Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Noc Kupały - OP8U2L
Noc Kupały
Właściciel: mstachul
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 54 m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 19-06-2018
Data utworzenia: 17-07-2018
Data opublikowania: 17-07-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 18-07-2018
17x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
58 odwiedzających
14 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  GeoHotel  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

"Midsummerpalinocka lub Noc Kupały. Nieważne jak ją nazywają. Faktem jest, że to najkrótsza noc w roku, a kwestią wiary, że jest magiczna."

Noc Kupały – znana na Mazowszu również pod nazwami Noc KupalnaKupalnockaKupała, a na Podlasiu, Śląsku i Podkarpaciu jako Sobótka. Obchodzona jest w czasie przesilenia letniego, czyli najkrótszej nocy w roku (okolice 21-22 czerwca).
Pochodzenia nazwy tegoż święta badacze doszukują się na dwa sposoby. Może ona nawiązywać do bóstwa zwanego Kupałą, który był (lub była – nie ma zgodności co do płci) słowiańską wersją boga miłości (greckiego Kupidyna). Czasami uważa się go też za syna Swaroga, bądź jedną z jego personifikacji. Druga teoria dowodzi, że nazwa wywodzi się z indoeuropejskiego słowa „kup” (żarzyć się, jarzyć), lub „kump” (które oznacza jakąś grupę, wspólnotę, zbiorowość). Nazwa sobótka natomiast może oznaczać „mały sabat” – takie określenie jest prawdopodobnie efektem chrystianizacji słowiańszczyzny, w trakcie której starano się zdemonizować pogańskie święta i obrzędy. Na innych obszarach Europy również występuje podobne święto – na Wyspach Brytyjskich Midsummer, w krajach germańskich Mittsommerfest, w Finlandii i Estonii, na Litwie, a także na Łotwie jako święto państwowe pod nazwą Ligo. Pośrednio przypomina także celtyckie Beltaine/Beltane (obchodzone z 30 kwietnia na 1 maja, będące zakończeniem wiosny i początkiem lata).

Noc Kupały - Świętują żywioły, urodzaj i płodność

Henryk Siemiradzki, Noc świętojańska, 1892

Noc Kupały to święto wielowątkowe. Dotyczy żywiołów – ognia i wody (czyli podstawowych apotropeionów), kultu płodności, miłości, zakończenia wiosny (żegnano boga Jaryłę) i powitania lata. Z powodu szczególnego czasu, jakim jest najkrótsza noc w roku ułatwiony jest kontakt z zaświatami i tym samym magiczne rytuały mają dużą siłę oddziaływania. Świętujący rozpalają ogniska i skaczą przez nie, kąpią się w rzekach (oczyszczająca moc żywiołów). 

Płynie po rzece wianek

Zabiegi magiczne w tym czasie zarezerwowane są głównie dla niezamężnych dziewcząt. Przed północą zbierały one zioło rosnące pod lasem, plotły z nich wianki, które później wraz z zapalonymi na nich świecami, puszczane były po wodzie. Jeśli zatonie, właścicielkę czeka rychła śmierć. Poniżej rzeki czekali chłopcy, próbujący je wyłowić. Jeśli zakończyło się to sukcesem, należało już tylko zidentyfikować właścicielkę wianka. Była to zapowiedź szybkiego zamążpójścia. Gdy wianek popłynie za daleko lub zaplątany w glony oznaczał dla dziewczyny staropanieństwo.

Kwiat paproci


Witold Pruszkowski, „Kwiat Paproci”

Szczególnym rytuałem jest poszukiwanie w lesie kwiatu paproci (zwanego też perunowym kwiatem). Pod tym pretekstem pary udają się w zaciszne miejsce by oddawać się uciechom cielesnym. Seks przedmałżeński był u Słowian obwarowany licznymi zakazami i regułami, ale w Noc Kupalną dozwolone (a nawet wskazane) było oddawanie się wolnej miłości. Stanowiło to w pewien sposób ujście dla wstrzemięźliwości przedmałżeńskiej ograniczonej wspomnianymi zakazami.

Czas magi

Na różnych obszarach słowiańszczyzny występowało wiele innych rytuałów. Wróżono z kwiatów, ziół, wody w studniach. Obchodzono domostwa z pochodniami, co miało zapewnić bezpieczeństwo, pomyślność i ochronę przed złymi siłami. Nieodłącznym elementem było również ucztowanie. Można w zasadzie uznać, że było to najważniejsze słowiańskie święto, pełne radości, przepychu, cielesnych uciech i potężnych zabiegów magicznych, które zapewniały pomyślność na nadchodzący czas.

Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Parking --- miejsce gdzie można zaparkować
Interesujące miejsce --- zejście na rzekę
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 17x nieznaleziona 0x komentarz 0x Obrazki/zdjęcia 2x Wszystkie wpisy Galeria