.600 złp. O wartości pieniądza w tamtych czasach pisze na tej stronie

    Po pierwszej wojnie światowej (za Broel-Platerów) uregulowane zostały serwituty i przeprowadzono parcelacje folwarków w Parczowie, Petrykozach i Żelazowicach. W roku 1945 majątek białaczowski został przejęty na rzecz Skarbu Państwa na podstawie dekretu PKWN z 6 września 1944 r.

 

O skrzynce

Proszę odkładać tak jak zastano i solidnie maskować naturą wokoło!

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Początek ścieżki --- Punkt startowy drogi dojazdowej
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Pomnik 1993 r.
to widzi kesz